Reklama

Z życia diecezji

W skrócie za Radiem Plus

Niedziela legnicka 5/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

13 stycznia. Blisko 400 osób niepełnosprawnych, ich rodziny i wolontariusze spotkali się na tradycyjnym opłatku. Już po raz czwarty zorganizowano go w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka.
Uczestniczyli w niej również przedstawiciele parlamentarzystów, władz lokalnych oraz duszpasterze.
Podobne spotkania opłatkowe dla osób niepełnosprawnych odbędą się również w Mysłakowicach, Wałbrzychu i Bolesławcu. Warto dodać, że rok 2003 ogłoszony został Rokiem Osób Niepełnosprawnych.

14 stycznia. Uczniowie szkół średnich sprawdzą swoją wiedzę religijną. W czwartek około 600 z nich weźmie udział w etapie szkolnym ogólnopolskiej olimpiady religijnej pod hasłem "Bóg bogaty w miłosierdzie". Uczestnicy konkursu będą musieli wykazać się wiedzą na temat nauczania Ojca Świętego, ostatniej pielgrzymki Papieża do Polski oraz życia św. Faustyny. Najlepsi z poszczególnych szkół wezmą udział w olimpiadzie diecezjalnej, która odbędzie się pod koniec lutego. Laureaci tego etapu pojadą na finał do Drohiczyna.

17 stycznia. Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku obchodom przyświeca hasło z Listu św. Pawła do Koryntian: "Nosimy ten skarb w naczyniu glinianym". W wielu kościołach organizowane będą modlitwy ekumeniczne, spotkania i dyskusje. W niedzielę w katedrze legnickiej na wspólnej modlitwie spotkają się wierni Kościołów katolickiego, grekokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego. Modlitwie ekumenicznej przewodniczyć będzie biskup legnicki Tadeusz Rybak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Popiełuszko wciąż mówi

2025-09-13 19:37

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

dr Milena Kindziuk

Tomasz Wesołowski

Święci nie odchodzą w ciszę. Oni przemawiają – czasem cicho, czasem z mocą, która wstrząsa sercem. Taki jest ks. Jerzy Popiełuszko, którego 78. rocznica urodzin przypada 14 września.

W tę niedzielę warto zatrzymać się nad jego historią, która nie kończy się na męczeńskiej śmierci w 1984 roku. Ks. Jerzy wciąż żyje – nie tylko w pamięci, ale w swoich pismach, łaskach i cudach, które jak iskry rozpalają wiarę na całym świecie. Jego kazania, pełne odwagi i prawdy, nadal brzmią aktualnie, wzywając do miłości i oporu wobec zła. Wierni opowiadają o łaskach wyproszonych za jego wstawiennictwem – uzdrowieniach, nawróceniach, chwilach, gdy jego obecność zdaje się niemal namacalna. 14 września, wspominając jego narodziny, zatrzymajmy się nad tym dziedzictwem. Ks. Jerzy wciąż mówi, przypominając, że jego ofiara nie była końcem, lecz początkiem drogi, która prowadzi do Boga.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Koronka do Miłosierdzia Bożego – potężna modlitwa grzeszników

2025-09-13 21:22

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Koronka Bożego Miłosierdzia

Red.

90 lat temu, 13 i 14 sierpnia 1935 roku, Pan Jezus podczas objawienia przekazał siostrze Faustynie treść Koronki do Miłosierdzia Bożego. To najbardziej dziś znana na świecie modlitwa do Bożego Miłosierdzia, która – zgodnie z obietnicą Jezusa – wyjednuje wiele łask dla grzeszników. Do jej odmawiania zachęcał Jan Paweł II. Jej przesłanie wybrzmiało także podczas organizowanej na całym świecie Symfonii Miłosierdzia.

Objawienie Koronki wydarzyło się w dniach 13 i 14 sierpnia, kiedy zakonnica otrzymała wizję anioła, wykonawcę gniewu Bożego. Jak pisze w Dzienniczku (Dz. 474-475), widząc znak kary na grzeszną ludzkość wychodzący od anioła, natchniona zaczęła się modlić słowami koronki. „Kiedy się tak modliłam, ujrzałam bezsilność anioła i nie mógł wypełnić sprawiedliwej kary, która się słusznie należała za grzechy” – pisze s. Faustyna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję