Papież do włoskich skautów
Wszystkie powołania stawiają pierwsze kroki w rodzinie
O konieczności dawania chrześcijańskiego świadectwa we współczesnym społeczeństwie mówił papież Franciszek do siedmiu tysięcy włoskich skautów. Ojciec Święty spotkał się z nimi w Auli Pawła VI z okazji 60. rocznicy powstania Ruchu Dorosłych Włoskich Skautów Katolickich. Podkreślił, że ich zaangażowanie w życie Kościoła i społeczeństwa wypływa ze świadomości zobowiązań wynikających z sakramentów chrztu św.i bierzmowania. Podziękował im za apostolskie zaangażowanie i dawanie świadectwa w wyznawaniu takich wartości, jak lojalność, braterstwo oraz miłość Boga i bliźniego. Franciszek wskazał włoskim skautom potrójną drogę zaangażowania: rodzinę, ochronę stworzenia i zaangażowanie w życie miasta.
- Wszystkie powołania stawiają pierwsze kroki w rodzinie i noszą jej znamię przez całe życie - powiedział Papież.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Audiencja Generalna
Papieskie rady dla duszpasterzy
O warunkach, jakie winni spełniać duszpasterze - biskupi, prezbiterzy i diakoni - by żyć autentycznie i owocnie pełnić swoją posługę, mówił papież Franciszek 12 listopada br. podczas audiencji generalnej. Ojciec Święty przypomniał słowa św. Pawła skierowane do Tymoteusza i Tytusa, i wskazał, że duszpasterze powinni mieć cechy nie tylko duchowe, ale również ludzkie, jak: gościnność, trzeźwość, cierpliwość, łagodność, wiarygodność, dobroć serca. - Bez nich nie można służyć i dawać prawdziwie radosnego i wiarygodnego świadectwa - zaznaczył Franciszek.
Reklama
Konieczne jest także nieustanne ożywianie otrzymanego wcześniej daru. Nikt bowiem nie otrzymuje tej posługi ze względu na swe przymioty osobiste, ale jedynie jako dar Boga. Papież podkreślił, że pasterz, który jest świadomy, iż jego posługa wypływa jedynie z miłosierdzia i miłości Boga, nigdy nie może przyjąć postawy autorytarnej, tak jakby wszyscy trwali u jego stóp, a wspólnota była jego własnością, jego osobistym królestwem.
Ojciec Święty zachęcił wiernych do wdzięczności Bogu za dar biskupów, prezbiterów i diakonów, gdyż poprzez nich Bóg nadal prowadzi i kształtuje swój Kościół, sprawiając, że wzrasta on na drodze świętości. Poprosił też o modlitwę, aby „pasterze naszych wspólnot byli żywym obrazem komunii i miłości Boga”.
Ojciec Święty do Polaków
Być dobrym jak chleb
Pozdrawiam pielgrzymów z Polski. Dzisiaj przypada 25-lecie kanonizacji Brata Alberta - Adama Chmielowskiego. Św. Jan Paweł II nazwał go „Patronem trudnego przełomu w naszej Ojczyźnie i w Europie”. Uczmy się od niego wdrażania w życie miłości miłosiernej wobec najbardziej potrzebujących, niesienia pomocy tym, którzy noszą w sobie Obraz Chrystusa - „Ecce Homo”. Niech dewiza życiowa Brata Alberta - „Być dobrym jak chleb” - owocuje w naszym codziennym życiu, w naszej trosce o braci. Z serca wam błogosławię.
Audiencja generalna, 12 listopada 2014 r.
Modlitwa Anioł Pański
Nie chować Bożych darów w kasie pancernej
Papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, której przewodniczył w Watykanie 18 listopada, powiedział: - Jezus nie żąda od nas, byśmy zachowali Jego łaskę w kasie pancernej, ale chce, abyśmy używali jej z pożytkiem dla innych. Ojciec Święty zachęcił do lektury i kontemplacji fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza zawierającej przypowieść o talentach (25,14-30).
Kongregacja Nauki Wiary
W sprawie rozwodników
Kongregacja Nauki Wiary przypomniała, że w sprawie dopuszczania do Komunii św. rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych nic się nie zmieniło. Potwierdził to po zakończeniu synodu biskupów nt. rodziny sekretarz kongregacji abp Louis Ladaria Ferrer SJ. Wyjaśnienie to znalazło się w obszernej odpowiedzi udzielonej francuskiemu kapłanowi, który zapytał, czy można udzielać rozgrzeszenia osobie rozwiedzionej, która żyje w nowym związku. Abp Ladaria Ferrer zastrzegł, że nie można udzielić rozgrzeszenia, jeśli nie ma prawdziwej skruchy oraz postanowienia poprawy. W tym przypadku oznacza to powstrzymanie się takiej osoby od aktów, które są właściwe jedynie małżonkom - podkreślił sekretarz Kongregacji Nauki Wiary.
Z twittera papieża Franciszka
Wojna niszczy, zabija, zubaża. Panie, udziel nam pokoju!