Reklama
Kalendarz nam podpowiada, że przyszedł czas podsumowań i planowania nowych działań. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, przypadająca 23 listopada br., to już ostatnia niedziela roku liturgicznego 2013/2014, a w niedzielę 30 listopada, wraz z Adwentem, rozpoczyna się nowy rok duszpasterski 2014/2015, którego myślą przewodnią będą słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Redakcja „Niedzieli” dostąpiła zaszczytu pochylenia się w tym przełomowym czasie nad najważniejszymi sprawami wraz z abp. Stanisławem Gądeckim. W ekskluzywnym wywiadzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przedstawił diagnozę dotyczącą Kościoła i narodu polskiego, z szerokim spojrzeniem w perspektywie przyszłości, a także wieczności. Usłyszeliśmy m.in., że Deklaracja Wiary, na którą w ostatnich miesiącach tak ostrą nagonkę zorganizowały liberalne media, powinna być wyznacznikiem działań nie tylko lekarzy, farmaceutów czy nauczycieli, ale także polityków, ludzi mediów - dosłownie wszystkich, a wierność duchowi prawdy obowiązuje również w odniesieniu do Ewangelii rodziny. Stąd dla nas wniosek: nie można tańczyć w takt muzyki zsekularyzowanego świata, lecz trzeba pamiętać, że od początku i na wieki wieków całe Stworzenie żyje pod tchnieniem Ducha Świętego. A człowiek wiary odkrywa w sumieniu głos Boży, wzywający do prawego postępowania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nasz wywiad z abp. Gądeckim kończy się mocnym impulsem, skierowanym w stronę „śpiącego olbrzyma”, jakim jest laikat katolicki, obchodzący właśnie swoje święto. Kiedyś Kościół hierarchiczny bronił wolności praw obywateli, w pewnym sensie za nich mówił, teraz przyszedł czas na obronę wiary w przestrzeni publicznej przez świeckich. Dzisiaj naszej ochrony niejednokrotnie potrzebują też osoby duchowne, a na to często potrzeba odwagi cywilnej. Od laikatu oczekuje się konkretnej aktywności w życiu publicznym. Nie bez powodu temat tego numeru „Niedzieli” brzmi: „Świeccy w akcji”.
Wszelkie inicjatywy najlepiej zaczynać na kolanach, aby pozwolić Bogu działać w nas. Mocne zaplecze modlitwy gwarantują klasztory, gdzie osoby życia konsekrowanego otwierają dla nas niebo. A zbliża się nadzwyczajny czas łaski - za tydzień bowiem, w pierwszą niedzielę Adwentu, rozpocznie się Rok Życia Konsekrowanego. W Polsce jego inauguracja odbędzie się na Jasnej Górze podczas Mszy św. sprawowanej 30 listopada o godz. 11. Jak zapowiada bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, do Sanktuarium Narodu przybędą wtedy siostry, bracia i księża zakonni z całej Polski. Wezmą oni udział również w wieczornym Apelu Jasnogórskim. W Rzymie Mszę św. na otwarcie Roku odprawi w Bazylice św. Piotra kard. João Braz de Aviz - prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego - ponieważ papież Franciszek będzie wtedy przebywał w Turcji. - Życie zakonne bywa postrzegane jako bardzo monotonne, w którym nie dzieje się nic ciekawego, tymczasem w zakonach żyją ludzie pełni pasji - zauważa bp Gurda. Przez najbliższy rok mamy więc szansę zobaczyć klasztory, jakich nie znamy, i poznać Boskie pasje ludzi w habitach i sutannach. To wszystko przed nami. Więcej - za tydzień.