Wiemy o nim bardzo niewiele. Nazwany został św. Dyzmą, a w Kościele katolickim uważany jest za pierwszego, który przed imieniem mógł mieć dopisany ten skrót. Z Jezusem spotkał się w najboleśniejszej chwili życia ich obu na krzyżu, tuż przed śmiercią. Zamienili ze sobą dosłownie dwa zdania, które w chwili udręki dały pewność szczęśliwej wieczności. Dobry Łotr, którego Jezus zapewnił, że będzie z Nim w raju, dziś patronuje jednej z grup działających we Franciszkańskim Duszpasterstwie Akademickim „Antoni” we Wrocławiu i stara się skraść zbawienie dla tych, którzy się w życiu mocno pogubili.
Wyrwać ich ze szponów zła
Reklama
Grupa Dobrego Łotra powstała w 2008 r. Jedna ze studentek związanych z FDA „Antoni” Joanna Jakus dostrzegła potrzebę modlitwy za tych, których wolimy omijać szerokim łukiem. Na zrealizowanie pomysłu nie trzeba było długo czekać Asia ułożyła nawet tekst specjalnej modlitwy o nawrócenie złoczyńców, z której studenci korzystają do dziś. Trudno się za nich modlić? Po spotkaniu z takimi osobami nie. Widzę, że niczym nie różnią się od reszty ludzi, są wartościowi, jest w nich wiele dobra mówi Asia Rzepka z GDŁ. Co tydzień członkowie GDŁ modlą się w konkretnej intencji, rozważają też krótki fragment Pisma Świętego. Jedna z ostatnich próśb dotyczyła nawrócenia tych, którzy niszczą jedność Kościoła. Intencji towarzyszyło zdanie z Księgi Ezechiela: „Tak mówi Pan Bóg: Biada prorokom głupim, którzy idą za własnym rozumem, a niczego nie widzieli” (Ez 13, 3). W działalność grupy na stałe zaangażowało się ok. 12 osób, są też jednak i tacy, którzy pomagają doraźnie i ci, którzy po prostu się modlą. Spotkania GDŁ odbywają się co dwa tygodnie. Omawiamy dokumenty Soboru Watykańskiego teraz poruszamy temat apostolstwa świeckich, a ostatnio zajmowaliśmy się adhortacją Ojca Świętego Franciszka. Dzięki temu możemy też odczytywać kierunek, w jakim powinniśmy iść tłumaczy Robert Kubosz, szef grupy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wizyty w poprawczaku
Jednym z pól, na jakim działają członkowie GDŁ, są wizyty w poprawczaku. Różnica wieku między nami a chłopakami nie jest duża, dlatego dobrze się rozumiemy mówi Robert. Asia dodaje, że przebywający tam chłopcy traktują ich jak starsze rodzeństwo. Z założenia do poprawczaka GDŁ przyjeżdża co tydzień, jednak nie zawsze się to udaje. W niedzielę uczestniczymy z chłopakami w Eucharystii. Czasami prowadzimy spotkania w małych grupach, mamy okazję porozmawiać wtedy o Bogu, o tym, jak działa w życiu człowieka opowiada Asia. Odwiedzający chłopców w poprawczaku studenci są przez nich ciepło odbierani. Chłopaki widzą, że jesteśmy normalni. Jest taki stereotyp, że jak ktoś działa w Kościele, to ma problem z przekazaniem tego innym. Chłopcy są do nas pozytywnie nastawieni, starają się, i możemy rozmawiać na każdy temat podkreśla Robert. Bywają też gorsze dni, gdy trudniej nawiązać nam kontakt, ale na szczęście zdarza się to rzadko dodaje Asia. Trudno ocenić, jak obfite owoce przynosi działalność GDŁ. Przebywamy z chłopakami po kilka godzin, nie znamy ich dobrze, nie wiemy, jak się zachowują na co dzień, jacy są opowiada Asia. Kontakt z nimi pokazuje, jak bardzo są czasem pogubieni, nie wiedzą, co robić dodaje Robert. Mówimy im, że można inaczej, że warto iść drogą Chrystusa. Zasiewamy ziarno i ono w nich pracuje. Nawet jeśli teraz nie widać efektów. Działalność w poprawczaku jest bardzo ważna, ale grupa na niej nie poprzestaje. Próbujemy dotrzeć tam, gdzie Bóg nie jest obecny, do tych którzy żyją od Niego z daleka. Wciąż szukamy nowych przestrzeni i pomysłów.
Modlitwa o nawrócenie złoczyńców
Panie, proszę Cię za tych, którzy stoją teraz na rozdrożu, skłaniając się ku złej drodze oraz za tych, którzy już na nią wkroczyli abyś Ty ich zawrócił. Za tych, którzy świadomie służą złu, którzy obrócili do góry nogami swój system wartości abyś wyrwał ich ze szponów zła. Proszę, natchniewaj nas tak, byśmy swą postawą mogli zło rozpraszać, pozyskując jednocześnie dla Ciebie tych, którzy będą się mogli w dobro angażować. Wyratuj zagubionych, zbuntowanych i tych, co świadomie w złą stronę idą, bo nie wiedzą, co ich tam czeka. Uchroń i nas od zła z naszego zaniedbania czy słabości. Panie, proszę Cię za tego, który teraz najbardziej tego potrzebuje, który pozwolił uczynić się narzędziem zła o nawrócenie, o nawrócenia możliwość...
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.