Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Lapidarium w Mierzęcinie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2014, str. 7

[ TEMATY ]

pamięć

Archiwum Urzędu Miejskiego w Wolinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamięć o przeszłości jest istotną cechą szacunku dla dziedzictwa narodowego. Dotyka ona przede wszystkim zachowania wszystkich ważnych przekazów historycznych oraz trwałych materialnych pamiątek świadczących o życiu, kulturze i wyznawanej religii przez naszych przodków. Niezwykle istotną formą tej trwałej memoryzacji wiekowej jest troska o liczne cmentarze i znajdujące się na ich terenie groby dawnych mieszkańców Pomorza Zachodniego. Pięknym podkreśleniem dowartościowania tej pamięci była niedawna uroczystość, która odbyła się w Mierzęcinie – w miejscowości filialnej parafii pw. św. Mikołaja w Wolinie.

Dzięki wrażliwości serca mieszkańców Mierzęcina, Troszyna i Troszynka z sołtysem Januszem Politajewem, który był inicjatorem całego przedsięwzięcia, oraz władzami samorządowymi Wolina, a także parafii wolińskiej doprowadzono do stworzenia lapidarium – miejsca pamięci przodków obu narodów – polskiego i niemieckiego. Bodźcem ku inspiracji stworzenia tego jakże ważnego miejsca były liczne odwiedziny poprzednich mieszkańców tych miejscowości, którzy poszukiwali swoich członków rodzin. Szczególnym zaś dowodem na powstanie lapidarium było odnalezienie przez dr. H. Dietera Wallschlagera z Berlina nagrobka swojego dziadka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość w Mierzęcinie zgromadziła wielu zacnych gości m.in. radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Z. Dziewgucia, burmistrza Wolina E. Jasiewicza, burmistrza Usedom J. Storrera oraz ze strony kościelnej ks. prał. Jana Ubermana, ks. kan. Leszka Koniecznego, pastora ze Szczecina Sławomira Sikorę oraz pastora H. Ulricha Schafera z Usedom – przedstawicieli Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wszyscy zgromadzili się wpierw na nabożeństwie Słowa Bożego w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie refleksję homiletyczną podjął pastor Sławomir Sikora – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Szczecinie, akcentując pojęcie „domu” w jego różnorodnych ujęciach związanych z ludzką egzystencją. Przemówił także ks. dziekan Leszek Konieczny oraz wspomniany już dr H. D. Wallschlager. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie dokonano odsłonięcia obelisku na miejscu utworzenia lapidarium, a ks. prał. Jan Uberman po krótkiej medytacji poświęcił tablicę z umieszczoną inskrypcją: „Ku pamięci zmarłych mieszkańców Mierzęcina i Troszyna obu narodów”.

Mierzęcińska inicjatywa wpisuję się na trwałe w fundamentalne treści dotyczące rozwijania wzajemnego szacunku pomiędzy naszymi narodami oraz przyczynia się do budowania coraz lepszych podstaw do dalszego dialogu ekumenicznego. Warto więc wykorzystać ten piękny przykład do naśladowania także w wielu innych naszych miejscowościach.

2014-11-06 07:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medioznawca KUL: internet miejscem pamięci o zmarłych

[ TEMATY ]

pamięć

Adobe Stock

Facebook, Twitter, Instagram wpisują się w profile pamięci - medialne miejsca smutku, bólu, tęsknoty i pocieszenia - zauważa ekspert, dr hab. Justyna Szulich - Kałuża, prof. KUL, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

„Tato żegnam. Na zawsze zostaniesz w moim sercu”, „Zmarł mój mąż, był moim światem”, „Do zobaczenia” - to treści wpisów jakimi dzielą się użytkownicy FB na swoich profilach. Znajomi komentują, wyrażają swe współczucie, łączą się w bólu. - Na naszych oczach kształtują się wirtualne praktyki upamiętniająco-żałobne w obyczajowości pogrzebowej. W latach 90. XX wieku powstały pierwsze internetowe pomniki wirtualnych cmentarzy oraz upamiętniające profile w mediach społecznościowych. To wirtualne społeczności pamięci o zmarłych otwarte lub zamknięte, prywatne lub publiczne. Cybernetyczne miejsca spotkań ludzi, którzy komunikują się na tyle długo, aby się poznać i zbudować relacje, mając do dyspozycji różne aplikacje internetowe - wyjaśnia prof. Szulich - Kałuża, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, medioznawca, socjolog rodziny.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2025 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Caritas Internationalis o Strefie Gazy: to nie wojna, tylko systematyczne zabijanie cywilów

2025-08-25 19:56

[ TEMATY ]

Caritas

wojna

strefa gazy

systematyczne

zabijanie cywilów

PAP/EPA

Przesiedleni Palestyńczycy czekają na napełnienie pojemników wodą pitną w obozie na południu Strefy Gazy

Przesiedleni Palestyńczycy czekają na napełnienie pojemników wodą pitną w obozie na południu Strefy Gazy

To nie wojna, tylko systematyczne zabijanie cywilów - tak o izraelskiej ofensywie w mieście Gaza wypowiada się Caritas Internationalis. W ogłoszonej dziś nocie ta międzynarodowa katolicka organizacja charytatywna podkreśla, że „głodzenie ludności jest profanacją życia”, zaś milczenie wobec tego, co się dzieje oznacza „bycie wspólnikiem”.

„To nie tragiczny wypadek. To wynik przemyślanych decyzji. Ludność pozbawiona schronienia, utrzymania i bezpieczeństwa została pozostawiona, aby umierać na oczach świata” - pisze Caritas Internationalis jako naoczny świadek tego okrucieństwa. Wskazuje, że izraelskie „oblężenie Gazy stało się machiną unicestwienia, wspieraną przez bezkarność i milczenie, lub przez wspólnictwo silnych państw”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję