Włochy
Prezydent tłumaczył się z negocjacji z mafią
Prezydent Włoch Giorgio Napolitano złożył zeznania w sprawie zwanej przez włoską prasę „Państwo-mafia”. Historia miała miejsce na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to krajem wstrząsały zamachy na osoby walczące ze zorganizowaną przestępczością. Zginęli wówczas m.in. sędziowie śledczy Giovanni Falcone i Paolo Borsellino. Zlecenia wydawał szef cosa nostry Totò Riina. W pewnym momencie ataki ustały. Według zeznań niektórych gangsterów, doszło do układu - mafia zaprzestała walki z przedstawicielami państwa, a w zamian policja pozwalała jej prowadzić interesy, zaś politycy złagodzili prawo. Napolitano był wtedy przewodniczącym Izby Deputowanych z ramienia Demokratycznej Partii Lewicy (do 1991 r. należał do komunistów).
Zeznania prezydenta nie zostały ujawnione. Wiadomo jednak, że nie przyznaje się on do żadnych paktów z mafią. Wezwanie Napolitano na przesłuchanie stało się możliwe po długim sporze prawnym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pakistan • Watykan
List z celi śmierci do papieża Franciszka
Reklama
Skazana za rzekome bluźnierstwo pakistańska katoliczka Asia Bibi napisała list do papieża Franciszka. Prosi w nim, aby Ojciec Święty modlił się o jej uwolnienie. „Papieżu Franciszku, jestem Twoją córką Asią Bibi. Wzywam Cię: módl się o mój ratunek i o moją wolność. W tym momencie mogę się powierzyć tylko Bogu Wszechmogącemu, który może dla mnie uczynić wszystko” - czytamy w liście. W połowie października trybunał apelacyjny w pakistańskim Lahore podtrzymał wyrok śmierci na kobietę. 43-letnia matka pięciorga dzieci została oskarżona przez sąsiadów o bluźnierstwo przeciw Mahometowi. Liczne apele o jej uwolnienie nie przyniosły rezultatu.
Eutanazja dziecka
Matka zagłodziła córkę w majestacie prawa
Nancy Fitzmaurice, 12-letnia dziewczynka z Londynu, zmarła dwa tygodnie po tym, jak zaprzestano podawania jej jedzenia. Dziewczynka urodziła się z zapaleniem opon mózgowych, posocznicą i wodogłowiem. Była niewidoma, nie chodziła i wymagała pomocy przy wszystkich czynnościach. Lekarze dawali jej 4 lata życia, jednak Nancy nie zmarła. Jako 11-latka przeszła operację, podczas której doznała infekcji. Wówczas jej matka wystąpiła do sądu o eutanazję córki. Tłumaczyła, że Nancy stale cierpi. Zamieszczała też na portalu społecznościowym jej zdjęcia. Sędziowie wydali zgodę na pozbawienie Nancy pokarmu, choć dziewczynka oddychała samodzielnie i nie cierpiała na nieuleczalną chorobę. Jest to pierwszy taki przypadek w kraju, w którym eutanazja jest nielegalna.
Unia Europejska
Walka z temperaturą na Ziemi
Zakończył się unijny szczyt klimatyczny w Brukseli. Przywódcy państw UE zdecydowali o ograniczeniu emisji CO2 do 2030 r. o 40 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Do tego czasu przynajmniej 27 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Zasada ta ma być egzekwowana w skali całej Unii, a nie na poziomie poszczególnych państw. Kraje, których energetyka wymaga reformy, mają dostać rekompensaty finansowe. Dotyczy to m.in. Polski, ponieważ 90 proc. energii elektrycznej powstaje u nas w elektrowniach węglowych. Nasz kraj ma dostać 7,5 mld euro, co - zdaniem wielu analityków - może nie wystarczyć. Państwa UE z PKB poniżej 60 proc. średniej unijnej (w tym Polska) będą mogły przekazywać elektrowniom do 2030 r. darmowe pozwolenia na emisję CO2. Warunkiem będzie jednak spełnienie przez elektrownie dodatkowych wymagań. Nie wiadomo jeszcze, jakich.