Spłonął dach zabytkowej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Ogień zauważono po północy 29 października br. Mimo natychmiastowej akcji, w której uczestniczyło 62 strażaków z 22 zastępów, dachu nie udało się uratować.
Pierwszy zauważył pożar mieszkający tuż przy katedrze ks. dr Mariusz Trąba, który wezwał straż i poinformował o zdarzeniu biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, proboszcza katedry ks. kan. Jana Gaika i księży posługujących w parafii katedralnej. Duchowni szybko weszli do płonącej świątyni i wynieśli z niej do kaplicy w domu biskupim Najświętszy Sakrament oraz część naczyń liturgicznych. Na miejsce przyjechał też kanclerz Kurii ks. dr Mariusz Karaś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wysuszona więźba dachowa, mimo wysiłków strażaków, spłonęła bardzo szybko. Starano się używać jak najmniej wody, jednak zalana została część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły, z których słynęła sosnowiecka katedra. Straty szacowane są na miliony złotych.
Ksiądz Proboszcz chciałby możliwie jak najszybciej odbudować dach i nie stosować kosztownych tymczasowych zabezpieczeń. Ból z powodu pożaru jest tym większy, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze wiele prac konserwatorskich i remontowych.
Reklama
Do czasu zamknięcia tego numeru „Niedzieli” odbyło się kilka spotkań w sprawie odbudowy świątyni. - Mamy nadzieję, że do świąt Bożego Narodzenia gotowy będzie nowy dach. Teraz ruszamy z pracami zabezpieczającymi i nowym deskowaniem nad prezbiterium. Wykorzystana folia pozostanie pod nowym poszyciem jako warstwa izolacyjna - tłumaczy ks. Jan Gaik. Pomoc zaoferowały władze Sosnowca oraz władze sejmiku województwa śląskiego. Komunikat do diecezjan wystosował bp Grzegorz Kaszak. Zwrócił się on również do wszystkich ludzi dobrej woli o „modlitewne, materialne i finansowe wsparcie” w odbudowie bazyliki katedralnej. Zarządził, że taca z niedzieli 9 listopada, zbierana we wszystkich kościołach diecezji, będzie przeznaczona na odbudowę katedry.
Z pomocą młodej i niewielkiej diecezji sosnowieckiej pośpieszyli też natychmiast inni księża biskupi. Kilkanaście godzin po pożarze na miejsce zdarzenia przybył abp Wacław Depo. Metropolita Częstochowski ze smutkiem oglądał zgliszcza dachu katedry w Sosnowcu, należącym przed 1992 r. do diecezji częstochowskiej. Wezwał do ufnej modlitwy, aby w obliczu tej tragedii czerpać na nowo siły od Chrystusa, oraz do pomocy materialnej. „(...) Bądźmy solidarni z Kościołem sosnowieckim, jego pasterzami: Biskupem Grzegorzem i Biskupem Piotrem, kapłanami, osobami konsekrowanymi, wiernymi świeckimi, aby duchowo i materialnie odnowić w przyszłości oblicze tej wspaniałej świątyni” - zaapelował do swoich diecezjan abp Depo i zdecydował, że w niedzielę 9 listopada w kościołach archidiecezji częstochowskiej odbędzie się zbiórka na odbudowę katedry w Sosnowcu. Z pomocą pospieszył również abp Wiktor Skworc, pasterz sąsiedniej archidiecezji katowickiej. W specjalnym komunikacie wyraził łączność w bólu z diecezją sosnowiecką i zarządził we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej zbiórkę na odbudowę katedry w Sosnowcu w niedzielę 2 listopada. List do wszystkich proboszczów archidiecezji wrocławskiej wystosował też abp Józef Kupny - prosił w nim o zorganizowanie w parafiach zbiórek pieniężnych na ratowanie sosnowieckiej katedry. Przy odbudowie świątyni pomoże również diecezja radomska. Bp Henryk Tomasik w specjalnym komunikacie wyraził solidarność z Kościołem sosnowieckim, zapewnił o wsparciu modlitewnym oraz ogłosił na 2 listopada zbiórkę pieniężną, aby „wesprzeć siostrzany Kościół w odbudowie katedry”. Na pomoc diecezji sosnowieckiej pospieszył też natychmiast biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-99.