Reklama

Niedziela Legnicka

Szlachta patrząca w przyszłość…

Niedziela legnicka 43/2014, str. 8

[ TEMATY ]

muzeum

Ks Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co wyobrażamy sobie najczęściej, kiedy słyszymy słowo „szlachta”? Zapewne pojawia się przed naszymi oczami dworek szlachecki, majątek, dużo ludzi pracujących w polu na rzecz swojego pana, a samych szlachciców, często oczyma wyobraźni widzimy zasiadających przy suto zastawionym stole i bawiących się prawie nieustannie…

No cóż, jeszcze do 9 listopada, m.in. w Muzeum Miedzi w Legnicy, mamy okazję skonfrontować nasze wyobrażenia o życiu szlachty z udokumentowaną jej rzeczywistością. „Rycerze wolności, strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych” – pod takim tytułem została przygotowana ekspozycja, będąca częścią polsko-niemieckiego projektu. Podzielony jest on na trzy części i zlokalizowany oprócz Legnicy w Görlitz i Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. W Legnicy wzrok mogą przyciągać np. niezwykle rozbudowane drzewa genealogiczne, reprezentujące historię najważniejszych śląskich rodów książęcych i szlacheckich. Wzrok pań może przykuwać eksponowana garderoba czy obuwie szlachcianek, a także prezentacja kultury i obyczajów panujących w tych rodach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Możemy tutaj dowiedzieć się, że rody szlacheckie na przestrzeni wieków były bardzo zintegrowane z ziemią, którą zamieszkiwały z wydarzeniami i przemianami historycznymi, w których brały udział, a także o ich ofiarności, patronatach i mecenatach nad dziełami sztuki, muzyki, literatury czy architektury. Okazuje się, że wiele naszych kościołów swoje powstanie, wystrój, wyposażenie zawdzięcza szlacheckim fundatorom.

– Może warto wspomnieć, że 15 z 42 lokalizacji zbiorów pochodzi z terenu diecezji legnickiej – mówi dyrektor muzeum Andrzej Niedzielenko. – Mieliśmy już z tej okazji kilka wycieczek parafialnych, które przyjechały zobaczyć wypożyczony z parafii eksponat czy eksponaty. Swoje pozytywne wrażenia pozostawili m.in. w Księdze Gości – dodał.

Oglądając wystawę, warto zatrzymać się dłużej przy tej części, która mówi o spoglądaniu szlachty w przyszłość i to wieczną przyszłość. Pytany o to dyrektor muzeum, mówi: – Ten niezwykły wątek, przypominający o przemijalności życia i potrzebie dobrego przygotowania się do śmierci, widać m.in. w drukowanych i przechowywanych na dworach poradnikach „dobrego umierania” („Ars moriendi”). Mamy też eksponowane kazania pogrzebowe, mowy pośmiertne – to wszystko pokazuje, jak bardzo zaczęto zwracać uwagę na to, że „dobra śmierć” zależy od „dobrego życia”. Niemałe znaczenie miał także sam obrządek pogrzebowy i to, co po nim zostawało: ozdobne trumny, całuny, chorągwie, elementy rycerskiego stroju itp. A dalej figuralne przedstawienie postaci zmarłego, nagrobki, epitafia... to wszystko przypominało o oczekiwaniu zmarłych na Sąd Ostateczny, a zarazem było zachętą do modlitwy w ich intencji – mówi dyrektor Niedzielenko.

Informacje szczegółowe znajdziemy na stronach Muzeum Miedzi w Legnicy: www.muzeum-miedzi.art.pl. Zapraszam także do osobistego oglądania tej wystawy, która może stać okazją do refleksji i modlitwy za naszych zmarłych z okazji zbliżającego się Dnia Zadusznego.

2014-10-23 11:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesień z kulturą

Niedziela Plus 42/2024, str. VIII

[ TEMATY ]

wystawa

malarstwo

muzeum

Łomża

muzeumdiecezjalne.lomza.pl

Sale Muzeum Diecezjalnego wypełniły się wielbicielami sztuki.

Uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć wystawę malarstwa pt. „Piękno natury” autorstwa Elżbiety Laskowskiej oraz wysłuchać prelekcji na temat „Ocalić od zapomnienia”, które przeniosły ich w czasy II wojny światowej.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: w miłości nie ma handlu; nie chodzi w niej o utarg, ale o wielkoduszność

2025-04-17 21:37

[ TEMATY ]

Warszawa

Wielki Czwartek

Msza Wieczerzy Pańskiej

Abp Adrian Galbas

BP Episkopatu

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Sprawiedliwość nie może być ostatnim zawołaniem chrześcijan. Od niej ważniejsza jest miłość do ostatniego tchnienia – powiedział abp Adrian Galbas podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze warszawskiej. Podkreślił, że w miłości nie ma handlu, ale chodzi o wielkoduszność.

W Wielki Czwartek metropolita warszawski abp Adrian Galbas przewodniczył wieczorem mszy Wieczerzy Pańskiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Módlmy się o nawrócenie Gizeli Jagielskiej i innych aborcjonistów

2025-04-18 11:44

[ TEMATY ]

aborcja

Oleśnica

Adobe Stock

"W boga nie wierzę. Jestem Żydówką i do tego ateistką. A zawodowo lekarką - dlatego wykonuje i wykonywać będę aborcje, zgodnie ze wskazaniami i życzeniem kobiet" - napisała w mediach społecznościowych Gizela Jagielska, która zabiła Felka w 9-tym miesiącu ciąży zastrzykiem w serce. Fundacja Pro-Prawo do Życia apeluje o modlitwę za Jagielską oraz innych aborcjonistów, zwłaszcza dzisiaj, w Wielki Piątek, kiedy w Liturgii modlimy się m.in. za Żydów oraz za wszystkich, którzy nie uznają Boga, aby Pan zdjął zasłonę ciemności z ich serc.

Gizela Jagielska jasno definiuje swój światopogląd. Co więcej, otwarcie deklaruje, że będzie wykonywać aborcję na życzenie kobiet. To już się dzieje w Oleśnicy (największym ośrodku aborcyjnym w Polsce) oraz wielu innych szpitalach, gdyż pozwala na to "kompromis aborcyjny" skutkujący złym i wadliwym prawem, które umożliwia zabijanie dzieci na żądanie do końca ciąży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję