W tegorocznym Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie w dniach 23-30 lipca br. uczestniczyło 37 zespołów z 14 krajów, w sumie ok. 1,1 tys. uczestników. Podczas powitania na rzeszowskim rynku biskup senior Kazimierz Górny podkreślił: „Witamy Was z wielką miłością, bo jesteście w Polsce, u matki. Jak mówił nasz papież, św. Jan Paweł II: «Polonia potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Polonii»”. Inauguracja festiwalu odbyła się w katedrze. Mszy św. w intencji Polonii przewodniczył bp Jan Wątroba ordynariusz rzeszowski, który zauważył, że „dopiero po opuszczeniu kraju człowiek zaczyna odczuwać tęsknotę i więź z Ojczyzną”.
Festiwale w Rzeszowie odbywają się co 3 lata od 1969 r. Trzeba dodać, że zespoły folklorystyczne najczęściej powstają przy polonijnych parafiach i są wspierane przez duszpasterzy emigracyjnych. Przykładem są kościoły polskie prowadzone przez księży chrystusowców w Chicago, Los Angeles, Toronto, a także występujący po raz drugi zespół Polskiej Misji Katolickiej „Polskie Kwiaty” z Wuppertalu. W organizowanych dotychczas festiwalach wzięły udział, przynajmniej raz, 193 zespoły z 23 krajów i 4 kontynentów. Wiele zespołów odwiedziło Rzeszów nawet kilkanaście razy. Do rekordzistów należą: „Krakus” (Belgia), „Olza” (Czechy), „Syrena” (Holandia), „Biały Orzeł” (Kanada), „Echo z Polski” i „Krakowiak” (USA).
Festiwale w przeszłości pełniły też bardziej niż obecnie funkcję edukacyjną. Wynikało to z zapotrzebowania zespołów, które przy okazji pobytu na Podkarpaciu oczekiwały pomocy metodycznej zawodowych choreografów i muzyków oraz porad etnografów odnośnie do kostiumów, repertuaru itp. W 1982 r. utworzono w tym celu w Rzeszowie Oddział Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną „Polonia”, a w lipcu 1990 r. Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, który od 1996 r. jest głównym organizatorem festiwali, współdziałając przy ich realizacji z lokalnymi władzami. W organizacji tegorocznego festiwalu głównymi partnerami „Wspólnoty Polskiej” było miasto Rzeszów oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego. Dorobek festiwalowy dokumentowany jest przez działające w Domu Polonii w Rzeszowie Centrum Dokumentacji Polonijnego Ruchu Artystycznego. Zgromadzono już tam bogate zbiory dokumentów, zdjęć i filmów, stanowiących źródło wiedzy o aktywności kulturalnej naszych rodaków.
www.emigracja.chrystusowcy.pl
Więcej w bieżącym numerze „Niedzieli Rzeszowskiej”
Pomóż w rozwoju naszego portalu