W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na rynku wydawniczym ukazała się książka Joanny Wieliczki-Szarkowej pt. „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis”. Autorka, doktor historii, dała się poznać szerokiemu gronu czytelników za sprawą wydanych w ostatnich latach ciekawych książek, m.in.: „Bitwy Polskich Żołnierzy 1940-1944”, „Żołnierze Niepodległości 1914-1918”, „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, „Wołyń we krwi 1943”.
Joanna Wieliczka-Szarkowa w swojej najnowszej książce „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis” wprowadza nas w rzeczywistość powstania począwszy od przygotowań i entuzjazmu warszawian, po koszmar wszechobecnej śmierci, głodu i zniszczenia. Autorka opisuje zacięte walki powstańcze, ze swadą kreśli sylwetki bohaterów powstania. Zwraca uwagę na zmieniające się nastroje żołnierzy prowadzących nierówną, samotną walkę z uzbrojonymi po zęby Niemcami. Przedstawia dramat mieszkańców Warszawy skazanej przez Hitlera na zagładę. Choć powstanie poniosło klęskę, a miasto legło w gruzach, pozostała legenda niezłomnych powstańców walczących o wolność swojej ojczyzny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Książkę opatrzył przedmową prof. dr hab. Witold Kieżun w powstaniu kapral podchorąży ps. Wypad. Napisał on m.in.: „Mnie, jako jednemu z już nielicznych żyjących żołnierzy powstania, wypada wyrazić serdeczne podziękowania autorce za tak staranne i trafne uchwycenie głębszej istoty naszego bojowego trudu, który, niestety, zbyt często jest szkalowany zarówno z wrogich pozycji politycznych, jak i ze względu na zbyt ubogą znajomość całej aparatury politycznej tego okresu wojny. Mając stale w pamięci, podobnie jak większość moich towarzyszy broni, ten chyba najwspanialszy okres w naszym życiu, czytając tę pracę odnalazłem się na nowo w atmosferze oceny powstania, dokonanej przez kard. Wyszyńskiego: «Straszne to były dni, ale jakże wspaniałe»”.
Książka zawiera m.in. ciekawe ilustracje oraz indeks osób. Dołączono do niej płytę CD z pieśniami powstańczej Warszawy w wykonaniu Chóru Studentów Akademii Muzycznej w Warszawie.
Joanna Wieliczka-Szarkowa, „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis”, Wydawnictwo AA, Kraków 2014, s. 320.