Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Relikwie świętych w szpitalu

W przeciągu miesiąca biskup Grzegorz Kaszak wprowadził do kaplicy pw. św. Łukasza w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu relikwie św. Jana Pawła II (18 maja) i św. Ojca Pio (17 czerwca).

– Pomysł sprowadzenia do naszego szpitala relikwii Świętych wyszedł od chorych i personelu medycznego, którzy często przed operacją pytali czy nie mogliby oddać im czci przez ucałowanie i pomodlić się za ich przyczyną. Do tej pory nie mieliśmy relikwii, pozostawała więc modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Ale skoro były takie zapytania i gorące prośby (poza tym na stolikach bardzo często znajdowaliśmy obrazki Świętych czy specjalne modlitwy do nich), więc postanowiliśmy wprowadzić relikwie Świętych do naszej szpitalnej kaplicy – wyjaśnia ks. Tomasz Kryczko, kapelan w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu. Nie było to takie łatwe, ale z pomocą przyszła Opatrzność Boża. Relikwie Papieża pomógł sprowadzić ks. Przemysław Szot – studiujący wówczas w Rzymie, a doczesne szczątki św. Ojca Pio pozyskał dla szpitala o. Tomasz Duszyc, kapucyn, krajowy duszpasterz grup modlitewnych Ojca Pio, pochodzący z terenu naszej diecezji – z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu.

Reklama

– Wybór świętych był oczywisty. Choroba, cierpienie i mężne znoszenie przeciwności losu były wpisane w ich życie. Poza tym św. Jan Paweł II niestrudzenie nauczał, że nie da się zrozumieć cierpienia bez Chrystusa, że w Nim trzeba złożyć wszystkie nasze boleści. Tylko wówczas będziemy mogli znaleźć prawdziwe ukojenie. A Ojciec Pio – chyba jak nikt na świecie z pokorą i ufnością w dobroć Pana Boga znosił największe katusze duchowe i cielesne – powiedział ks. Tomasz Kryczko.

W związku z wprowadzeniem relikwii Świętych do szpitalnej kaplicy pojawiły się dodatkowe nabożeństwa. 16. dnia każdego miesiąca będzie sprawowana Msza św. za przyczyną św. Jana Pawła II, a 23. każdego miesiąca – Msza św. za wstawiennictwem Ojca Pio. Po Eucharystii będą prowadzone modlitwy wstawiennicze i oddanie czci Świętym przez ucałowanie relikwii. Pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia nie będą mogli przybyć do kaplicy, będą mogli poprosić, by ksiądz kapelan przyniósł do ich sali relikwie, by mogli się w spokoju przed operacją czy zabiegiem pomodlić za przyczyną i w obecności Świętego.

– Wierzymy, że dzięki wsparciu Świętych nasza praca będzie jeszcze bardziej efektywna. Proces leczenia w wielu wypadkach jest bardzo czasochłonny. Chorzy raz po raz pytają nas dlaczego doświadczają cierpienia, dlaczego nie mogą się szybko wyleczyć. Często dochodzi wówczas do zamknięcia się na Pana Boga, kapłanów. Ale ten etap musimy przejść razem z chorym. Pomagają nam w tym rodziny, personel medyczny, a przede wszystkim Pan Bóg, któremu ofiarowujemy wszystkich naszych chorych – tłumaczy ks. Tomasz Kryczko.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu pracuje trzech kapelanów: ks. Jacek Konieczny, ks. Tomasz Kryczko i ks. Mirosław Jadłosz. Pełnią codzienne, na zmiany, 24-godzinne dyżury. Są więc na każde wezwanie. W najbliższym czasie kapelani planują w szpitalu utworzyć bibliotekę z książkami i czasopismami religijnymi, a także stworzyć koło Żywego Różańca spośród personelu medycznego.

2014-07-02 16:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci na ulicach miasta

2021-09-22 07:48

Niedziela wrocławska 39/2021, str. II

[ TEMATY ]

relikwie

procesja

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Procesja na wrocławskim Rynku

Procesja na wrocławskim Rynku

Już po raz 24. przez Rynek przeszła procesja z relikwiami świętych Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – powiedział w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję