Sumie odpustowej przewodniczył, homilię wygłosił i poprowadził procesję eucharystyczną bp. Mieczysław Cisło. Towarzyszył mu wicedyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Paweł Zdybel; obecny był ks. dr hab. Maciej Hułas (KUL) oraz duchowieństwo z okolicznych parafii.
Ksiądz Biskup wyraził radość, że Matka Boża, obecna w znaku łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Loretańskiej, nie jest w Polichnie osamotniona i zapomniana; prosił, by dalej rozwijać Jej kult oraz wzrastać w wierze i miłości. Podziękował wiernym za „solidarność serc”, dzięki której wykonano liczne prace w kościele. Podkreślając z kolei wartość modlitwy, prosił św. Izydora o wstawiennictwo. - Rolnictwo jest obecnie w stanie zapaści; prośmy o warunki, aby ziarno rzucone w glebę wydało plon obfity i było sprawiedliwie dzielone – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Homilia wygłoszona przez Księdza Biskupa koncentrowała się wokół: powołania do świętości; życia św. Izydora oracza, człowieka miasta i wsi; trwania w wierze, nawracania się; odwagi do publicznego przyznawania się do wiary; potrzeby autorytetu moralnego i głosu Boga; odczuwania głodu Boga; świadectw o nawróceniu i wymodlonej łasce Boga; trwania w wierze i jej rozwijania. Animując do budowania dojrzałej religijności i świętości, bp Cisło przypomniał, że „człowiek nigdy nie jest tak wielki, jak wtedy, gdy klęka przed Bogiem”. Wskazywał, że trzeba wzrastać w wierze i miłości, „bo to droga do nieba”.
Odpust ku czci św. Izydora Oracza, przeżyty w łączności z Księdzem Biskupem w wiejskiej parafii, to odpowiedź na aktualne potrzeby duchowe rolników, którzy jako pierwsi wypełniają nakaz Stwórcy, czyniąc sobie ziemię poddaną.