Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święcenia kapłańskie A.D. 2014

W wigilię Zesłania Ducha Świętego, 7 czerwca, podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Sosnowcu 5 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie przyjęło święcenia kapłańskie z rąk biskupa Grzegorza Kaszaka. Nowi kapłani to: ks. Ireneusz Kwoka, ks. Radosław Skałka, ks. Paweł Sproncel, ks. Maciej Gaik, ks. Jakub Kuzia.

Reklama

Po odczytaniu Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów i potwierdzenie ich wyboru przez Biskupa. Kandydaci złożyli przed zgromadzonymi w kościele kapłanami i wiernymi przyrzeczenia dotyczących wypełniania obowiązków wynikających z przyjęcia święceń. Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, w czasie której kandydaci leżeli krzyżem. I wreszcie nastąpił najważniejszy moment święceń, czyli nałożenie rąk przez Biskupa i modlitwa konsekracyjna. Później przekazano nowym kapłanom odpowiedni strój i przedmioty związane z wykonywaniem służby kapłańskiej.

W homilii biskup Grzegorz Kaszak zaapelował, by nowo wyświęceni kapłani nie utracili Chrystusa: – Nie można Go stracić z pola widzenia, planowania, myślenia, ale to nie wystarcza, należy utrzymywać z Nim stały kontakt. – Idźcie do tych, którzy pogubili się w życiu, którzy oddalili się od Boga i Kościoła. Idźcie tam, gdzie człowiek jest zagrożony utratą życia wiecznego – mówił dalej Pasterz Kościoła sosnowieckiego. – Pójście za Jezusem oznacza również, że człowiek nie jest pozostawiony samemu sobie. Jezus nam towarzyszy. Współpracując z mocą Pana naszego, Jezusa Chrystusa można uzdrawiać, nie tylko fizycznie, ale i duchowo, można zwyciężać zło, dzielić się Dobrą Nowiną, prowadzić do zbawienia – nauczał Hierarcha. Przestrzegł też przed pokusami tego świata – życiem w luksusie, oddawaniu się pustym przyjemnościom. – A tymczasem moc Jezusa Chrystusa przejawia się w tym, co niewygodne – w poświęceniu, pracy, umartwieniu, wyrzeczeniu, w poście i modlitwie – wyjaśniał biskup Grzegorz Kaszak.

Na koniec Eucharystii Pasterz Kościoła sosnowieckiego wręczył neoprezbiterom nominacje do pracy duszpasterskiej. I tak: ks. Maciej Gaik został wikariuszem w parafii św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi-Piaskach, ks. Jakub Kuzia w parafii NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, ks. Ireneusz Kwoka w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej, ks. Radosław Skałka w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu, a ks. Paweł Sproncel w parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo to nie umowa o pracę, ale o życie

Niedziela podlaska 27/2015, str. 5

[ TEMATY ]

święcenia

Ks. Artur Płachno

W poczet kapłanów diecezji drohiczyńskiej włączono diakonów Łukasza Wojewódzkiego, Emila Skobla i Krzysztofa Nagórne

W poczet kapłanów diecezji drohiczyńskiej włączono diakonów
Łukasza Wojewódzkiego, Emila Skobla i Krzysztofa Nagórne

W sanktuarium w Łazówku 20 czerwca bp Tadeusz Pikus udzielił święceń prezbiteratu trzem diakonom

Wszyscy tegoroczni neoprezbiterzy pochodzą z parafii diecezji drohiczyńskiej, ukończyli Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie, a na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie obronili prace magisterskie. Są nimi: ks. Krzysztof Nagórny z parafii Domanowo, ks. Emil Skobel z parafii Rudka oraz ks. Łukasz Wojewódzki z parafii Łazówek.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję