Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Współpraca dla dobra wszystkich

W Milówce od kilkunastu lat Gminny Ośrodek Kultury organizuje Przegląd Piosenki Religijnej. W tym roku po raz pierwszy tę dwudniową imprezę połączono z piknikiem parafialnym, który ma wesprzeć Kościół w Tanzanii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Amfiteatr nad Sołą w Milówce w sobotę 7 czerwca wypełnił się śpiewem pieśni. Tam bowiem odbywał się kolejny, XV Międzynarodowy Przegląd Piosenki Religijnej, w którym wzięli udział reprezentanci przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, gimnazjów oraz dorośli. W sumie religijną twórczość zaprezentowało 39 podmiotów artystycznych, co dało blisko 200 uczestników. Jury wysłuchało w sumie 80 piosenek. Nagrodę Grand Prix Przeglądu Piosenki Religijnej zdobyła Marytna Matuszna z III klasy Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Następnego dnia w amfiteatrze odbył się piknik w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milówce, w ramach którego wystąpili laureaci sobotniego przeglądu. Ponadto, działająca przy Franciszkańskim Domu Formacyjno-Edukacyjnym w Rychwałdzie wspólnota „Francesco Team” wystawiła pantomimę, a Mażoretki „Efekt” zaprezentowały taniec chrześcijanina. Goście pikniku mogli posłuchać także koncertu pod hasłem: „Radość wiary” w wykonaniu połączonych scholi z Milówki i Kamesznicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Na scenie wystąpiło blisko 40 młodych uczestników. W niedzielę Zesłania Ducha Świętego kończącą okres paschalny chcieliśmy tym koncertem wyrazić radość naszej wiary – tłumaczy opiekujący się scholą wikariusz parafii w Milówce, ks. Przemysław Gawlas.

Ciekawostką była prezentacja przygotowana przez administratora parafii w Milówce, ks. Piotra Koszyka. Kapłan pokazał prezentację multimedialną jego fotografii z czasów, kiedy posługiwał jako misjonarz w Tanzanii. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, wśród których przeprowadzono konkurs wiedzy biblijnej. Na scenie pojawił się także bielski „Anti Babylon System” grający muzykę reggae oraz zespół „Muzyka Sfer”.

Obie imprezy zorganizowali Gminny Ośrodek Kultury w Milówce i parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milówce. – Zwróciliśmy się o pomoc w organizacji do Księdza Proboszcza, aby zaangażować w to przedsięwzięcie wszystkie grupy działające w parafii – tłumaczy Andrzej Maciejowski, dyrektor miejscowego ośrodka kultury. – Poprzez przegląd i piknik chcieliśmy wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu mieszkańców, którzy mogli się wspólnie spotkać, coś zjeść, zobaczyć występy dzieci i młodzieży. Mamy nadzieję, że w ten sposób jeszcze bardziej integrujemy społeczność naszej gminy i parafii – tłumaczy Szef GOK-u.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczny festyn

Niedziela podlaska 29/2014

[ TEMATY ]

festyn

AL. WOJCIECH ŁUSZCZYŃSKI

W doroczną uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w 12. rocznicę erygowania parafii pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim, Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Tadeusz Pikus, współkoncelebrowali ks. Ludwik Olszewki, ks. Zdzisław Jancewicz, parafianin, i proboszcz ks. Zbigniew Karolak. Oprawę liturgiczną, czytania i śpiewy wykonał zespół parafialny, który wystąpił w strojach ludowych. Po uroczystym wejściu do kaplicy Biskupa Drohiczyńskiego powitały dzieci, młodzież i proboszcz ks. Zbigniew Karolak. Choć drżały serca najmłodszych, słowa powitania wzruszyły Pasterza, który szybko nawiązał dialog z dziećmi.
CZYTAJ DALEJ

Czy 15 sierpnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.?

2026-08-14 13:36

[ TEMATY ]

Wniebowzięcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Boskiej Zielnej lub Korzennej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

USA: kapłan nazywał Leona XIV i Franciszka "uzurpatorami". Został ekskomunikowany

2026-08-16 20:01

[ TEMATY ]

USA

kapłan

papież Franciszek

Papież Leon XIV

uzurpator

ekskomunikowany

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup San Antonio Gustavo García-Siller ogłosił, że ks. John Mary Foster został uznany przez trybunał kanoniczny za winnego schizmy, objęty ekskomuniką latae sententiae i pozbawiony stanu duchownego. Duchowny publicznie kwestionował prawowitość papieży Franciszka i Leona XIV, nazywając ich „uzurpatorami”.

Orzeczenie trybunału zostało wydane 20 kwietnia, a archidiecezja poinformowała o nim 14 sierpnia. Jednocześnie abp García-Siller zakazał katolikom uczestniczenia we Mszach św. i innych wydarzeniach organizowanych przez Misję Bożego Miłosierdzia (MDM) w Canyon Lake oraz wezwał do zaprzestania finansowego wspierania tej wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję