Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski wprowadził 1 czerwca relikwie św. Jana Pawła II do trzech parafii naszej diecezji: św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu-Pogoni i św. Barbary w Sosnowcu

Niedziela sosnowiecka 24/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

abp Mieczysław Mokrzycki

Piotr Lorenc

Abp Mieczysław Mokrzycki niesie papieski relikwiarz na czele procesji w parafii św. Barbary w Sosnowcu

Abp Mieczysław Mokrzycki niesie papieski relikwiarz na czele procesji w parafii św. Barbary w Sosnowcu

To jeden z najważniejszych dni w historii naszej parafii. Arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki – sekretarz dwóch papieży – Jana Pawła II i Benedykta XVI, dokonał w południe 1 czerwca uroczystego wniesienia do naszej bazyliki relikwii św. Jana Pawła II. Jan Paweł II, będąc jeszcze metropolitą krakowskim, był w naszej świątyni dwa razy: w 1967 i 1973 r. Od 1 czerwca br. pozostanie z nami na zawsze. Ufam, że tak bliska obecność wśród nas św. Jana Pawła II w swoich relikwiach pomoże nam jeszcze gorliwiej, przez jego wstawiennictwo, kierować do Boga nasze prośby i dziękczynienia – powiedział ks. prał. Mieczysław Miarka, proboszcz parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Wprowadzając papieskie relikwie arcybiskup Mieczysław Mokrzycki był ubrany w ten sam ornat, w którym celebrował Mszę św. w olkuskiej świątyni Jan Paweł II.

Intronizacja relikwii św. Jana Pawła II to także święto dla parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu-Pogoni. – Nasza wspólnota parafialna przeżyła historyczne wydarzenie: arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski wprowadził uroczyście do naszej świątyni relikwie św. Jana Pawła II na Mszy św. o godz. 16. Jest to dla nas wszystkich zobowiązanie do naśladowania naszego wielkiego rodaka i rozwijania jego kultu w naszej parafii. Relikwie zostaną na stałe umieszczone w kaplicy Miłosierdzia Bożego razem z relikwiami św. Faustyny. Cotygodniowe nabożeństwo – Godzina Miłosierdzia – będzie także stałą modlitwą za przyczyną św. Jana Pawła II – wielkiego apostoła miłosierdzia – powiedział ks. kan. Andrzej Domagała, proboszcz parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu-Pogoni.

Reklama

Wieczorem arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wprowadził relikwie św. Jana Pawła II do kościoła pw. św. Barbary w Sosnowcu. – Przeżywaliśmy, niezwykłą, niepowtarzalną uroczystość. Oto do naszego kościoła przybył w znaku relikwii umiłowany przez nas św. Jan Paweł II, nasz papież, nasz rodak. Ten sam, z którym spotykaliśmy się podczas pielgrzymek, który do nas przemawiał i nas nauczał, którego święte życie i odchodzenie do Domu Ojca były najbardziej przejmującymi rekolekcjami. Szczególne to dla nas wyróżnienie, że wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II dokonał arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – osobisty sekretarz Ojca Świętego, świadek życia, cierpienia i umierania. Św. Jan Paweł II żył z Bogiem, w Bogu i dla Boga. Z nim wciąż jednoczył się w modlitwie. Często powtarzał słowa: „Panie przyjmij mnie takim jakim jestem, z moimi wadami i słabościami, ale spraw, abym stał się takim jak tego pragniesz”. Od 1 czerwca św. Jan Paweł II zamieszka w naszym kościele. Mam nadzieję, że bliskość świętego poprzez znak jego relikwii pozwoli nam częściej wracać do jego myśli, nauczania i postawy, że będzie nas zachęcać do codziennej modlitwy, że pozwoli nam kroczyć drogą świętości i prawdy. Módlmy się, byśmy umieli wykorzystać ten dar, byśmy wsparci orędownictwem św. Jana Pawła II zatęsknili za swoją osobistą świętością – powiedział ks. dziekan Włodzimierz Sęk, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Sosnowcu.

W homiliach arcybiskup Mieczysław Mokrzycki przybliżył postać św. Jana Pawła II. – Minęło zaledwie kilkanaście dni od kanonizacji dwóch papieży – Jana XXIII i Jana Pawła II. Dla nas, Polaków szczególną radością jest kanonizacja naszego wielkiego rodaka, św. Jana Pawła II, ojca naszej wolności, proroka przywołującego Ducha Świętego, by odnowił oblicze ziemi i sumienia, które ciągle podpowiadało, iż dobro należy pomnażać, a ze złem nie wolno iść na kompromis. Dziękuję, że mogę w diecezji sosnowieckiej pozostawić cząstkę Świętego, którego przez wiele lat widziały moje oczy, słuchały moje uszy i dotykały go moje dłonie. Cieszę się, że mogę te relikwie wprowadzić, czyniąc to z pełnym zaufaniem, że na tej ziemi będą odbierały należną im cześć. Pamiętajcie, kochani bracia i siostry w Chrystusie – święci nie proszą byśmy ich chwalili, ale naśladowali – powiedział Metropolita Lwowski.

– Janowi Pawłowi II szczególnie bliskie były słowa św. Anzelma: „Karmię was tym, czym sam żyję”. Papież był człowiekiem modlitwy, żył z Bogiem i dla Boga, i jednoczył się z Bogiem przez modlitwę. Chciałoby się zapytać: skąd czerpał tyle sił? Do tego wszystkiego dorastał od początku swojego życia. Już od młodych lat był pilnym i obowiązkowym uczniem. Jerzy Kluger – jego żydowski przyjaciel opowiedział mi, że często chodził z młodym Karolem grać w piłkę. Karol najczęściej stał na bramce. Nie dlatego, że nie umiał grać, ale dlatego, że wszyscy chłopcy chcieli grać w ataku, więc Karol z pokorą stał na bramce. Jednak zawsze wcześniej niż inni opuszczał boisko i wracał do domu. Już wtedy wiedział ile czasu może przeznaczyć na zabawę, ile na odrabianie lekcji, a ile na modlitwę. Widać, że myśli Jana Pawła II od najmłodszych lat zwracały się ku Panu Bogu – wspominał Sekretarz Ojca Świętego.

Reklama

Kaznodzieja przypomniał, że Ojciec Święty nigdy nie żałował czasu na modlitwę, zawsze musiał go mieć tyle, ile uznał za stosowne: – I muszę powiedzieć, że Ojciec Święty modlił się w sposób bardzo prosty. Rozpoczynał swoje modlitwy od pacierza, którego uczymy się przystępując do I Komunii św., a więc od „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo”, „Wierzę w Boga”, 10 Przykazań Bożych, 5 przykazań kościelnych, prawd wiary, modlił się też o dary Ducha Świętego, codziennie śpiewał Godzinki, odmawiał, jak miał czas, wszystkie litanie. Nie dzielił swojego życia na zajęcia i modlitwę. Jego życie było po prostu modlitwą.

– Chciałbym podkreślić, że Ojciec Święty był przede wszystkim człowiekiem. Myślał o drugim człowieku, był o niego zatroskany. Stąd jego nauczanie o obronie życia, o prawie do pracy, o godności, o wolności – przypomniał arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. – Msza św. była dla Ojca Świętego sprawą najważniejszą i najświętszą. Stanowiła centrum jego życia. Kiedyś przyznał, że jako kapłan nigdy nie opuścił sprawowania Najświętszej Ofiary. Był zatroskany o człowieka, dzieci, ludzi starszych, cierpiących. Szczególną troską obejmował Ojczyznę, jego pragnieniem było, aby Ojczyzna istniała i rozwijała się – powiedział Sekretarz papieski.

2014-06-12 07:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieci z Męcinki na 100 urodziny Papieża

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

dzieci

konkurs plastyczny

Męcinka

arch. szkoły


CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję