Reklama

Kościół

"Jestem w Kępnie", czyli o Bogu, który jest obecny

„Wiara jest dynamicznym przejściem od centrum mojego jestestwa do serca Boga. Tu nie chodzi po prostu o umysłowe dojście do pewnych poglądów czy zasad. Jest to aktywne i dynamiczne poświęcenie się sprawom, za które Jezus oddał życie” (Jose Maniparambil). Jezus oddał życie za nas i wielokrotnie prosił uczniów, czyli także nas, byśmy tę nowinę głosili całemu światu. Prosił byśmy nie żyli sami dla siebie w zamkniętej przestrzeni kościoła tylko szli, byli w ruchu, ogłaszali Jego Królestwo na ziemi.

2025-05-13 16:03

[ TEMATY ]

koncert

Kępno

mat. prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misję taką otrzymujemy także w Ewangelii św. Mateusza: „Idźcie więc i pozyskujcie uczniów we wszystkich narodach… A oto ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do kończenia świata”. Jako osoby wierzące, jako Kościół jesteśmy wezwani i zobowiązani do pójścia za słowami Jezusa i czynienia uczniów, jesteśmy wezwani do dawania świadectwa, do ogłaszania Jego żywej obecności w świecie, Jego zainteresowania losami człowieka.

W Kępnie (południowa Wielkopolska) potraktowaliśmy te słowa bardzo poważnie i wychodzimy z orędziem zmartwychwstałego Jezusa na ulicę m.in. organizując od trzech lat plenerowe eventy ewangelizacyjne. W minionych dwóch latach opieraliśmy się na propozycji Witka Wilka i Fundacji ZaNim, będąc współorganizatorami trzydniowej Strefy Mocy. Na spotkaniach tych słuchaliśmy konferencji Witka oraz Krzysztofa Sowińskiego, ale także braliśmy udział w uwielbieniu m.in. z udziałem Michała Króla, Scholi Adonai, Mocnych w Duchu, Marty Ławskiej-Zawadzkiej, czy Redhead Hero. Oba spotkania odbywały się w przestrzeni miejskiego amfiteatru i przyciągnęły kilka tysięcy uczestników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W bieżącym roku, sami podjęliśmy się podobnej inicjatywy ewangelizacyjnej. Przenieśliśmy się jednak na sam Rynek i głosić będziemy przez prawie całą niedzielę. Już wkrótce – 6 lipca – zapraszamy wszystkich na wydarzenie ewangelizacyjne pn. „Jestem w Kępnie”. Nazwa spotkania ma dwojakie znaczenie. Z jednej ma pozostawać neutralna zapraszając wszystkich, także spoza kościoła, do udziału w evencie. Sugeruje naszą obecność w mieście, mamy ucieszyć się swoją obecnością i spędzić czas na dobrej zabawie. Z drugiej strony przesłanie jest bardzo ewangeliczne i nawiązuje do objawienia Boga, który sam powiedział, że zawsze Jest. Przedstawił się tak Mojżeszowi i Izraelowi, ale także sam Jezus wielokrotnie podkreślał, że „Jest”. Już samą nazwą chcemy ogłosić wszystkim, że Bóg zawsze z nami Jest i w tej atmosferze pragniemy spotkać się przed sceną, z której ogłaszać będziemy Jego żywą obecność.

Ośmiogodzinne spotkanie będzie miało trzy przeplatające się punkty: głoszenie Słowa, uwielbienie oraz koncert. Najważniejszą część spotkania, czyli przepowiadanie powierzyliśmy Michałowi Nikodemowi, liderowi wspólnoty Chefsiba, twórcy profilu fb „Frajda życia z Bogiem”. Głoszeniu towarzyszyć będzie uwielbienie, które poprowadzą lokalne grupy muzyczne: DGM Dzieci Wielbią oraz Grupa Uwielbienia Wspólnoty Modlitewnej Jestem. Po wprowadzeniu w atmosferę muzyki i uwielbienia Boga, inicjatywę przejmą goście: Małe TGD, Marta Miłuńska z grupą Szkoły Uwielbienia, a spotkanie zakończy grupa o jednej z najdłuższych tradycji worshipowych – Exodus15. Podczas części uwielbieniowych towarzyszyć nam będzie grupa osób pod przewodnictwem Anny Sosny ze Szkoły Uwielbienia – Modlitwy Tańcem i Flagami. Wcześniej na scenie pojawi się jeszcze Mateusz Ziółko z zespołem, u którego oprócz kultowych świeckich przebojów, w repertuarze nie zabraknie utworów ogłaszających Boże Królestwo, podzieli się z nami także swoim świadectwem. Podczas wydarzenia towarzyszyć nam będą bezpłatne animacje atrakcje dla dzieci oraz stosika gastronomiczne, by móc dłuższy czas uczestniczyć w spotkaniu.

Reklama

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie św. Marcina w Kępnie przy współpracy z parafią oraz Wspólnotą Modlitewną Jestem. Jako główny cel działalności stowarzyszenie przyjęło właśnie głoszenie Słowa, czyli ewangelizację. Każde nasze działanie zawsze ma nieść ze sobą świadectwo o żywym, działającym Bogu. Bez względu na to czy organizujemy kolędowanie, pomoc dla powodzian, czy piknik, zawsze towarzyszą nam słowa 2. Listu do Tymoteusza: „Głoś słowo Boże i bądź gotowy w każdej sytuacji - bez względu na okoliczności.”

Zapraszamy Cię do udziału w naszym przedsięwzięciu, do obecności i wspólnej modlitwy w atmosferze uwielbienia. Zachęcamy Cię także do włączenia się w przygotowanie wydarzenia poprzez wsparcie finansowe. Możesz przekazać drobną darowiznę, bądź zostać sponsorem strategicznym z możliwością reklamy na Rynku i wszelkich nośnikach graficznych. Spotkanie uzyskało także wsparcie Urzędu Miasta i Gminy Kępno.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ks. biskup Damian Bryl.

Patronat medialny: Tygodnik Katolicki Niedziela, portal Niedziela.pl, Radio Emaus Tygodnik Kępiński Radio SUD Dwutygodnik Diecezji Kaliskiej „Opiekun” Dom Józefa

Zachęcamy do kontaktu i współpracy: stowarzyszenie@parafiakepno.pl

Przekaż darowizną: zrzutka.pl lub

Stowarzyszenie św. Marcina w Kępnie, ul. Kościuszki 3, 63-600 Kępno

Nasze konta: PKO: 46 1020 2241 0000 2602 0081 2412 lub SGB: 33 8413 0000 2038 1600 0017 0001

Więcej o nas: parafiakepno.pl

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Muzyka zaklęta w drewnie”

Taki tytuł nosi cykl koncertów zaplanowanych przez Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną na letni niedzielny wypoczynek przy dźwiękach poruszającej muzyki w urokliwych obiektach Szlaku Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego. Pierwszy z koncertów odbył się 20 lipca br. w cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu k. Horyńca Zdroju. Cały zespół cerkiewny wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictw UNESCO. Mieści się w nim filia Muzeum Kresów w Lubaczowie. W niedzielne popołudnie na tle zabytkowego ikonostasu cerkwi odbył się koncert Julii Doszny i Antoniego Pilcha pt.: „Pejzaże malowane pieśnią. Łemkowszczyzna i Nadsanie ze zbiorów Oskara Kolberga”. Julia Doszna to łemkowska pieśniarka, obdarzona przejmującym głosem. Urodziła się w niewielkiej wsi Bielance w Beskidzie Niskim, teraz mieszka niedaleko Gorlic. Przez wiele lat śpiewała z zespołem „Łemkowyna”, z którym koncertowała nie tylko w Polsce, ale i w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Odeszła od zespołu, uznając, że nie może z nim oddać tego, co czuje jej dusza. W swojej twórczości stara się uwypuklić wszystkie charakterystyczne dla łemkowskiej melodyki cechy: czardaszowe rytmy, przeciągania i zawodzenia. – Mowa, którą w sobie noszę, jest mową mojej ziemi, jej wiary, tęsknoty i radości. Gdy czuję, że żyję – śpiewam. Bo śpiew jest we wszystkim, co żyje; w kwiatach i ptakach, w cieple słońca i chłodzie kropel deszczu, w potoku stromo spadającym i nawet w ciszy przydrożnego kamienia ukryte jest tajemne jego brzmienie. Śpiew jest modlitwą stworzenia dla Stwórcy. Moją modlitwą – tak powiedziała o swoim śpiewaniu Julia Doszna. Natomiast Antoni Pilch to lutnista i pedagog. Wraz z Julią Doszną przygotowuje stare pieśni ruskie Ziemi Przemyskiej, Krośnieńskiej i Sanockiej ze zbiorów Oskara Kolberga. Część z nich została wykonana podczas koncertu w Radrużu. Kolejne koncerty odbędą się w kościele pw. Wszystkich Świętych w Bliznem, cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Bałuciance, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Koncerty te to nie tylko uczta dla melomanów, ale także promowanie cennych zabytków, upowszechnianie wiedzy o nich, zachęta do turystki po mało jeszcze znanych miejscach Podkarpacia.
CZYTAJ DALEJ

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego papież Leon XIV mieszka (jeszcze) w Rzymie

2025-05-14 15:24

[ TEMATY ]

Rzym

Włochy

mieszkanie

Państwo Watykańskie

Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Od czasu wyboru na papieża 8 maja Leon XIV reprezentuje Stolicę Apostolską jako podmiot prawa międzynarodowego i jest głową Państwa Watykańskiego (Citta del Vaticano). Jednak w chwili obecnej jego rezydencja nadal znajduje się na terytorium Włoch, mieszka zatem w kraju sąsiedzkim. Granica między niewielkim Państwem Watykańskim a ówczesnym Królestwem Włoch jest wytyczona na mocy Traktatów Laterańskich z 1929 roku.

Wynika z tego, że budynek, wówczas nazywany „Sant'Uffizio”, w którym nadal mieści się Dykasteria Nauki Wiary, znajduje się na terytorium Włoch. Jednakże, podobnie jak wiele budynków w Rzymie należących do Stolicy Apostolskiej, również i ten uważany jest za „eksterytorialny”. Jego ochronę zapewnia jednak nie Gwardia Szwajcarska, lecz członkowie włoskich sił zbrojnych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję