Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apel dr Wandy Półtawskiej do polityków

Odbudować moralny fundament naszej cywilizacji

Znana lekarka – dr Wanda Półtawska, nawiązując do opracowanej przez siebie Deklaracji Wiary, którą podpisało ponad 3 tys. lekarzy, zwróciła się z apelem do polityków o zgłaszanie i popieranie projektów ustaw „odbudowujących w naszym porządku prawnym moralny fundament naszej cywilizacji”.

Dr Półtawska podkreśla, że uprzedniość zasad moralnych względem stanowionego prawa oznacza, iż prawo nigdy nie może zmuszać do niemoralności. Wyraża też satysfakcję, że w Senacie RP zainicjowano akcję na rzecz wykreślenia z ustawy o zawodzie lekarza zapisu obligującego lekarza odmawiającego dokonania aborcji do wskazania innego, który to uczyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W liście datowanym na 5 czerwca 2014 r. współpracowniczka Jana Pawła II zwraca się z prośbą do wszystkich senatorów, szefów partii i klubów parlamentarnych o poparcie tej inicjatywy. „Sprawa, której dotyczy projekt, jest jednym z wielu postulatów środowisk lekarskich popierających Deklarację Wiary. Będziemy wdzięczni za przyczynienie się do jego wykonania, tak by za nim mogły pójść kolejne” – pisze dr Półtawska.

Inicjatorem wzmiankowanego zapisu ustawy o zawodzie lekarza jest senator PiS Kazimierz Jaworski.

Łódź: Święto Eucharystii

Bądźcie świadectwem na istnienie Boga

Prawie 500-osobowa grupa dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych, założonego w Polsce przez św. Urszulę Ledóchowską, zgromadziła się w Łodzi na swoim pierwszym ogólnopolskim zjeździe. – Bądźcie świadectwem na istnienie Boga, pokazujcie innym, że On jest i że każdego z nas ukochał – mówił do nich 8 czerwca br. abp Konrad Krajewski. Spotkanie z jałmużnikiem papieskim było częścią odbywających się w Łodzi I Ogólnopolskich Dni Wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych. Uczestnicy zjazdu gościli w Łodzi na zaproszenie abp. Marka Jędraszewskiego, przez dwa dni poznawali miasto i siebie nawzajem, modlili się i śpiewali, a także uczestniczyli w archidiecezjalnym dziękczynieniu za kanonizację św. Jana Pawła II i papieską wizytę w Łodzi w 1987 r.

Reklama

Ogólnopolskie Dni Wspólnoty to pierwsze spotkanie młodych z ERM. Jego hasłem były słowa piosenki „Jezu Hostio, żywy Chlebie, Tobie ufam, kocham Ciebie”. Dni Wspólnoty, w których wzięły udział dzieci z całej Polski w wieku od 8 do 14 lat, wraz z opiekunami, nawiązywały do I Dnia Krucjaty Eucharystycznej, zorganizowanego 29 maja 1927 r. właśnie w Łodzi przez św. Urszulę Ledóchowską. Były także nawiązaniem do homilii św. Jana Pawła II z łódzkiego Lublinka, w której wspominał on świętą i jej krucjaty eucharystyczne. Pierwsze koło krucjaty zostało założone w Pniewach w 1925 r. Działalność krucjaty w niedługim czasie skupiła się w Łodzi. W ciągu 14 lat udało się zrzeszyć w krucjacie 200 tys. dzieci i młodzieży. Obecnie w ruchu działa ok. 10 tys. osób.

Dzieci z ERM w czasie łódzkich Dni Wspólnoty dziękowały za dar kanonizacji Jana Pawła II i za dar obecności Jezusa w Eucharystii pośród nas.

Anna Skopińska

Elbląg: Ingres bp. Jacka Jezierskiego

Kościół nie stanowi konkurencji dla władzy świeckiej

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego odbył się ingres nowego biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego do katedry św. Mikołaja w Elblągu. Swoją homilię rozpoczął on od pozdrowienia zebranych w katedrze słowami Zmartwychwstałego, skierowanymi do Apostołów: „Pokój wam!”. Nawiązując do zstąpienia Ducha Świętego na pierwszych uczniów Jezusa, podkreślił, że właśnie wtedy rozpoczął się „czas Kościoła, do którego wchodzimy poprzez wyznanie wiary i chrzest”. – Kościół jest społecznością sióstr i braci. Jest wielką wspólnotą małych wspólnot. Należą do niego zarówno grzesznicy, jak i święci – podkreślił ksiądz biskup i zauważył, że Kościół nie stanowi alternatywy i konkurencji dla władzy świeckiej, ale ma własne oryginalne zadania i miejsce w społeczności ludzkiej. – Trzeba spokojnie rozróżniać to, co świeckie, od tego, co sakralne, płaszczyznę polityczną od kościelnej, choć obie te sfery spotykają się i przenikają w osobie, która równocześnie jest obywatelem państwa i członkiem społeczności wyznaniowej – powiedział. Zwrócił także uwagę, że „chrześcijanin to człowiek pokoju”. – To budowniczy pokoju w swojej społeczności, pokoju możliwego dzięki prawdzie, sprawiedliwości i dialogowi społecznemu, który respektuje godność i prawa partnerów.

Wraz z bp. Jezierskim uroczystą Mszę św. koncelebrowali m.in.: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Obecni byli także biskupi Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz Cerkwi prawosławnej, zwierzchnik Kościoła polskokatolickiego bp Wiktor Wysoczański, proboszczowie parafii prawosławnej, ewangelickiej, polskokatolickiej oraz Kościoła zielonoświątkowego w Elblągu i we Fromborku.

Krótko

Deklaracja Wiary znajduje poparcie wśród 42 proc. zwolenników SLD, a prawie połowa Polaków jest zdania, że lekarz ma prawo odmówić udziału w procedurach, które są niezgodne z jego sumieniem – podaje „Rzeczpospolita”.

Medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” po raz pierwszy w historii zostały wręczone podczas obrad Episkopatu Polski. Za ratowanie Żydów podczas wojny odznaczenia otrzymali 3 księża i 2 siostry zakonne – dziś już nieżyjący. Ich krewnym medale wręczył 11 czerwca br. w Warszawie ambasador Izraela w Polsce.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją. Trybunał zgodził się ze zdaniem posłów PiS, zaskarżających ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym.

PiS skierował do Sądu Najwyższego protest przeciw ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego. W proteście wyborczym, złożonym przez pełnomocnika komitetu wyborczego PiS, jest 6 zarzutów.

Sąd w Warszawie umorzył dwa procesy Wojciecha Jaruzelskiego – za wprowadzenie stanu wojennego i za masakrę robotników na Wybrzeżu.

Radni z Łodzi – z PO, SLD i Twojego Ruchu – odrzucili wcześniejszą uchwałę o wybudowaniu w mieście pomnika Lecha Kaczyńskiego i nadaniu jednemu ze skwerów imienia prezydenta, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Dziekanem tarnowskiej Sekcji Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie został ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. UPJPII.

Policjanci masowo zatrzymują kierowcom prawo jazdy. Tylko w maju br. zrobili tak w 1200 przypadkach – to prawie tyle, ile łącznie w 2012 i 2013 r. To efekt zalecenia Komendanta Głównego i zasady „zero tolerancji dla kierowców łamiących przepisy”.

Trzej policjanci z komendy stołecznej byli nietrzeźwi 3 czerwca br. w czasie operacji ochrony obchodów jubileuszu odzyskania wolności.

2014-06-10 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Piątek. Dzień postu ścisłego

[ TEMATY ]

post

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Piątek jest dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św., a w kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa. Tego dnia obowiązuje post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Są jednak osoby, które pościć nie muszą.

– Jeśli Wielki Piątek jest dniem pełnym smutku, to jednocześnie jest najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga, mając przy tym pewność wsparcia przez Niego i Jego zwycięstwa. Liturgia w tym dniu śpiewa: „O Crux, ave, spes unica – Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!” – tak sens liturgii wielkopiątkowej wyjaśniał w jednej z katechez w minionych latach papież Benedykt XVI.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

[ TEMATY ]

nuncjusz

Wielki Czwartek

Nuncjusz Apostolski

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Nuncjusz Apostolski przypomniał, że Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się święte Triduum Paschalne. „Na początku świętego Triduum prośmy przede wszystkim o łaskę głębokiego poruszenia serc wielkością tajemnic, które są celebrowane w tych dniach. Prośmy o łaskę przeżycia tych tajemnic dogłębnie i duchowo, a nie szybko i powierzchownie” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję