Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Od grobu św. Wojciecha na misje

Niedziela sosnowiecka 23/2014, str. 8

[ TEMATY ]

misje

Katarzyna Maciejewska

Joanna Śliwińska obok relikwiarza św. Wojciecha

Joanna Śliwińska obok relikwiarza św. Wojciecha

W niedzielę 4 maja w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Celestino Migliorego otrzymała krzyż misyjny pierwsza w historii diecezji sosnowieckiej świecka misjonarka, Joanna Śliwińska (26 lat), która niebawem wyjedzie na swoją pierwszą placówkę misyjną do Boliwii.

Uroczysta Suma odpustowa była również ogólnopolskim dziękczynieniem za kanonizację papieża Jana Pawła II. Jak co roku pod koniec Mszy św. ku czci misjonarza, męczennika św. Wojciecha, odprawianej w Gnieźnie przy relikwiach jednego z głównych patronów Polski, nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore pobłogosławił i wręczył krzyże misyjne duchownym i świeckim udającym się na misje. Obrzęd ten zapoczątkował w 1979 r. Ojciec Święty Jan Paweł II. W 1997 r., podczas drugiej wizyty Papieża w Gnieźnie został on powtórzony i jest kontynuowany do dziś.

Reklama

Krzyże misyjne przyjęło 41 osób: 22 kapłanów, 2 diakonów, 9 sióstr zakonnych i 8 osób świeckich. Pochodzą oni z archidiecezji: białostockiej, częstochowskiej, gnieźnieńskiej, krakowskiej, poznańskiej, przemyskiej, szczecińsko-kamieńskiej, warszawsko-praskiej oraz diecezji: bydgoskiej, elbląskiej, gliwickiej, kieleckiej, legnickiej, łomżyńskiej, opolskiej, pelplińskiej, płockiej, rzeszowskiej, sandomierskiej, sosnowieckiej, tarnowskiej, włocławskiej, zamojsko-lubaczowskiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Misjonarze i misjonarki będą pracować m.in. w: Czadzie, Peru, Sudanie, Kamerunie, Pakistanie, Kubie, Kongo, Boliwii, Tanzanii, Islandii, Urugwaju, Ekwadorze, Ghanie, Papui Nowej Gwinei, Kenii i Gruzji. Wśród nich znalazła się najmłodsza w tym gronie misjonarka Joanna Śliwińska z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu, która niebawem wyjedzie na swoją pierwszą placówkę misyjną do Boliwii. Będzie przez dwa lata pracowała w wikariacie Nuflo de Chavez, m.in. z młodzieżą. Wcześniej ukończyła studia ekonomiczne, a następnie studia ratownictwa medycznego.

– Gdy słyszałam na temat misji to myślałam, że musi tam być bardzo fajnie. Marzyłam żeby wyjechać, ale wydawało mi się, że to nie dla mnie. Rozeznawanie drogi powołania misyjnego trwało wiele miesięcy, m.in. poprzez rozmowy z misjonarzami i poszukiwania miejsca docelowego. Kilkakrotnie rozmawiałam z biskupem sosnowieckim Grzegorzem Kaszakiem na temat mojego wyjazdu na misje. Ksiądz Biskup doradził mi, żebym najpierw spotkała się z misjonarzem i porozmawiała o jego życiu i pracy misyjnej. Zaproponował bym odwiedziła Centrum Formacji Misyjnej w Warszawy, gdzie do wyjazdu na misje przygotowują się Polacy. Tak też zrobiłam – opowiada Joanna Śliwińska. – Nigdy nie zapomnę dnia 13 maja 2013 r. To był dzień 90. urodzin mojej kochanej babci. Wtedy odwiedziłam Centrum Formacji Misyjnej. Gdy weszłam do kaplicy i spojrzałam na tabernakulum wiedziałam, że to jest miejsce dla mnie, przyszłej misjonarki – wyznaje Joanna.

W czerwcu ubiegłego roku biskup Grzegorz Kaszak wręczył jej oficjalnie dekret, a 5 sierpnia złożyła wypowiedzenie w pracy, by 2 września móc rozpocząć formację misyjną przygotowującą do wyjazdu. – W Centrum uczymy się spotkania z drugim człowiekiem. Nawet istnieje zasada, że nie przyjeżdża się tu wieczorem, lecz wcześniej, tak żeby można było najpierw porozmawiać, wspólnie zasiąść przy stole i mieć czas dla innych – mówi misjonarka. – Bardzo lubię słuchać opowieści misjonarzy, zwłaszcza naszego ojca dyrektora ks. Jana Fecko, który 14 lat był w Afryce w Burkina Faso na misjach i Wybrzeżu Kości Słoniowej, a następnie 15 lat w Belgii.

Reklama

Wręczenie krzyży w Gnieźnie poprzedziły trzydniowe rekolekcje, które misjonarze odbyli w Rościnnie pod kierunkiem misjonarza Francisa Barnesy’a MAfr. Podczas uroczystości wręczenia krzyży obecna była m.in. rodzina, przyjaciele i ks. Grzegorz Maciejewski, moderator Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre, do której od 5 lat należy Joanna. Oprócz niej krzyże otrzymały dwie misjonarki wywodzące się z diecezji sosnowieckiej: nazaretanka s. Salomea Skowronek (pochodząca z parafii pw. św. Jadwigi w Dąbrowie Górniczej) i orionistka s. Amabilis Gliniecka (pochodząca z parafii pw. św. Barbary w Jaworznie).

7 września w sosnowieckiej katedrze odbędzie się posłanie misyjne Joanny Śliwińskiej, którego dokona biskup Grzegorz Kaszak. Krzyż misyjny będzie odtąd towarzyszem w trudach i radościach naszej misjonarki.

2014-06-05 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zawsze jestem gotowy do drogi

Niedziela Ogólnopolska 28/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

misje

Archiwum prywatne

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Właśnie kończy książkę o peryferiach miast Europy, jeździ rowerem i konno. Dotąd pamięta smak lodów w rodzinnym Małogoszczu i nieporównywalny z niczym zapach święconki w polską Wielkanoc.

Na krańce świata” (In fines orbis) – takie zawołanie przyjął arcybiskup nominat Henryk Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, który ma za sobą doświadczenie kapłańskiej pracy w kilkunastu krajach świata. Biegle posługuje się sześcioma językami, jest doktorem prawa kanonicznego na rzymskim Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję