Reklama

Niedziela Łódzka

Pielgrzymka do grobu bł. Rafała Chylińskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod patronatem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, odbyła się XXIII Piesza Pielgrzymka do grobu bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach. Jej uczestnicy wyruszyli sprzed archikatedry, by po czterech godzinach wędrówki dotrzeć do łagiewnickiego kościoła Ojców Franciszkanów.

W intencji trzeźwości

Reklama

Pielgrzymi szli w intencji trzeźwości oraz trudnych problemów Łodzi i regionu. W tym roku towarzyszyło im hasło: „Kochająca matka zawsze trzeźwa”. Podczas nabożeństwa w archikatedrze, rozpoczynającego pielgrzymkę, abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że miejsce, które pątnicy pragną nawiedzić, świadczy o pobożności ludu Bożego i wstawiennictwie bł. Rafała Chylińskiego. Udają się tam, aby Bóg swoją łaską umocnił ich i dodał zapału do wypełniania chrześcijańskiego powołania. Nawiązując do odczytanego fragmentu 2 Listu św. Pawła do Tymoteusza, Ksiądz Arcybiskup zauważył, że chrześcijanie są wezwani do podejmowania trudu modlitwy nie tylko za siebie i swych najbliższych, ale także za cały świat. Podkreślił też, że modlitwa naprawdę wymaga trudu. Najpierw znalezienia chociaż chwili czasu dla Pana Boga, potem wewnętrznego skupienia, a w przypadku pielgrzymki jest to trud podwójny, gdyż modlitwa ma miejsce w drodze. Ukazuje tym samym specyfikę naszego życia, które jest wielką pielgrzymką do domu Ojca bogatego w miłosierdzie. Pielgrzymka jest również świadectwem wobec tych, którzy wierzą oraz tych pozostających z daleka od Boga. Pasterz Kościoła łódzkiego prosił, by pielgrzymi poprzez modlitwę dali wyraz silnej wiary w Jednego Boga. Zaapelował o modlitwę za rządzących i odpowiedzialnych za pokój w świecie. Aby pątnicy mogli wytrwać na obranej drodze, odmówił nad nimi modlitwę o oddalenie od nich wszelkich wpływów złego ducha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa w drodze

Na pielgrzymi szlak, który prowadził łódzkimi ulicami, a następnie drogami lasu łagiewnickiego, wyruszyło kilkaset osób w różnym wieku i z różnych środowisk: dorośli, młodzież, dzieci. Szły osoby z grup oazowych, duszpasterstw akademickich, a także radni Łodzi. Pielgrzymowali alumni Wyższego Seminarium Duchownego, którym towarzyszył prefekt WSD ks. dr Jacek Kacprzak. Dzielnie spisywały się dzieci z Oratorium i Bałuckiej Ochronki Sióstr Salezjanek pielgrzymujące wraz ze swymi opiekunkami. Byli uczniowie ze szkoły prowadzonej przez Siostry Salezjanki w Piotrkowie Trybunalskim. Pątniczy trud ofiarowano w intencji pomyślnego rozwiązania trudnych spraw Łodzi, a nade wszystko trzeźwości jej mieszkańców.

Podczas drogi śpiewano pieśni religijne, modlono się słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego i Litanii do Najświętszej Maryi Panny. Odmówiono Różaniec oraz odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Moderatorem modlitwy w drodze był ks. Marcin Majsik.

Podczas krótkiego postoju w Arturówku pielgrzymi mogli się posilić, wypić herbatę, kawę lub wodę mineralną. W dalszej części wędrówki były świadectwa kobiet, mężczyzn, a nawet dzieci. Mówiono, w jaki sposób we współczesnym świecie stylem życia bez alkoholu należy budować właściwe relacje rodzinne i służyć dobrym przykładem tym, którzy go potrzebują.

Reklama

– Hasło tegorocznej pielgrzymki „Kochająca matka zawsze trzeźwa” wynika z całego kilkuletniego cyklu, który przyjęliśmy w Duszpasterstwie Trzeźwości w Polsce – tłumaczy ks. dr Piotr Kulbacki, członek Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski. – W ubiegłym roku koncentrowaliśmy się wokół tematu ojca, w tym wokół tematu matki, jej roli w rodzinie, w wychowaniu do trzeźwości. Jest to niezmiernie ważna sprawa, ponieważ wychowanie dzieci i młodzieży w dużej mierze będzie zależało od tego, jacy będą rodzice, jaka będzie ich wiara. Rodzice, którzy nawet w najtrudniejszych sytuacjach ufają Panu Bogu, są najlepszym przykładem dla swoich dzieci.

Eucharystia i Zawierzenie

Reklama

Po czterech godzinach wędrówki pielgrzymi dotarli do Łagiewnik, gdzie zostali serdecznie powitani przez o. Ireneusza Klimczyka OFMConv., miejscowego proboszcza. Koncelebrowanej Mszy św. w kościele Ojców Franciszkanów przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Lepa. Wspominając osobę Patrona pielgrzymki, zwrócił uwagę, że poszukiwał on wartości najważniejszych. Przede wszystkim żarliwie się modlił i dzięki temu wybierał dobro najbardziej właściwe dla swojej przyszłości. Bł. Ojciec Rafał uczy dostrzegania innych ludzi, zwłaszcza ubogich, chorych, cierpiących, opuszczonych przez wszystkich. Tych ludzi mamy nie tylko zauważać, ale nade wszystkim spieszyć im z pomocą. To jest najtrudniejsze zadanie z tego względu, że człowiek ze swej natury jest egoistą i woli myśleć o sobie. Bł. Rafał Chyliński zawsze myślał o innych. Gdy ojczyzna znalazła się w potrzebie, zaciągnął się do wojska, by jej bronić. Kiedy wstąpił do zakonu, myślał o ludziach, do których był posyłany. Kaznodzieja przypomniał, że o tym wszystkim mówił w swojej homilii Jan Paweł II, kiedy wynosił o. Rafała Chylińskiego na ołtarze. Błogosławiony zakonnik jest nam dzisiaj bardzo potrzebny i to nie przypadek, że pielgrzymka z archikatedry łódzkiej podąża do Łagiewnik z modlitwą w intencji trudnych problemów miasta Łodzi. W najtrudniejszych bowiem sprawach należy się uciekać do bł. Rafała Chylińskiego, by za jego pośrednictwem wyprosić u Boga te łaski, na których nam zależy.

Bp Lepa podkreślił, że pielgrzymi przychodzą, aby Jezusowi za pośrednictwem bł. Rafała Chylińskiego przedłożyć te sprawy, które leżą na sercu mieszkańcom Łodzi. Wszystkie swoje dobre postanowienia składają przed Jezusem i proszą o wstawiennictwo bł. Rafała Chylińskiego. Niech modlitwa i pątniczy trud dotrze przed Boży tron i wyda owoce w postaci obfitości Bożych łask.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa Ksiądz Biskup wypowiedział słowa wdzięczności pod adresem wszystkich pielgrzymów i kapłanów koncelebransów.

Za czas spędzony na pielgrzymim szlaku i wspólną modlitwę pątnikom podziękował ks. Piotr Pirek, moderator Ruchu Światło-Życie, jeden z organizatorów pielgrzymki.

Po Eucharystii zgromadzeni uczestniczyli w Akcie Zawierzenia trudnych problemów Łodzi i regionu bł. Rafałowi Chylińskiemu. Modlitwę przy jego grobie poprowadził bp Adam Lepa. Później każdy z pielgrzymów ucałował relikwie bł. Ojca Rafała.

2014-05-29 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Rodzina szkołą trzeźwości - miłość jest trzeźwa”

Niedziela kielecka 45/2012, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

trzeźwość

pielgrzymka

Aleksandra Klusek

Pielgrzymowali w intencji trzeźwości

Pielgrzymowali w intencji trzeźwości
6 października odbyła się już po raz trzeci Świętokrzyska Piesza Pielgrzymka Trzeźwościowa z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej do sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piekoszowie. Naszej tegorocznej modlitwie przyświecało hasło „Rodzina szkołą trzeźwości - Miłość jest trzeźwa”. Organizatorem tej inicjatywy było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej z ks. Robertem Skorupą. Pielgrzymkę patronatem objął bp Kazimierz Gurda. Uczestnikami były osoby, którym na sercu leży trzeźwość polskich rodzin, m.in. członkowie Apostolstwa Trzeźwości, trzeźwiejący alkoholicy i ich rodziny oraz członkowie klubów Anonimowych Alkoholików. Przybyli z różnych stron diecezji, m.in. z Jędrzejowa, Nowin, Zagnańska, Piekoszowa oraz z parafii kieleckich, by ofiarować pielgrzymi trud w tak ważnej intencji, jaką jest trzeźwość narodu polskiego.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Koch przed 20. rocznicą wyboru kard. Ratzingera na Stolicę Piotrową

2025-04-14 12:33

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

kard. Kurt Koch

20. rocznica

kard. Joseph Rarzinger

Grzegorz Gałązka

Wobec obojętności na Boga, która panuje w dzisiejszym świecie, a niekiedy również w Kościele, nie ma pilniejszej misji niż głoszenie Boga i to nie jakiegokolwiek Boga, lecz tego, który objawił się w Jezusie Chrystusie - uważa kard. Kurt Koch. Podkreśla on, że największym problemem współczesnego Kościoła jest nieumiejętność przekazywania wiary przyszłym pokoleniom, a wynika to z kryzysu wiary. Ponieważ przekazywać można tylko to, do czego jest się przekonanym.

Prefekt Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan mówi o tym wywiadzie dla miesięcznika Il Timone w związku z przypadającą w Wielką Sobotę 20. rocznicą wyboru kard. Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową. 3 maja w Sanremo szwajcarski kardynał i teolog weźmie udział w międzynarodowym kongresie teologicznym na temat postaci i myśli Benedykta XVI. Będzie mówił o eklezjologii Josepha Ratzingera w świetle konstytucji soborowej Lumen gentium.
CZYTAJ DALEJ

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

[ TEMATY ]

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

W wielu miejscach przyjął się zwyczaj celebracji tzw. Mszy świętych zbiorowych, czyli takich, gdzie podczas jednej celebracji jeden kapłan sprawuje ją w kilku różnych intencjach przyjętych od ofiarodawców. Trzeba tu odróżnić ją od Mszy koncelebrowanej, gdy dwóch lub więcej kapłanów celebruje wspólnie, każdy w swojej indywidualnej intencji. Stolica Apostolska zleca, by w ramach prowincji (czyli metropolii) ustalić zasady dotyczące ewentualnej częstszej celebracji takich właśnie zbiorowych Mszy świętych. Zasady ustalone w roku 1991 na mocy dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa o intencjach mszalnych i mszach zbiorowych Mos iugiter przewidywały, że taka celebracja może odbywać się najwyżej dwa razy w tygodniu. Tymczasem biskupi mogą zdecydować, by można było takie zbiorowe Msze święte sprawować częściej, gdy brakuje kapłanów a liczba przyjmowanych intencji jest znaczna. Oczywiście ofiarodawca musi wyrazić wprost zgodę, by jego intencja została połączona z innymi w jednej celebracji. Celebrans może zaś pozostawić dla siebie jedynie jedno stypendium mszalne (czyli ofiarę za jedną intencję). Wszystkie te zasady – oprócz uprawnienia dla biskupów prowincji do ustalenia innych reguł – już dawno obowiązywały, zatem… rewolucji nie ma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję