Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Służąc Maryi – służymy Bogu

W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czeladzi odbyły się 3 maja obchody religijno-patriotyczne w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – głównej patronki Polski i dzień Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.

Reklama

Jak co roku, dzień 3 maja rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, sprawowana przez ks. kan. Jarosława Wolskiego – proboszcza parafii pw. św. Stanisława BM. Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli na plac Konstytucji, by pod pomnikiem Czeladzian Poległych za Wolność Ojczyzny zamanifestować swój patriotyzm, a nade wszystko złożyć hołd tym, którzy walczyli w imię wielkich ideałów i poświęcili życie w obronie Ojczyzny. Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Czeladzi.

W homilii ks. kan. Jarosław Wolski przypomniał, że Maryja jest Królową nie tylko dlatego, że jest Matką Boga, lecz również dlatego, że jako nowa Ewa złączyła się z nowym Adamem i współpracowała z nim w dziele odkupienia rodzaju ludzkiego. – Stojąc w bólu u stóp krzyża naszego Pana Jezusa Chrystusa przyczyniła się do uwolnienia rodzaju ludzkiego z jarzma grzechu, dlatego zasłużyła na to, by nad nami królować. Królewska godność Maryi zasadza się na jej macierzyńskim udziale w królewskiej godności Chrystusa i na współpracy Maryi w dziele naszego odkupienia. Ale tak niezrównana godność Maryi nie oddala Jej od nas. Królowanie nad niebem i ziemią pozwala Jej być zawsze blisko ludzi i otaczać ich opieką – powiedział Proboszcz parafii św. Stanisława w Czeladzi. Kaznodzieja podkreślił, że królowaniu Maryi przystoi więc oddana służba. – Maryja jako królowa kieruje ludem Bożym, ale nie ma dworu, nie rozdaje stanowisk licząc na wdzięczność i poparcie. Nie przyczynia się za silnymi i możnymi, którzy sami sobie poradzą. Przyczynia się za tymi, którzy są słabi, ubodzy i potrzebują pomocy. Dlatego liturgia zachęca nas do świętej zadumy, że jesteśmy Jej poddanymi: Tyś wielką chlubą naszego narodu. Ale każdy z nas powinien dodać: Tyś moją królową, królową mojego serca, pragnę być Twoim godnym sługą, bo służyć Maryi, to służyć Bogu – powiedział ks. kan. Jarosław Wolski.

W drugiej części uroczystości, w imieniu miasta Czeladź wiązankę kwiatów pod pomnikiem Czeladzian Poległych za Wolność Ojczyzny złożyła burmistrz Teresa Kosmala oraz zastępca burmistrza Teresa Wąsowicz. Następnie kwiaty złożyły delegacje reprezentujące m.in.: Radę Miejską Czeladzi, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej, Harcerski Krąg Seniora, organizacje społeczne i polityczne, jednostki organizacyjne miasta i placówki oświatowe.

2014-05-14 15:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

[ TEMATY ]

Matka Boża

3 Maja

zawierzenie

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Nawiązuje do istotnych faktów z historii Polski - ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego oraz nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej, którego dokonał obecny przewodniczący KEP z okazji 1050-lecia chrztu Polski - abp Stanisław Gądecki.

W czasie najazdu szwedzkiego, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, król Jan Kazimierz złożył uroczyste śluby, w których zobowiązywał się m.in. szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Ostrawie - Świątek w półfinale

2021-09-24 18:21

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

flickr.com

Najwyżej rozstawiona Iga Świątek pokonała w ćwierćfinale grającą z "siódemką" Jelenę Rybakiną z Kazachstanu 7:6 (7-5), 6:2 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA w Ostrawie (pula nagród 565 530 dol.). O finał powalczy z Greczynką Marią Sakkari.

20-letnia Polka zajmuje szóste miejsce w światowym rankingu, a dwa lata starsza urodzona w Moskwie Rybakina jest 16. Był to ich pierwszy pojedynek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję