Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pomnik Świętego w Będzinie

Kanonizację św. Jana Pawła II wierni z parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie zapamiętają w sposób szczególny – w dniu kanonizacji został tam uroczyście odsłonięty i poświęcony pomnik Świętego.

Reklama

Poświęcenia pomnika po koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem ks. dziekana Grzegorza Rozpończyka dokonał ks. dr Marian Duda. Usytuowany przed głównym wejściem do świątyni monument niejako wita wszystkich przybywających na nabożeństwa. Nie sposób go nie zauważyć, nie sposób przejść obojętnie. Zwłaszcza, że artysta przedstawił postać Świętego z szeroko rozpostartymi ramionami, w geście powitania, zaproszenia, otwarcia.

– Bardzo się cieszę, że w historycznym dniu kanonizacji udało nam się poświęcić pomnik naszego rodaka, wielkiego świętego, duchowego przewodnika, i że uroczystość ta zgromadziła tak wielu wiernych zarówno z naszej parafii, jak i z całego Zagłębia. Ufam, że będzie to miejsce, w którym często będziemy się gromadzić na wspólnotowych modlitwach, jak i na indywidualnych rozważaniach – powiedział ks. Józef Stemplewski, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie.

W homilii ks. prał. Czesław Tomczyk przypomniał, że wiele myśli św. Jana Pawła II zasługuje na pogłębioną refleksję. Jest jednak myśl, która powinna nam towarzyszyć każdego dnia – to zawołanie: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”. – Pierwszy dokument Papieża zakreślił horyzont, w którym można zrozumieć ten pontyfikat. Wiele mówi już sam tytuł encykliki: „Redemptor hominis” – „Odkupiciel człowieka”, nie ludzkości, ale konkretnej osoby ludzkiej. Sensację wywołały też słowa, że człowiek jest drogą Kościoła. Dlaczego sensację? Bo przed Janem Pawłem II mówiono, że to Kościół jest drogą człowieka. A w sensie nadanym przez Ojca Świętego zdanie to oznacza, że Kościół nie może odstąpić od człowieka – nauczał ks. prał. Czesław Tomczyk. Kaznodzieja przypomniał, że Jan Paweł II wszędzie podkreślał swoje polskie pochodzenie, przywiązanie do kultury, języka, dziedzictwa historycznego. Na tym fundamencie budował i kreślił swoje nauczanie. – Zadaniem jakie nam powierzył jest obrona osoby ludzkiej, jej godności i podstawowych praw, wśród których głównym jest prawo do życia. Wzywał nas także byśmy byli świadkami miłosierdzia Bożego. Jan Paweł II pozostawił nam wszystkim niezwykłe świadectwo pobożności, świętości życia i powszechnego ojcostwa, jak jest napisane w papieskim biogramie umieszczonym w trumnie. Musimy i chcemy być wierni jego wezwaniu – podkreślił ks. prał. Czesław Tomczyk.

2014-05-07 15:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: kard. Nycz poświęcił pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił w niedzielę wieczorem Kaplicę Matki Bożej Loretańskiej i pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. - Niech to miejsce przyciąga do siebie wszystkich - zaapelował kardynał. 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej zginęło 96 osób w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję