Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła...

Grane przez nich melodie ubogacają parafialne odpusty, dożynki, wesela, odprowadzają na miejsce wiecznego spoczynku. W naszej diecezji istnieje kilka orkiestr dętych, które kontynuują piękne tradycje, zapoczątkowane przed wieloma laty. 4 maja Kościół wspomina św. Floriana, patrona strażaków. To również święto członków strażackich orkiestr dętych

Niedziela sosnowiecka 18/2014, str. 5

[ TEMATY ]

orkiestra

Agnieszka Raczyńska-Lorek

To zadziwiające, że w dzisiejszych czasach tak wielu młodych chce być w szeregach orkiestry. W ubiegłym roku Młodzieżowa Strażacka Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic przeżywała 40-lecie swojej działalności. Z kolei początków Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Strażak” w Wojkowicach Kościelnych należy szukać w 1991 r.

40 lat tradycji

Młodzieżowa Strażacka Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic istnieje 41 lat. W historię Orkiestry, liczącej obecnie 36 dziewcząt i chłopców w wieku od 10 do 25 lat, na trwałe wpisały się szczególnie dwie osoby, dzięki którym zespół nie tylko przetrwał, ale odnosi coraz większe sukcesy, prezentuje coraz wyższy poziom artystyczny, a wśród słuchaczy wywołuje nie tylko radość, ale nawet łzy wzruszenia. Postać założyciela orkiestry, nieżyjącego już proboszcza parafii w Dzwono-Sierbowicach, o. Feliksa Wójcika, wciąż towarzyszy młodzieży podczas prób i występów.

Reklama

– Gdy w listopadzie 1989 r., wyjeżdżając na koncert, otrzymaliśmy wiadomość, że o. Feliks Wójcik nie żyje, wydawało się, że wraz z nim odchodzi sens dalszego istnienia orkiestry. Jednak nie mogliśmy zmarnować tego dzieła. Po chwili przerwy znowu zaczęliśmy grać, odnosić kolejne sukcesy, zdobywać kolejne trofea, puchary. Myślę, że on tam, z wysokości patrzy na nas i nam sprzyja – ze wzruszeniem wyznaje wieloletni kapelmistrz zespołu, Zbigniew Czaj.

Zaczynali od 12-osobowego składu. Pierwszy występ zespołu miał miejsce 41 lat temu, podczas świąt Wielkanocnych w 1973 r. Wówczas wspomagała ich jeszcze Orkiestra Fabryczna z Wierbki. I tak się zaczęło... Najpierw koncertowali w okolicy – w Zawierciu, Zagłębiu Dąbrowskim. Dwa lata później orkiestra przeszła pod patronat Ochotniczej Straży Pożarnej. Coraz częściej brała udział w uroczystościach kościelnych i państwowych. Coraz śmielej występowała na przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich strażackich orkiestr dętych. W końcu lat 70. ubiegłego wieku Młodzieżowa Strażacka Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic należała już do grona najlepszych orkiestr strażackich w Polsce. W czerwcu 1979 r. zaprezentowała się w Polskim Radiu, a także zdobyła wyróżnienie na ogólnopolskim przeglądzie. Wielkie zaangażowanie i zapał do pracy – to atuty dzwono-sierbowickiej młodzieży. Na tle innych zespołów Młodzieżowa Strażacka Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic wyróżnia się nie tylko nowymi aranżacjami utworów, ale i musztrą paradną, która wchodzi w program ich występów.

Do niezapomnianych momentów w 30-letnich dziejach zespołu należy występ podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa w Warszawie w 1985 r. Wówczas zaprezentowali musztrę paradną przed Grobem Nieznanego Żołnierza do taktów wiązanki melodii legionowych. Tysiącom ludzi podczas słuchania „Pierwszej Brygady”, „O mój rozmarynie” czy „Ułanów” popłynęły łzy. Członkowie orkiestry ze wzruszeniem wspominają także koncert na Watykanie w Auli Pawła VI. Ojciec Święty Jan Paweł II zapowiedział ich osobiście. Razem z Papieżem Polakiem melodii góralskich i legionowych wysłuchały setki osób.

Reklama

Od sierpnia 2011 r. kapelmistrzem Młodzieżowej Strażackiej Orkiestry Dętej jest Tomasz Zawadzki, który swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał właśnie w tejże orkiestrze.

„Strażak” dumą okolicy

Na pomysł powołania do życia Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Strażak” w Wojkowicach Kościelnych wpadł prezes tutejszej straży pożarnej Jan Landecki oraz ówczesny proboszcz parafii pw. św. Marcina, ks. Edward Wiciński. Dyrygentami orkiestry zostali Jan Marczyński oraz Ireneusz Duster.

– Początkowo nasze próby odbywały się w salce katechetycznej przy kościele, później przenieśliśmy się do remizy strażackiej i tak zostało do dzisiaj – wyjaśnia Jan Marczyński. Obecnie wojkowicka orkiestra liczy prawie 40 osób. Są zgrani, doskonale się rozumieją, zawiązały się tutaj prawdziwe przyjaźnie, bo i atmosfera panująca w zespole jest niezwykle ciepła i rodzinna. Swoją obecność zaznaczają na wszelkich ważnych uroczystościach lokalnych, ale wyjeżdżają też na przeglądy, koncerty i konkursy na terenie całego kraju. Mają na swoim koncie kilka znaczących nagród i wyróżnień. Do historycznych i niepowtarzalnych chwil w dziejach Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Strażak” z Wojkowic Kościelnych zaliczyć należy pierwsze zagraniczne tourneé po Italii w 2000 r., podczas którego koncertowali dla Ojca Świętego. Zamiast planowanych 45 sekund grali dla Papieża najpiękniejsze polskie melodie prawie godzinę. Kiedy Jan Paweł II zapytał, gdzie leżą Wojkowice, odpowiedzieli, że koło Siewierza. Ojciec Święty bez namysłu zanucił: „Od Siewierza jechał wóz”. Tych wzruszających chwil nie zapomną nigdy. To najlepsza zapłata za wysiłek, pracę, wielogodzinne próby.

2014-04-30 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Orkiestra Dęta w Ożarowie ma 100 lat

[ TEMATY ]

jubileusz

orkiestra

Zofia Białas

Powstała w 1916 r. z inicjatywy ks. proboszcza dr. Walentego Kotta. Stała się też od razu częścią składową OSP Ożarów (wtedy Towarzystwo Ogniowe), które powstało w 1908 r. i bardzo długo, bo aż do 2005 r. nosiła nazwę Strażacka Orkiestra Dęta. Teraz Orkiestra Dęta w Ożarowie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję