Reklama

Niedziela Sosnowiecka

„Jaworzno, Jaworzno, pamiętam!”

W związku z kanonizacją Papieża Polaka społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie przygotowała 8 kwietnia konferencję „Jan Paweł II – Honorowym Obywatelem Jaworzna”. Przybyli na nią: biskup Grzegorz Kaszak, ks. prał. Eugeniusz Cebulski – proboszcz parafii pw. Świętych Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie, kolekcjoner papieskich pamiątek, Paweł Silbert – prezydent Jaworzna, ks. dr Lucjan Bielas z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie czy Mieczysław Salachna – długoletni dyrektor szkoły.

Konferencję poprowadziła dyrektor ZSP nr 3, Halina Jarczyk. W głównej roli wystąpiła oczywiście młodzież – grupa teatralna ReSpektakl przedstawiła sztukę napisaną przez Sławomira Matusza „Ojciec Konrad”, której przesłaniem była siła przebaczenia, jaką po wielokroć pokazywał Jan Paweł II.

Reklama

Otwierając konferencję biskup Grzegorz Kaszak wezwał młodzież, by za przykładem Jana Pawła II zdobywała wiedzę i nie zapominała o wartościach duchowych i moralnych. Paweł Silbert przypomniał kulisy nadania tytułu honorowego obywatela miasta Janowi Pawłowi II: – Działo się to w ekspresowym tempie. Nie było łatwo uzyskać zgodę z Watykanu, ale bardzo nam w tym pomógł, nieżyjący już, pierwszy biskup sosnowiecki Adam Śmigielski. I gdy Jan Paweł II przyjmował delegację z naszego miasta nadającą mu wspomniany tytuł, choć był już bardzo schorowany, z radością powiedział: „Jaworzno, Jaworzno, pamiętam!”.

– Związki kardynała Karola Wojtyły z naszym miastem były bardzo ścisłe, jeszcze zanim został Ojcem Świętym na Stolicy Piotrowej. Wielu jaworznian do dziś wspomina postać naszego Metropolity, kiedy to przyjeżdżał tutaj, aby bierzmować czy wizytować parafie. Ja tylko żałuję, że nigdy osobiście nie miałem okazji porozmawiać z Ojcem Świętym, choć uczestniczyłem w wielu pielgrzymkach, studiowałem nawet w tych samych salach wykładowych, w których nauczał (…). Ale pomimo tego na zawsze pozostanie w moim sercu, jako świadek wiary, doskonały przewodnik w drodze do Boga – powiedział prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Okoliczności, w jakich Jan Paweł II został patronem szkoły nakreślił Mieczysław Salachna, który kierował placówką przez 26 lat: – Nasza szkoła nie wyróżniała się w sposób szczególny spośród innych szkół, chociaż była największą szkołą zawodową w Jaworznie (…). Należało zatem zastanowić się nad takim określeniem szkoły, które stanie się wyróżnikiem spośród innych, podobnego typu szkół. (…) Wybór był trudny. Jednak śmierć Jana Pawła II, żałoba i poczucie straty zrodziły potrzebę oddania hołdu Papieżowi Polakowi i zademonstrowania swojej jedności ze wszystkimi, którym bliskie było jego nauczanie. W takiej sytuacji w ogólnym głosowaniu bezapelacyjnie zwyciężyła kandydatura Jana Pawła II.

22 grudnia 2005 r. Rada Miasta Jaworzna podjęła uchwałę o nadaniu imienia Jana Pawła II Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Uroczystości odbyły się 12 października 2006 r. – Był to dla szkoły wielki dzień, cieszyłem się z tego, że udało się osiągnąć zamierzony cel – podsumował Mieczysław Salachna.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jana Pawła II Dekalog dla Polaków

Niedziela Ogólnopolska 10/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pielgrzymka

30‑lecie

Archiwum diecezji rzeszowskiej

Jan Paweł II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 r.

Jan Paweł II w Rzeszowie, 2 czerwca 1991 r.

Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?

Dlaczego papież łączył drugie przykazanie z koniecznością bycia chrześcijaninem „nie tylko z nazwy”?

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję