Reklama

Niedziela Sosnowiecka

„Dzień dialogu” w Sosnowcu

Co stoi na przeszkodzie pełniej jedności ekumenicznej Kościołów chrześcijańskich? – na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź duchowni, a także uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu podczas „Dnia dialogu” zorganizowanego 8 kwietnia, podczas drugiego dnia rekolekcji szkolnych.

W ekumenicznym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele aż pięciu Kościołów chrześcijańskich. Kościół rzymskokatolicki reprezentował biskup Grzegorz Kaszak, przedstawicielem Kościoła ewangelicko-augsburskiego był biskup Paweł Anweiler, przedstawicielem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego był ks. Mikołaj Dziewiatowski, prezbiter Jerzy Rogaczewski reprezentował Chrześcijan Baptystów, zaś przedstawicielem Kościoła ewangelicko-metodystycznego był ks. Krzysztof Kłusek.

Reklama

– Samorząd uczniowski naszej szkoły jest organizatorem szeregu przedsięwzięć przygotowujących młodzież do aktywnego udziału w życiu publicznym oraz rozwijających postawy społecznego zaangażowania, tolerancji i szacunku dla każdego człowieka, niezależnie od jego wyznania czy poglądów. Zainspirowani hasłem ubiegłorocznych obchodów Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II – papież dialogu” przygotowaliśmy konferencję poświęconą dyskursowi ekumenicznemu, by spróbować znaleźć odpowiedź na pytanie: co zrobić, by osiągnąć pełną jedność ekumeniczną. Adresatami naszej inicjatywy byli nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale przedstawiciele innych szkół ponadgimnazjalnych, liderzy i przedstawiciele wspólnot działających na terenie naszej diecezji oraz przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich – powiedział Michał Domagała, przewodniczący samorządu szkolnego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, zaangażowany również w działania Centrum Nowej Ewangelizacji „Przyjaciele Jezusa” w Sosnowcu.

Spotkanie rozpoczął biskup Grzegorz Kaszak, podkreślając wagę wydarzenia i fakt, że zostało zorganizowane przez młodzież, która poszukuje Pana Boga. Zaraz po powitaniu i rozpoczęciu konferencji wykład o znaczeniu o. Yvesa Congara OP w ekumenizm wygłosił ks. dr Paweł Pielka. Yves Marie Congar urodził się 13 kwietnia 1904 r. w Sedanie we Francji. Studia teologiczne odbył w dominikańskim domu studiów Saulchoir w Belgii. Tam jako jego późniejszy wykładowca uprawiał teologię w perspektywie historycznej i w szerszym kontekście tak zwanego powrotu do źródeł. Miano jednego z ojców odnowy teologicznej uzasadnia owocność jego pracy z zakresu eklezjologii oraz wyjątkowy dorobek, szczególnie w obszarze myśli i praktyki ekumenicznej. Jego dziełu naukowemu towarzyszyło doświadczenie niewoli wojennej, przewlekłej choroby oraz restrykcji ze strony władz kościelnych wobec tak zwanej nowej teologii. Rehabilitowany u progu Soboru Watykańskiego II, jako konsultant jego Komisji Teologicznej, ofiarnie realizował zamierzenia i intuicje, które znalazły swe bogate odzwierciedlenie w dokumentach soborowych. Poszukiwania teologiczne kontynuował do czasu odejścia do ośrodka szpitalnego Pałacu Inwalidów w Paryżu w 1984 r. Zmarł 26 listopada 1994 r., niespełna rok po mianowaniu go kardynałem przez papieża Jana Pawła II. – Analiza różnych aspektów congarowskiego dzieła ekumenicznego jest przedmiotem wielu opracowań. Niektóre z nich wprost określają wkład o. Yvesa Congara w działalność ekumeniczną Kościoła. Jednak wobec rozmiaru podjętych przez francuskiego teologa zagadnień, wiele aspektów nie doczekało się jeszcze analizy, w szczególności na gruncie teologii polskiej. Można jednak stwierdzić bez wahania: troska o jedność chrześcijan to potrzeba życia, wewnętrzny imperatyw, pasja, której poświęcił się o. Yves Congar – mówił ks. Paweł Pielka. Podsumowując wykład powiedział, za o. Yvesem Congarem, że ze zjednoczeniem jest trochę tak, jak z paruzją Pana: – Bóg sam zna jego czas i chcieć ustalić jego dzień i określić jego sposób byłoby próżnym. Ponieważ to nie jest rzecz, którą można by spowodować przyczynami leżącymi w naszej mocy, ale jedynie wszechmocą Miłosiernego Boga, jest to dla nas przede wszystkim przedmiot modlitwy i teologalnej nadziei.

Po wykładzie każdy z duchownych w krótkim wystąpieniu scharakteryzował główne założenia swojego wyznania. Następnie zaproszeni goście wzięli udział w panelu dyskusyjnym, który poprowadził ks. Adam Palion – delegat biskupi ds. ekumenizmu archidiecezji katowickiej.

2014-04-24 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumenicznie o Duchu Świętym - wywiad z Dariuszem Brunczem, szefem portalu ekumenizm.pl

[ TEMATY ]

ekumenizm

Duch Święty

Fot. Graziako

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Lourdes – fragment mozaiki

"Niezwykle budujące jest słuchanie świadectwa innych, dlatego tak fundamentalne jest doświadczenie ekumeniczne, czerpanie z działania innych, do czego zachęca przecież wprost soborowy dekret o ekumenizmie 'Unitatis redintegratio', w którym Duch Święty wspominany jest ponad 40 razy" - mówi w rozmowie z KAI dr Dariusz Bruncz, red. naczelny portalu ekumenizm.pl.

Dawid Gospodarek (KAI): Przyjęło się przekonanie, że nauka o Trójcy Świętej jest doktryną, która nie dzieli chrześcijan. Wszyscy uznają jednego Boga w trzech Osobach. Jednak czy rzeczywiście tak jest?

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję