Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Iskra miłosierdzia w diecezji

Przed kanonizacją Jana Pawła II Polacy jednoczą się w modlitwie przy Ogniu Miłosierdzia z Łagiewnik. Ogień w postaci Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia dociera do kościołów, instytucji i domów w całej Polsce. W diecezji sosnowieckiej za przekazanie iskry odpowiada ks. dr Michał Borda

Niedziela sosnowiecka 16/2014, str. 5

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Łagiewniki

Wydział Katechetyczny Kurii w Sosnowcu

Ksiądz Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu powiedział, że do rozniecania iskry Bożej łaski i przekazywania światu miłosierdzia wezwał nas sam Jan Paweł II podczas konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w sierpniu 2002 r. Było to bezpośrednie nawiązanie do słów, które skierował Jezus do św. Faustyny Kowalskiej: „Z Polski wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje”. W grudniu 2003 r. Jan Paweł II pobłogosławił ogień, który od tamtej pory pali się nieustannie pod obrazem Jezusa Miłosiernego w łagiewnickiej świątyni.

Ten właśnie ogień ks. Michał Borda razem ze stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – Julią Synowiec, licealistką z parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Jerzmanowicach i Marcinem Rosiem, gimnazjalistą z parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Przegini odebrali w niedzielę 30 marca w Łagiewnikach od metropolity krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza.

Reklama

– Boża Opatrzność znalazła człowieka, dzięki któremu zapowiedziana iskra miłosierdzia rozeszła się na cały świat. Tym człowiekiem jest papież Jan Paweł II, syn naszej ziemi, pasterz i sługa Kościoła powszechnego. Zasłużył sobie na tytuł Papieża Bożego Miłosierdzia, bo nikt tak jak on nie głosił tej prawdy Kościołowi i światu. Godzi się przypomnieć dziś jeszcze raz jego przejmujące i jakże aktualne słowa wypowiedziane w tej świątyni podczas jej konsekracji 17 sierpnia 2002 r.: „Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść, chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy”. Nawiązując do wspomnianej iskry, Ojciec Święty wzywał: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia” – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Łagiewnikach.

Ks. dr Michał Borda podkreślił, że miłym zaskoczeniem po zakończeniu uroczystości było wręczenie statuetki i tytułu: Brązowy mecenas Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” dla Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Sosnowieckiej. – Jest to zwieńczenie i docenienie pracy katechetów i młodzieży, którzy angażują się w przeprowadzanie zbiórki publicznej na rzecz fundacji – powiedział ks. Michał Borda.

Do 12 kwietnia Iskra Miłosierdzia była przechowywana w kaplicy Domu św. Józefa w Będzinie. W przededniu Niedzieli Palmowej, podczas diecezjalnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak przekazał iskrę delegacjom młodzieży z poszczególnych parafii oraz reprezentantom władz samorządowych i instytucji społecznych. W dniu kanonizacji Jana Pawła II, czyli w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia iskra powędruje bezpośrednio do wiernych. Odbiorą ją oni w swoich parafiach – w lampionach zaniosą do swoich rodzin. W ten sposób każda osoba będzie mogła doświadczyć blasku Bożego Miłosierdzia.

2014-04-16 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Olszewski SCJ misjonarzem miłosierdzia

[ TEMATY ]

miłosierdzie

misjonarz

YouTube.com

Rekolekcjonista i ewangelizator, wcześniej też egzorcysta, dyrektor Grupy Medialnej Profeto ks. Michał Olszewski SCJ został mianowany przez papieża Franciszka Misjonarzem Miłosierdzia.

Sercanin ks. Michał Olszewski SCJ jest dyrektorem Grupy Medialnej Profeto i twórcą ewangelizacyjnego internetowego Radia Profeto.pl, którego redakcja mieści się w Stadnikach (wieś koło Dobczyc w powiecie myślenickim), gdzie Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego prowadzi także swoją parafię i seminarium duchowne. Zakonnik niegdyś był egzorcystą diecezji kieleckiej. Dziś posługuje przede wszystkim jako rekolekcjonista i ewangelizator; prowadzi popularnego bloga z komentarzami liturgicznymi na każdy dzień: slowopana.com.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję