Oryginalnym i pożytecznym wypełnieniem czasu oczekiwania na dzień kanonizacji bł. Jana Pawła II okazała się tegoroczna V edycja Przeglądu Teatrów Szkolnych Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, który odbył się w dniach 18-21 marca br. w Częstochowie. Pod hasłem: „Kiedy spotykam świętych, dotykam Boga” na scenie teatralnej przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa ok. 700 adeptów amatorskiej sztuki scenicznej z różnych regionów Polski zaprezentowało swoje talenty, dzieląc się refleksjami na temat życia, świętości i niezgłębionego bogactwa myśli Jana Pawła II. Młodzi aktorzy zastanawiali się, dlaczego ich duchowy bohater zostaje świętym i jaką spuściznę zostawił współczesnym pokoleniom, utwierdzali się w przekonaniu, że świętość dostępna jest dla każdego, także w codziennym życiu.
Reklama
Organizatorem przeglądu są Katolickie Szkoły Specjalne SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie. Ideą przewodnią liczącego 136 placówek stowarzyszenia jest odpowiedź na apel Ojca Świętego Jana Pawła II o nową ewangelizację. Godny podziwu jest fakt, że scenariusze przedstawianych sztuk są dziełem nauczycieli, a znaczna część szkolnych teatrów działa w środowisku wiejskim, stanowiąc często jedyne źródło dobrze pojętej kultury. Prezes SPSK Violetta Błasiak, witając uczestników, powiedziała: – Spotkaliśmy się, gdyż łączy nas zamiłowanie do sztuki i pragnienie wyrażenia za pomocą słowa swojej wiary i miłości do Boga, chęć zamanifestowania duchowej łączności z człowiekiem, który świętym był już za życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, szkoły zawodowej, a nawet przedszkolaki zaprezentowali różnorodne formy sceniczne w postaci teatru tradycyjnego, pantomimy, teatru kukiełkowego, teatru cieni, widowiska słowno-muzycznego, a nawet baletu, zadziwiając pomysłami scenograficznymi, wdziękiem, prostotą przekazu, kunsztem artystycznym.
Klimat spotkania dobrze scharakteryzował jeden z członków jury, częstochowski aktor Adam Hutyra: – Każde przedstawienie poruszało pewną strunę, tworząc wspaniały koncert, którego główną postacią był Jan Paweł II. To nie był zwykły teatr, lecz żywe świadectwo wiary i niezapomniane rekolekcje ze świętym Papieżem, „renowacja” sumień w oparciu o sceniczną podróż w czasie: z Wadowic, poprzez Watykan, aż do nieba. Młodzi aktorzy udowodnili, że modlitwa, poznawanie i naśladowanie świętych, miłość, zachowanie godności ludzkiej, umiejętność przebaczania – to najlepsze antidotum na mierność współczesnego świata. Dla aktorów przegląd stał się zdobywaniem szczytów możliwości artystycznych. Przewodnikiem w tej wspinaczce był sam Jan Paweł II – Święty.
Jak zgodnie stwierdzili wszyscy uczestnicy, częstochowskie spotkanie stało się ważnym punktem orientacyjnym na drodze ku świętości, motywacją, by, krocząc za Janem Pawłem II, z każdym dniem stawać się lepszym. W tym miejscu trzeba wspomnieć osoby, które z pełnym zaangażowaniem włączyły się w organizację przeglądu, a pośród nich dyrekcję, nauczycieli i uczniów Katolickich Szkół Specjalnych SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie, na czele z dyrektor Violettą Błasiak i nauczycielami: Ksymeną Rapczyńską, Katarzyną Malczewską, Anetą Królikowską, Markiem Maklesem i innymi. Pośród tegorocznych uczestników szczególnymi wyróżnieniami uhonorowano: Szkoły Podstawowe w Kadłubie, Drobnicach, Starej Bystrej, LO w Wieluniu, Gimnazjum w Opolu i Lgocie, Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną SPSK w Częstochowie.
Tematykę świętości uzupełniały pozakonkursowe występy teatrów Katolickich Szkół Specjalnych w Częstochowie, Gimnazjum w Czernicach, Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Strugach k. Wielunia, przybliżając wybrane postaci tych, którzy już wcześniej trafili na ołtarze.