Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wystawa o Księdzu Prymasie

W Galerii Sztuki „Elektrownia” w Czeladzi zaprezentowano wystawę: „August Hlond – prymas czasu narodowych wyborów”. Będzie też ona eksponowana w kościele pw. św. Stanisława BM w Czeladzi. Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Podczas otwarcia ekspozycji w Czeladzi ideę wystawy przedstawił Piotr Koj – doradca marszałka województwa śląskiego, podkreślając zasługi Prymasa dla polskości Śląska. Postać kardynała Augusta Hlonda przybliżył zebranym Czesław Ryszka, autor książki „Prymas ze Śląska. Sługa Boży kardynał August Hlond (1881-1948) „, która ukazała się w ubiegłym roku z okazji 90. rocznicy utworzenia przez Stolicę Apostolską Administratury Apostolskiej Śląska Polskiego, której rządcą został ks. August Hlond, mianowany w 1925 r. pierwszym biskupem katowickim. Czesław Ryszka przypomniał postawę Prymasa podczas II wojny światowej. Rozgłaszał on o zbrodniach wojennych dokonywanych przez Niemców w Polsce. Kiedy w styczniu 1944 r. gestapo chciało go zmusić do wspólnego wystąpienia z Niemcami przeciw zbrodniom sowieckim, Prymas odpowiedział: „Pod tą sutanną nie znajdziecie polskiego Quislinga”. Czesław Ryszka zwrócił uwagę również na to, że władze Polski Ludowej uważały kardynała Augusta Hlonda za wroga nowego ustroju, choć powinny być mu wdzięczne za ustanowienie organizacji kościelnej na ziemiach zachodnich i północnych. – To był największy dowód jego patriotyzmu, umiłowania ojczyzny. Dekret o powołaniu polskiej administracji na tzw. Ziemiach Odzyskanych naraził Prymasa Hlonda na atak środowisk niemieckich, które oskarżyły go o współpracę z władzami komunistycznymi! Także Stolica Apostolska dopatrzyła się w usunięciu biskupów niemieckich i mianowaniu na ich miejsce polskich administratorów przekroczenia przez Prymasa Hlonda danych mu specjalnych uprawnień – powiedział Czesław Ryszka. Kończąc wystąpienie dodał, że Prymas wobec każdej świeckiej władzy kierował się zasadą współmyślenia z Kościołem i z narodem. – Pozwalało mu to trwać przy Stolicy Apostolskiej, nieugięcie bronić praw Bożych i praw Kościoła, niezależnie od zmiennych kierunków polityki, a także służyć swojej ojczyźnie, co dobrze oddają jego słowa wypowiedziane na łożu śmierci: „Zawsze pracowałem dla Kościoła świętego, dla rozszerzenia Królestwa Bożego, dla Polski, dla dobra Narodu Polskiego” – podkreślił Czesław Ryszka.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. August Hlond - ratunek dla Polski

W sytuacji różnych trudności czy zagrożeń człowiek często sięga myślą wstecz, by uczyć się od przodków mądrości. Przywoływane są fakty z dawnych dziejów z różnych stron świata, a tymczasem zapomina się o naszej rodzimej, jakże bardzo pouczającej przeszłości

Wymownym przykładem jest tu chociażby poświęcenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, dokonane w 1946 r. z woli prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. „Był to jeden z najważniejszych momentów dziejowych i najdonioślejsze wydarzenie w dziejach Kościoła katolickiego w Polsce” - głosił nekrolog Prymasa, opublikowany w „Niedzieli” w 1948 r. Prymas Hlond wskazał wówczas Polsce drogę ocalenia przed „czerwoną zarazą”, o wiele groźniejszą niż wcześniejsza okupacja. Miał to być akt otwierający zupełnie nową kartę historii Rzeczypospolitej.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję