Jeszcze przed rozpoczęciem Eucharystii kustosz sanktuarium, ks. prał. Jan Gargasewicz, przywitał zgromadzonych, szczególnie dziękując bp. Ignacemu Decowi za obecność i przewodniczenie liturgii. – Ksiądz Biskup ma szczególne nabożeństwo do św. Jana Pawła II, który jest mu zawsze bliski sercu – zaznaczył. Przypomniał, że to właśnie Papież Polak powołał do istnienia diecezję świdnicką i mianował ks. Ignacego Deca jej pierwszym biskupem świdnickim.
– Prosimy Cię, Księże Biskupie, byś przewodniczył naszej modlitwie. Niech przez Twoje słowo na nowo pokochamy Ojca Świętego, aby był obecny w naszych sercach każdego dnia – powiedział ks. prał. Gargasewicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wielkopostne wezwanie do nawrócenia
W wygłoszonej homilii bp Dec nawiązał do przeżywanego czasu Wielkiego Postu, przypominając wezwania liturgiczne kolejnych niedziel oraz ewangeliczne przesłania o nawróceniu, pokusach i Bożym miłosierdziu. – Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię – te słowa Jezus wypowiedział zaraz po chrzcie w Jordanie i pobycie na pustyni. One i dziś wzywają nas do odrzucenia pokus i powrotu do Boga – podkreślił. Przypomniał, że z szatanem się nie dyskutuje, nie wchodzi w dialog, lecz stanowczo go odrzuca, bo tylko w Chrystusie mamy moc zwycięstwa.
Bóg – Ojciec Miłosierny
Reklama
Omawiając przypowieść o miłosiernym Ojcu, bp Dec wskazał, że współcześnie wielu ludzi przypomina starszego brata z Ewangelii – poprawnych, ale pozbawionych serca. – Chrystus zaprasza nas do odkrywania Boga jako miłosiernego Ojca i do budowania ducha braterstwa w naszych rodzinach – akcentował.
Trzy znaki pontyfikatu
W dalszej części homilii biskup przypomniał, że z osobą Jana Pawła II wiążą się trzy wyjątkowe wydarzenia, które nazwał cudami. – Pierwszym był jego wybór na papieża – po ponad 400 latach został nim nie-Włoch i to z komunistycznego kraju. Drugim – cudowne ocalenie podczas zamachu 13 maja 1981 roku. Trzecim – przyczynienie się do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział, podkreślając, że nie sposób pominąć wkładu Papieża Polaka w obalenie systemu, który przez lata zniewalał narody.
Przestroga i nadzieja
Hierarcha z żalem zauważył, że pamięć o tamtym zwycięstwie dzisiaj w wielu środowiskach jest rozmywana. – Potomkowie komunistów przywdziewają nowe szaty – zielone, tęczowe – propagując wartości obce chrześcijaństwu. Nie możemy się zgodzić na to, by za prawdę o aborcji i obronę życia księża byli oskarżani o mowę nienawiści – mówił, apelując o trwanie przy Bogu i Jego Ewangelii. – Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość – przypomniał za papieżem Benedyktem XVI.
Modlitewne zakończenie
Na zakończenie dnia uczestnicy Marszu Papieskiego zgromadzili się o godz. 21.00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego na Apelu Jasnogórskim. O godz. 21.37, w symbolicznej godzinie śmierci św. Jana Pawła II, oddano mu hołd wspólną modlitwą.
Dariusz Lipiński

Dariusz Lipiński

Dariusz Lipiński

Dariusz Lipiński

Dariusz Lipiński

Dariusz Lipiński

Dariusz Lipiński
