Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Świadkowie wiary

Poznaliśmy reprezentantów naszej diecezji, którzy wezmą udział w finale XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej „Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary”, jaki zostanie rozegrany 24-26 kwietnia br. w Bydgoszczy. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Ogólnopolski konkurs przygotował Komitet Organizacyjny Olimpiady Teologii Katolickiej oraz Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. W naszej diecezji za przeprowadzenie turnieju odpowiadał Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Diecezjalny finał, który odbył się 7 marca, poprzedził etap szkolny rozegrany w zgłoszonych placówkach 29 listopada ub.r. Do etapu diecezjalnego przeszło trzech najlepszych uczestników z każdej szkoły, którzy uzyskali minimum 50 proc. + 1 punkt.

Reklama

Główny cel olimpiady to zapoznanie uczniów z współczesną historią i świadectwem wiary męczenników XX wieku. – Nie ukrywam, że tegoroczna olimpiada była dość trudna. Ale z drugiej strony wiem, że finaliści na pewno doskonale przyswoili sobie wiedzę. Ufam również, że uczniowie wiele zyskali również w zakresie swojej osobistej formacji. Konkurs z pewnością pomógł im w odkrywaniu wpływu historii na kształtowanie własnej osoby, pogłębianie sensu apostolskiego zaangażowania na rzecz wspólnoty kościelnej, narodowej i lokalnej – powiedział ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu w Sosnowcu.

7 marca komisja w składzie: ks. dr Michał Borda – przewodniczący, dr Aneta Kempa-Bańka, ks. Gabriel Molęcki i ks. Rafał Kordaszewski, zakwalifikowała na etap ogólnopolski trzech reprezentantów. Pierwsze miejsce (z doskonałą ilością punktów – 41) zajęła Anna Chlebica, uczennica drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej. Anię przygotował ks. Michał Musialski. Drugie miejsce wywalczyła Magdalena Dołęga, uczennica pierwszej klasy z I LO w Olkuszu. Przygotował ją ks. Michał Gogól. Trzecie miejsce zajęła Joanna Słota, również z I LO w Olkuszu. Przygotował ją ks. Krzysztof Bujak.

Ani Chlebicy udział w konkursie pozwolił zapoznać się z postacią ks. Jerzego Popiełuszki, którego bardzo podziwia. Magdalena Dołęga w konkursach biblijnych czy wiedzy religijnej brała udział już wielokrotnie. Należy do wspólnoty młodzieżowej w parafii pw. św. Maksymiliana w Olkuszu. Pasjonuje ją malarstwo. Z kolei Joanna Słota w ub.r. reprezentowała naszą diecezję w finale ogólnopolskim w Legnicy. Należy do scholi parafialnej w Borze Biskupim. Przygotowuje się do matury. A po jej zdaniu chciałaby rozpocząć studia na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie – kierunek: praca socjalna, a zaocznie: teologia.

2014-03-20 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świąteczny dom 2014

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2015, str. 5

[ TEMATY ]

konkurs

Adam Łazar

Jedna z prac konkursowych

Jedna z prac konkursowych

Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie po raz ósmy zorganizował konkurs pt. „Świąteczny dom – 2014”. – Konkurs polegał na wykonaniu szopki, ozdoby choinkowej, stroika świątecznego i umożliwieniu wystawienia i zaprezentowania tych prac na ogólnodostępnej wystawie w MDK. Pozwalamy na dowolną technikę, formę i wzór tych prac. Naszą intencją jest kultywowanie tradycji dekorowania pomieszczeń w okresie świąt Bożego Narodzenia, angażowanie do artystycznego działania dzieci, młodzieży, dorosłych, artystów amatorów, twórców ludowych z całej Polski – wyjaśnia Grażyna Bielec, pomysłodawczyni konkursu, instruktorka kulturalna MDK w Lubaczowie. O popularności tego konkursu świadczy fakt, że napłynęło ponad 100 prac od 86 wykonawców. Komisja konkursowa przyznała I miejsce wśród dorosłych szopce Józefa Lewkowicza, II miejsce dla Agnieszki Szpyt i dwa trzecie miejsca dla rodziny Borowców i Danuty Pomorskiej. W kategorii dziecięcej najładniejszą szopkę wykonała Martyna Charysz. II miejsce zdobyła szopka Natalii Charysz, a III miejsce – Kamila Wende i Damiana Salamońskiego. Wyróżnienia przyznano dla: Adriana Morokiszki, Krystiana Karczmarskiego i Dawida Suchockiego. W kategorii „stroik – ozdoba” I miejsce zdobyła Henryka Krzych, dwa II miejsca – Ryszard Glegoła i Teresa Strut, III miejsce – Monika Szwed, a wyróżnienie przypadło Adamowi Zającowi. W kategorii „stroik – ozdoba choinkowa” w grupie dziecięcej kolejność była następująca: I miejsce – Marcin Kuziora, III miejsce – Katarzyna Górecka, a wyróżnienie – Mateusz Kurzewicz, Jarosław Szostko, Regina Broź. Rozstrzygnięcie tego konkursu odbyło się 16 grudnia 2014 r. podczas otwarcia wystawy. Zwycięzcy otrzymali upominki i dyplomy. Konkursowe prace można było oglądać na wystawie w lubaczowskim MDK do 8 stycznia br.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Ostrawie - Świątek w półfinale

2021-09-24 18:21

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

flickr.com

Najwyżej rozstawiona Iga Świątek pokonała w ćwierćfinale grającą z "siódemką" Jelenę Rybakiną z Kazachstanu 7:6 (7-5), 6:2 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA w Ostrawie (pula nagród 565 530 dol.). O finał powalczy z Greczynką Marią Sakkari.

20-letnia Polka zajmuje szóste miejsce w światowym rankingu, a dwa lata starsza urodzona w Moskwie Rybakina jest 16. Był to ich pierwszy pojedynek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję