Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Do Pierwszej Komunii w trzeciej klasie

Biskup Grzegorz Kaszak postanowił, iż w diecezji sosnowieckiej Pierwsza Komunia św. będzie udzielana dzieciom pod koniec trzeciej klasy szkoły podstawowej. Stosowny dekret Ksiądz Biskup podpisał 1 marca br.

Reklama

Postanowienie dotyczy uczniów, którzy rozpoczną naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych od dnia 1 września 2014 r. Indywidualne skrócenie tego trzyletniego przygotowania możliwe jest w szczególnych i uzasadnionych przypadkach. Powinno być ono zgodnie wypracowane przez rodziców, duszpasterzy i katechetów oraz zaakceptowane przez dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

– Oznacza to, że od 1 września 2014 r. we wszystkich klasach pierwszych szkół podstawowych, niezależnie od wieku dzieci, należy wprowadzić nową „Podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce”, zatwierdzoną przez Konferencję Episkopatu Polski 8 marca 2010 r. w Warszawie. Nowa podstawa zakłada przesunięcie terminu Pierwszej Komunii św. z klasy drugiej do klasy trzeciej szkoły podstawowej. Zmiana ta podyktowana jest przesunięciem obowiązku szkolnego na dzieci 6-letnie, dyrektywami Komisji Wychowania Katolickiego KEP i koniecznością dostosowania „Podstawy programowej katechezy” do europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się na każdym etapie – wyjaśnia ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Jednocześnie przypomina, że zgodnie z dekretem w sprawie podręczników katechetycznych obowiązujących w diecezji sosnowieckiej podpisanym przez biskupa Grzegorza Kaszaka 1 marca 2013 r. w szkołach znajdujących się na terenie naszej diecezji należy korzystać wyłącznie z podręczników Wydawnictwa „Jedność” i Księgarni św. Wojciecha. Wydawnictwa informują jednocześnie o wycofaniu w tym roku z druku starych podręczników.

Eucharystia wraz z komunią św. jest niezwykłym darem Boga, który jest pokarmem dla człowieka. Bardzo ważna jest rola rodziców w przygotowaniu dziecka do tak doniosłego wydarzenia, jakim jest w ich życiu Pierwsza Komunia św. Wyrazem tego powinno być systematyczne uczestnictwo w niedzielnej Mszy św., rozwijanie życia modlitwy, życia duchowego, a także zainteresowanie katechezą.

2014-03-11 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Komunia św. – o co tak naprawdę chodzi w tym wydarzeniu?

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Magdalena Pijewska

Limuzyny, wystawne przyjęcia i drogie prezenty – coraz częściej to właśnie z tym kojarzy się nam I Komunia św. Bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP podkreśla jednak, że I Komunia św. to jest przede wszystkim wydarzenie o charakterze religijnym i rodzinnym. - To także ważne wydarzenie dla parafii, bo kolejna grupa dzieci przygotowuje się do pełnego udziału we Mszy św. – mówi.

Przygotowanie dzieci ...

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję