Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pod opieką św. Michała Archanioła

Podczas pobytu w sanktuarium św. Michała Archanioła na Gargano w 1987 r. bł. Jan Paweł II mówił: „Jest on Archaniołem, który dochodzi nienaruszalnych praw Boga. To jeden z książąt nieba, skąd wyjdzie Zbawiciel, który w przyszłości przejmie panowanie nad światem (Mt 28, 18). Św. Michał, jako Książe Niebieski, jest przywódcą niebiańskich zastępów, w przeciwieństwie do szatana, który jest księciem ziemskim, władcą tego świata. To zarazem ten, któremu Pan Bóg oddał pod opiekę Kościół”.

Szczególnym znakiem obecności tego potężnego patrona Kościoła jest peregrynująca w naszej ojczyźnie kopia figury św. Michała Archanioła z sanktuarium na Gargano. Po obecności we wspólnocie zakonnej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu, nawiedziła również parafię pw. św. Brata Alberta.

Reklama

Oryginał znajduje się na wzgórzu Gargano we Włoszech, gdzie w 1507 r. wykonał go włoski rzeźbiarz i architekt Andrea Contucci zwany Sansovino. Wykonana przez niego rzeźba przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą stworzenia tej figury był kardynał Antonio z Monte San Savino. Dla upamiętnienia objawień archanielskich, mających miejsce w końcu V wieku, wybudowano tam okazałą świątynię.

– Pomysł zaproszenia figury św. Michała Archanioła wyszedł od wiernych z parafii, którzy słysząc o peregrynacji w Polsce, zapragnęli spotkania w naszej świątyni. Książe wojsk niebieskich przywitany przez licznie zgromadzonych wiernych, na kilkadziesiąt godzin otoczył wyjątkową opieką nie tylko parafian, ale również przybyłych na tę uroczystość gości z diecezji sosnowieckiej i spoza jej granic – opowiada proboszcz parafii św. Brata Alberta w Sosnowcu ks. Janusz Bochenek.

– Św. Michał Archanioł jest obecny duchowo wśród nas cały czas, kiedy w naszej parafii odmawiamy po każdej Mszy św. egzorcyzm do św. Michała Archanioła. Peregrynacja kopii figury z góry Gargano na pewno pomaga lepiej uświadomić sobie jego obecność i wszechpotężną moc, którą otrzymał od Boga – stwierdza przybyła z Będzina Jadwiga Maciejewska. Jak stwierdził ks. Jan Seremak CSMA, michalita głoszący słowo Boże podczas nawiedzenia, peregrynacja przerosła najśmielsze oczekiwania. – Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego zainteresowania postacią św. Michała Archanioła. To co dzieje się poprzez obecność tego orędownika jest niewątpliwie wielkim dobrem dla ludzi szczególnie poszukujących uzdrowienia, wsparcia i obrony przed złym duchem – wyjaśnia ks. Jan Seremak.

Kolejne modlitewne spotkania połączone z nawiedzeniem figury w ciągu roku w diecezji sosnowieckiej odbędą się w: parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (14-16 lipca), św. Floriana w Sosnowcu (16-18 lipca) oraz św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej (5-7 września). Oczekując na nawiedzenie figury św. Michała Archanioła w naszej diecezji, już dziś wypowiadamy modlitwę egzorcyzmu: „Święty Michale Archaniele broń nas w walce. Przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromi, pokornie prosimy. A Ty, Książe wojska niebieskiego, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz krążą po świecie, mocą Bożą strąć do piekła. Amen”.

2014-02-27 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łaska z samego nieba

ZOBACZ FOTOGALERIĘ

Święty Michał przybył do Polski 12 kwietnia. Ta figura została poświęcona w grocie w Gargano. Jest to wierna kopia tej figury, który znajduje się w grocie Boską ręką poświęcona. I od 12 kwietnia wędruje po różnych zakątkach naszej ojczyzny. Odwiedza parafie, szkoły, domy dziecka, uczelnie. Wszędzie, gdzie przybywa św. Michał Archanioł, spotyka się z ogromnym zainteresowaniem, ale przede wszystkim z ogromną modlitwą, która towarzyszy temu nawiedzeniu - powiedział w Goleszowie ks. Rafał Szwajca CSMA ze Zgromadzenia Księży Michaelitów. Parafia św. Michała Archanioła w Goleszowie była ostatnią spośród 16 parafii naszej diecezji, w których peregrynowała figura św. Michała Archanioła z Gargano. Uroczyste przyjęcie miało miejsce w środę 4 września br., a 5 września pożegnano figurę.

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję