Panel dyskusyjny pod hasłem: „Dlaczego Kościołowi potrzebny jest Dzień Judaizmu?” miał miejsce w auli Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu.
Rektor WSFH o. dr Bernard Marciniak OFM rozpoczął spotkanie i powitał gości, wśród których znaleźli się m.in. o. dr Filemon Janka minister prowincjalny Prowincji św. Franciszka z Asyżu Braci Mniejszych, o. dr Zdzisław Klafka CSsR rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, ks. kan. dr hab. Dariusz Kotecki dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Panel dyskusyjny poprowadził prorektor WSFH ks. dr Tomasz Siuda. W pierwszej części panelu abp Stanisław Gądecki w krótkiej prelekcji zarysował kilka płaszczyzn, które stały się punktem wyjściowym do dyskusji. Zauważył m.in., że Jezus jest pomostem między Żydami a innymi narodami, a Nowy Testament jest wypełnieniem, a nie zaprzeczeniem Starego Testamentu. W tym świetle religia żydowska jest czymś wewnętrznym dla Kościoła katolickiego, w niej tkwią korzenie katolików. Polem współpracy między katolikami a żydami winno stać się m.in. umacnianie w społeczeństwach wiary w Boga, obrona życia i rodziny oraz budowanie świata, na którym zapanuje pokój. W części dyskusyjnej poruszono m.in. kwestie owoców dotychczasowych dni judaizmu.
Kontynuacją obchodów Dnia Judaizmu było nabożeństwo biblijne, które odbyło się 16 stycznia w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu.
Dzień Judaizmu otworzył Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.