Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowa przestrzeń kultury w Czeladzi

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego powiększył się o kolejny obiekt – czeladzką Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. 27 listopada placówka została uroczyście otwarta. Po uroczystym przecięciu wstęgi przez burmistrza Czeladzi Teresę Kosmalę, konsula francuskiego Thierry’ego Guichoux, posła Waldemara Andzela i dyrektor ZBK Lenę Wardengę, aktu poświęcenia obiektu dokonał ks. dziekan Janusz Grela, proboszcz parafii pw. św. Archaniołów. Obecni byli także ks. Jarosław Wolski – proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Czeladzi i ks. Tomasz Zmarzły – sekretarz Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

– Udało nam się zrealizować jedną z najważniejszych inwestycji w mieście. To obiekt, który ma już ponad sto lat. Myślę, że jego obecny wygląd będzie się mieszkańcom podobać. Będzie tu można miło spędzić czas wśród sztuki, którą zamierzamy prezentować. Już dzisiaj zapraszamy artystów profesjonalnych i amatorów, by wystawiali swoje prace – powiedziała burmistrz Teresa Kosmala.

Reklama

„Elektrownia” jest zlokalizowana na terenach byłej Kopalni „Saturn” przy ul. Dehnelów w Czeladzi. Po kopalni pozostały „pamiątki”, jak suwnica, oryginalny pulpit sterowniczy, czy też koło zamachowe, nazwane w 1903 r. „Wanda” – od imienia żony właściciela kopalni Karola Wilhelma Scheiblera II. W 2005 r. przestrzeń „Elektrowni” zagospodarowało Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych, które w tym miejscu stworzyło Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Renowacja „Elektrowni” trwała dwa lata i kosztowała 15 mln zł. Dzięki inwestycji o podwójnej korzyści może mówić miasto: odnowiło zabytek oraz zyskało przestrzeń, w której będzie się mogło odbywać wiele imprez. Renowację elektrowni – według projektu świętochłowickiego biura Appa Jan Pudło – przeprowadziły katowicka spółka Konior razem z będzińską firmą Arkada. Prace przy renowacji rozpoczęły się dwa lata temu. Kształt, forma i przeszklenia budynku zostały zachowane jak w oryginale. W środku zwraca uwagę drewniana podbitka dachu, następnie odtworzona według oryginału posadzka z wykorzystaniem kafelków, które zachowały się w dobrym stanie. Podobnie rzecz się ma z zabytkową lamperią. Równie okazale prezentują się piwnice, które w przyszłości zostaną wykorzystane jako przestrzeń wystawiennicza oraz miejsce do wystawiania kameralnych przedstawień teatralnych. Największą ozdobą budynku jest wieża, która w swoim zwieńczeniu, od linii białej cegły piaskowej, została odtworzona. – To jedyne takie miejsce, nie tylko w Zagłębiu Dąbrowskim, ale w całym województwie śląskim. Zrewitalizowana „Elektrownia” i kompleks Kopalni „Saturn” to arcydzieło wśród europejskich zabytków techniki – powiedział Adam Hajduga, dyrektor referatu zabytków techniki Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Ważnym wydarzeniem gali otwarcia „Elektrowni” było wręczenie przez burmistrz Teresę Kosmalę dorocznych nagród „Pierścień Saturna”. W tym roku laureatami zostali: Ambasada Republiki Francuskiej, Anna Zarębska – honorowa prezes czeladzkiej Sodalicji Mariańskiej, Barbara Kruczkowska, Stowarzyszenie Miłośników Czeladzi, Iwona Sułkowska, Lena Wardenga oraz Agnieszka i Dariusz Zasadzieniowie.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wokół kard. Adama Kozłowieckiego

Niedziela sandomierska 6/2018, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

kard. Adam Kozłowiecki

Kancelaria Sejmu/Paweł Kula

Marek Kuchciński i abp Henryk Hozer na otwarciu wystawy

Marek Kuchciński i abp Henryk Hozer na otwarciu wystawy

W ostatnich dniach obserwowaliśmy aktywną działalność członków Fundacji „Serce bez granic” poświęconej kard. Adamowi Kozłowieckiemu SJ. Zarząd fundacja przygotował, po wystawie w Rzymie, kolejną odsłonę wystawy biograficznej w języku polskim i angielskim

W gmachu Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z końcem stycznia marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył wystawę poświęconą Księdzu Kardynałowi. – To ważna wystawa. Piękna lekcja historii o wielkim Polaku, misjonarzu pokoju i pojednania między ludźmi i narodami. Dziedzictwo Kardynała niesie uniwersalne przesłanie. Przesłanie tolerancji, która jest nam tak dzisiaj potrzebna i tak mocno związana z dziejami Polski. Od czasów średniowiecznych tolerancja jest cechą charakterystyczną ziem Rzeczypospolitej i Polaków – mówił Marszałek Sejmu. Podkreślił jednocześnie, że kard. Adam Kozłowiecki to postać niezwykła. Człowiek wierny swoim ideom do końca, codziennie dający ich świadectwo. – Mimo bolesnych przeżyć czasów II wojny światowej nie nosił w swoim sercu nienawiści. Wydaje się, że za to wszyscy go kochali, nie tylko w Polsce i nie tylko w Afryce – dodał Marek Kuchciński.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi pozdrawiają swoich proboszczów [Wideo]

2021-08-04 19:00

Michalina Stopka

Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Jana Marii Vianneya pielgrzymi pozdrowili swoich proboszczów.

Pozdrowienia "popłynęły" do Środy Śląskiej, Żabina, Wrocławia czy Sobótki. 

CZYTAJ DALEJ

Polscy Rycerze Kolumba nagrodzeni w czasie międzynarodowej konwencji

2021-08-05 10:46

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Karol Porwich

W czasie 139. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba przywódcy międzynarodowej wspólnoty Rycerzy wyróżnili Polskę za spektakularny rozwój członkowski i dynamiczne działania w czasie pandemii. W czasie całego roku formacyjnego Rycerze rozpoczęli działalność w kilkudziesięciu nowych parafiach i stworzyli 27 rycerskich rad, a do wspólnoty przystąpiło niemal 700 nowych mężczyzn.

„Konwencja to wielkie święto całego Zakonu i moment, w którym w sposób szczególny wyróżniane są te inicjatywy, które wywarły największy wpływ na rozwój Zakonu oraz na społeczności lokalne i parafie, w których działają Rycerze” – wyjaśnia Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy w Polsce Krzysztof Zuba. „Cieszymy się ogromnie, że w rzeszy ponad 2 milionów członków zostali dostrzeżeni Rycerze Kolumba z Polski, że doceniony został dynamiczny rozwój pomimo pandemii” – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję