Reklama

W wolnej chwili

Parada planet. Wieczorem koniecznie spójrz w niebo!

Od początku stycznia 2025 roku warto spoglądać na wieczorne niebo. Po zachodzie Słońca na nocnym firmamencie możemy obserwować większość planet naszego Układu Słonecznego.

2025-01-31 15:00

[ TEMATY ]

kosmos

niebo

parada planet

Układ Słoneczny

NASA

Io, Europa, Ganimedes i Kallisto

Io, Europa, Ganimedes i Kallisto

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stellarium

Mapy nieba

Mapy nieba

Niebo 30 stycznia 2025 r. o godz. 18:00

Korzystając tylko z najlepszego przyrządu optycznego w jaki jest wyposażony człowiek, czyli oka ludzkiego możemy zobaczyć najjaśniejszy obiekt po Słońcu i Księżycu na porannym lub wieczornym niebie, czyli drugą planetę - Wenus. Znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stellarium

Mapy nieba

Mapy nieba

Jest to planeta bliźniacza Ziemi, gdyż ma atmosferę i skalistą powierzchnię. Jej masa stanowi 81% masy Ziemi. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Panuje na niej temperatura prawie 500o stopni Celsjusza i ciśnienie ponad 90 atmosfer, a w postaci deszczu pada kwas siarkowy. Atmosfera to głównie dwutlenek węgla a chmury składają się z dwutlenku siarki. Okrąża Słońce w 225 Ziemskich dni. Wykazuje fazy tak jak Księżyc. Kiedy jest blisko Ziemi ma wąski sierp na Ziemskim niebie. Jest też kątowo (rozmiarowo) największa. Będąc najdalej od nas na swojej orbicie jest w pełni ale jest znacznie mniejsza i przez to ciemniejsza. Jej jasność wynika z tego, że atmosfera Wenus odbija ok 60% docierającego do niej światła. Na swojej powierzchni ma co najmniej 167 wulkanów o średnicy ponad 100 km. Pierwsze w historii zdjęcie jej powierzchni wykonała radziecka sonda Wenera-13 w 1982 roku.

Reklama

Bardziej na prawo i poniżej ujrzymy szóstą planetę Układu Słonecznego – Saturna. Gości w gwiazdozbiorze Wodnika. Jest to najładniejsza obserwacyjnie planeta, gdyż w okularze teleskopu wygląda jak damski kapelusik ponieważ ma piękne pierścienie podświetlone przez Słońce. Jest to gazowy olbrzym. Druga po Jowiszu planeta pod względem masy i wielkości. Ze względu na małą gęstość jest bardzo lekka, bo np. „położona” na Ziemskim oceanie pływałaby po jego powierzchni. Obiega Słońce w ciągu 30 Ziemskich lat. Imponuje za to ilością księżyców. W maju 2023 roku znanych było 146 naturalnych satelitów Saturna. Jest to rekord wśród planet. Na Saturnie wieją wiatry o prędkości ok. 1800 km/h, są one silniejsze niż na Jowiszu.

Stellarium

Mapy nieba

Mapy nieba

Do obserwacji kolejnej planety – Neptuna wymagany jest teleskop. Jednak ze względu na bliskie sąsiedztwo Wenus łatwo tego gazowego olbrzyma odszukać na niebie. Jest to ostatnia licząc od Słońca planeta. Voyager 2 podczas przelotu w 1989 roku odkrył na jej półkuli południowej Wielką Ciemną Plamę. Jest to gigantyczny antycyklon o rozmiarach 13 000 km na 6600 km, który obraca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a wielkością jest zbliżony do Ziemi. Z kolei Mała Ciemna Plama ma rozmiar zbliżony do rozmiaru Księżyca. Takie struktury są napędzane przez najsilniejsze wiatry w Układzie Słonecznym. Rekord prędkości wiatru to aż 2100 km/h. Duża odległość od Słońca powoduje, że zewnętrzna atmosfera Neptuna jest jednym z najzimniejszych miejsc w Układzie Słonecznym. Efektywna temperatura widocznej „powierzchni” planety to około −226,5 °C (46,6 K). Jednak w centrum planety temperatura sięga około 5100 °C. Czas obiegu Neptuna to prawie 165 lat. Obecność Neptuna wykryto na drodze obliczeń matematycznych, a dopiero później potwierdzono na podstawie obserwacji nieba.

Prawie w zenicie na południowym wschodzie możemy obserwować gołym okiem największą planetę Układu Słonecznego – Jowisza. Jest gazowy olbrzym. Największa i najcięższa planeta w naszym układzie. Znajduje się w zodiakalnym gwiazdozbiorze Byka.

Stellarium

Mapy nieba

Mapy nieba

Jowisz i Uran 30 stycznia 2025 r.

Reklama

Gdybyśmy dysponowali naprawdę dużą wagą i na jednej szali położyli Jowisza a na drugiej pozostałe planety to i tak Jowisz by przeważył bo ma masę dwa i pół razy większa niż łączna masa pozostałych planet w Układzie Słonecznym. Po raz pierwszych obserwacji Jowisza lunetą dokonał Galileusz. Od tych czasów, czyli od blisko 400 lat obserwujemy Wielką Czerwoną Plamę. Jest to olbrzymi antycyklon , którego średnica jest większa od średnicy Ziemi. Jej wielkość podlega zmianom na przestrzeni lat. Burze takie jak ta występują powszechnie w atmosferze gazowego giganta. Jowisz obiega Słońce w ciągu 12 lat.

Posiada 95 księżyców w tym 4 galileuszowe, które prezentują się na poniższym zdjęciu.

Wyposażeni w niewielką lornetkę możemy je podziwiać osobiście, choć nie zawsze są wszystkie widoczne.

NASA

Io, Europa, Ganimedes i Kallisto

Io, Europa, Ganimedes i Kallisto

Od góry na poniższym zdjęciu: Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. (NASA)

W gwiazdozbiorze Byka odnajdziemy też siódmą planetę w naszym układzie – Urana.

Jednak do jego obserwacji tak jak przy Neptunie potrzebujemy teleskopu. Uran jest gazowym olbrzymem. Jest trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą. Posiada słabe pierścienie pyłowe. Odkrywcą Urana jest sir William Herschel, który obserwował planetę 13 marca 1781 w ogrodzie swego domu. Takie kiedyś były luksusowe warunki obserwacji. Uran budową i składem chemicznym przypomina Neptuna, ale obie planety mają odmienną budowę i skład niż większe gazowe olbrzymy: Jowisz i Saturn. Astronomowie czasem umieszczają je w oddzielnej kategorii „lodowych olbrzymów”. Ma on najzimniejszą atmosferą planetarną w Układzie Słonecznym, gdyż minimalna jej temperatura to 49 K (−224 °C). Uranowi jedno okrążenie Słońca zajmuje aż 84 lata.

Stellarium

Mapy nieba

Mapy nieba

Reklama

Paradę planet na nocnym wschodnim niebie kończy Bóg wojny – Mars. Odszukamy go w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Świeci czerwonym światłem i do jego obserwacji nie potrzeba żadnych przyrządów optycznych. Odcień ten wynika z tlenków żelaza pokrywających jego powierzchnię. Mars jest czwartą planetą licząc od Słońca i skalistą typu ziemskiego. Krąży między orbitą Ziemi a pasem planetoid oddzielającym go od orbity Jowisza. Dzień na Marsie jest niewiele dłuższy niż na Ziemi i wynosi 24,6229 godziny (24 h 37 m 22 s). Na Marsie znajduje się najwyższe wzniesienie w Układzie Słonecznym – Olympus Mons i największy kanion – Valles Marineris. Na Marsie występują największe w Układzie Słonecznym burze piaskowe. Mogą mieć zasięg lokalny, jak też obejmować całą planetę. W ich trakcie wiatr może osiągać nawet 300 km/h. Mars posiada dwa małe księżyce o nieregularnych kształtach, których orbity są bardzo bliskie planety: Fobosa i Deimosa. Z czasem opadną na jego powierzchnię. Mars jest najlepiej poznaną planetą. Wiele sond kosmicznych, włączając w to orbitery, lądowniki i łaziki, zostało wysłanych w kierunku Marsa przez ZSRR, USA, Europę oraz Japonię, aby zbadać powierzchnię planety, jej klimat oraz poznać strukturę geologiczną planety. Około połowy wszystkich misji na Marsa nie zostało zakończonych sukcesem, ulegając awarii przed ukończeniem lub nawet w początkowym etapie lotu. Chociaż wysoki odsetek niepowodzeń wynika z różnych problemów technicznych, liczba drobnych awarii lub przypadków niewyjaśnionej utraty łączności jest tak duża, że w NASA przez wiele lat żartowano o „wielkim galaktycznym upiorze”, który żeruje na statkach kosmicznych lecących na Marsa. Szczególnie złą passę mieli Rosjanie – niemal wszystkie ich sondy zawiodły całkowicie, a pozostałe zebrały bardzo mało danych.

Pierwszego udanego przelotu w pobliżu Marsa dokonał w 1965 roku Mariner 4, a w dniu 14 listopada 1971 Mariner 9 stał się pierwszą sondą na orbicie innej planety, wchodząc na orbitę wokół Marsa. Aktualnie po powierzchni Marsa porusza się m. in. amerykański łazik Curiosity, który jest dużym laboratorium chemicznym wyposażonym w chromatograf, spektrometr gazowy i laser, które mogą analizować skład skał w odległości do 13 m od łazika. Jak również łazik Perseverance (lądował 18.02.2021), który pobiera próbki z dna jeziora Jezero. Miał na pokładzie niewielkich rozmiarów helikopter nazwany Ingenuity. Planowano wykonanie maksymalnie 5 lotów tą maszyną a dopiero podczas 72 lotu nastąpiło uszkodzenie łopat wirnika uniemożliwiających dalsze jego działanie. Jako ciekawostkę podaję za stronę loty kosmiczne: Łączna długość lotu wyniosła 16971 metrów, a nalot 2 godziny, 8 minut i 51 sekund. Maksymalne wzniesienie wyniosło 24 metry, łączne 766 metrów. Najdłuższy lot miał długość 707 metrów i trwał 169,5 sekundy. Największa osiągnięta prędkość wyniosła 10 m/s.(http://lk.astronautilus.pl/index.html)

Planowane są misje załogowe na Marsa, także do końca lat 30 XXI wieku człowiek powinien stanąć na jego powierzchni.

NASA

Planety

Planety

Porównanie wielkości Ziemi i Marsa. (NASA)

Autor: mgr inż. Marek Nowak

Planetarium WNŚPiT UJD

Mapy nieba: Stellarium


Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Trump zapowiedział "wykorzenienie antychrześcijańskiej dyskryminacji" w państwie

2025-02-07 08:17

[ TEMATY ]

dekret

Donald Trump

Adoratorki Krwi Chrystusa

Biały Dom

antychrześcijańska dyskryminacja

biuro ds. wiary

PAP/EPA

Donald Trump na spotkaniu religijnym National Prayer Breakfast

Donald Trump na spotkaniu religijnym National Prayer Breakfast

Prezydent Donald Trump zapowiedział w czwartek, że podpisze dekret o "wykorzenieniu antychrześcijańskiej dyskryminacji" w administracji federalnej. Zapowiedział również stworzenie biura ds. wiary w Białym Domu. Na jego czele ma stanąć duchowna Paula White.

Podczas wystąpienia na corocznym spotkaniu religijnym National Prayer Breakfast Trump wyjaśnił, że celem grupy będzie "natychmiastowe powstrzymanie wszelkich form prześladowań i dyskryminacji wobec chrześcijan w rządzie federalnym", w tym w resorcie sprawiedliwości, urzędzie podatkowym, FBI i "innych okropnych agencjach".
CZYTAJ DALEJ

Watykańska Fundacja Jana Pawła II zakończyła obrady w Rzymie. Podjęto ważne decyzje

2025-02-07 14:18

[ TEMATY ]

Watykan

Fundacja Jana Pawła II

fot. ks. Mateusz Wójcik

W Rzymie zakończyło się coroczne spotkanie zarządu Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. Instytucja działająca przy Stolicy Apostolskiej już od ponad 43 lat chce zwiększyć aktywność w kilku ważnych obszarach. W spotkaniu prowadzonym przez ks. Pawła Ptasznika uczestniczyli wszyscy członkowie Rady Administracyjnej: kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski i bp Sławomir Oder, a do tego duchowni i świeccy ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec i Polski. Po dwudniowych obradach Fundacja podjęła ważne decyzje.

– Watykańska Fundacja Jana Pawła II to praktyczna realizacja testamentu Papieża Polaka – stwierdza kard. Stanisław Dziwisz, członek Rady Administracyjnej, sekretarz św. Jana Pawła II. Tutaj, w Watykanie, od wielu lat, dzięki ofiarności darczyńców, spełnia ona tak wiele dobrych dzieł, zarówno dla studentów, jak i dla pielgrzymów z Polski i świata czy wreszcie dla nauki i kultury, poprzez Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu. Sprawne prowadzenie tylu działań domaga się odpowiedniego zarządzania, dlatego właśnie, jako zarząd Fundacji, po prostu musimy się spotykać i wyznaczać naszej Fundacji nowe drogi, mając przed oczami aktualne wyzwania. Nasze coroczne obrady trwają dwa dni i przybywają na nie członkowie Rady Administracyjnej z Polski, Francji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych – dodaje były metropolita krakowski.
CZYTAJ DALEJ

Papież na hiszpański kongres powołań: zanieśmy Boga tam, gdzie nas posyła

2025-02-07 18:23

[ TEMATY ]

kongres

Hiszpania

papież Franciszek

powołania

episkopat.pl

Ojciec Święty pozdrowił uczestników Krajowego Kongresu Powołań, który odbywa się w Madrycie. Uczestniczy w nim około 3 tys. osób z całej Hiszpanii. W przesłaniu papież wskazał na znaczenie tego, by z wielkodusznością i ufnością odpowiadać na projekt, jaki Bóg ma dla każdego z nas.

Franciszek nawiązał do tematu kongresu: „Dla kogo jestem?”, który został zaczerpnięty przez organizatorów z jego adhortacji apostolskiej „Christus vivit”. Podkreślił, że nie wystarczy zastanawiać się nad tym „kim jestem”, ale trzeba pójść o krok dalej. „Dochodzimy tak do fundamentalnego pytania «Dla kogo jestem?». Jesteś niewątpliwie dla Boga. Ale On chciał, abyś był także dla innych, i wyposażył cię w wiele cech, skłonności, darów i charyzmatów, które nie są dla ciebie, ale dla innych” - podkreślił Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję