Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Mamy nowego biskupa!

Ksiądz profesor Roman Pindel mianowany został nowym biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Decyzją papieża Franciszka ksiądz profesor Roman Pindel, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, został 16 listopada nowym biskupem naszej diecezji. Nominację ogłoszono na dwa dni przed 55. urodzinami duchownego.

Reklama

Pochodzący z Wadowic Ksiądz Biskup Nominat urodził się 18 listopada 1958 r. Po maturze wstąpił do krakowskiego Seminarium Duchownego. 22 maja 1983 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze Wawelskiej. Pierwszą placówką duszpasterską młodego kapłana była parafia pw. św. Judy Tadeusza w Kozach. Po trzech latach pracy w charakterze wikariusza, został skierowany na studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1990 r. uzyskał doktorat, broniąc rozprawy zatytułowanej „Chrystus jako Arcykapłan współczujący według Listu do Hebrajczyków”. Habilitował się w 2001 r., przedstawiając monografię: „W obronie prawdy Ewangelii. Analiza literacko-retoryczna Ga 1, 11-2, 21”. Tytuł profesora otrzymał w 2005 r. w oparciu o dorobek i pracę: „Magia czy Ewangelia. Konfrontacja głosicieli Ewangelii ze światem magicznym w ujęciu Dziejów Apostolskich”. Ks. prof. dr hab. Roman Pindel kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych. Pracę naukową łączył z duszpasterstwem Odnowy w Duchu Świętym, będąc m.in. asystentem kościelnym miesięcznika „List”. W latach 2004–2011 pełnił funkcję ojca duchownego, a od 2011 r. – rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. We wrześniu 2013 r. wybrano go nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wywiadzie udzielonym klerykom Seminarium Duchownego ksiądz Roman Pindel przybliżając historię swojego powołania do kapłaństwa powiedział: „Bardzo wcześnie dotarło do mnie, że to Bóg pierwszy o mnie pomyślał i zapragnął, abym akurat ja usłyszał Jego głos i poszedł za moim powołaniem. Z czasem dochodziło do mnie, że nie tylko mam odkryć i przyjąć co Bóg zamierzył wobec mojego życia, ale i także to, że nie będę nigdy bardziej szczęśliwy i spełniony niż wówczas, gdy będę temu powołaniu wierny”.

Nowo mianowany Biskup obejmie władzę biskupią w naszej diecezji, zastępując na tym urzędzie biskupa Tadeusza Rakoczego – pierwszego ordynariusza Kościoła bielsko-żywieckiego. Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Tadeusza Rakoczego z posługi biskupa bielsko-żywieckiego, złożoną zgodnie z kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Biskup Tadeusz Rakoczy pełnił swoją posługę przez ponad 20 lat. 25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go pierwszym ordynariuszem nowo utworzonej diecezji bielsko-żywieckiej, a miesiąc później udzielił mu święceń biskupich.

– Pięknie się złożyło, że mój poprzednik – biskup Tadeusz Rakoczy też miał bardzo dobre wykształcenie biblijne, co było widać w jego homiliach. Były one nasycone treściami biblijnymi bardzo dobrze odnoszonymi do życia. Mam nadzieję, że będę starał się go naśladować w tym wymiarze, bo nie ma lepszego odniesienia do tego, co i jak w życiu czynić, jak odniesienie się do Słowa Bożego – powiedział w dniu nominacji ksiądz biskup nominat Roman Pindel.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portret bł. Michała Tomaszka dla Papieża Leona XIV

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

Leon XIV

Vatican Media

Błogosławieni męczennicy z Pariacoto Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski

Błogosławieni męczennicy z Pariacoto Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski

Leon XIV otrzymał obraz bł. Michała Tomaszka, męczennika z Pariacoto. Przekazał go Papieżowi na audiencji ogólnej bp Roman Pindel biskup bielsko-żywiecki, bo to właśnie z tej diecezji pochodzi zamordowany w 1991 r. w Peru franciszkański męczennik. Bp. Pindlowi towarzyszyli kapłani z archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej, dla których głosi w Rzymie rekolekcje.

Wypowiadając się dla watykańskich mediów, bp Pindel wspomniał, że w 2015 r. był w Peru na beatyfikacji Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Uczestniczył w niej również obecny Papież jako misyjny biskup w Peru. „Stąd taki pomysł, żeby sprezentować mu portret tego naszego błogosławionego męczennika z naszej diecezji i przypomnieć mu jego piękny kościół, który budował właśnie w Peru” – powiedział bp Pindel.
CZYTAJ DALEJ

Pół miliona głosów w sprawie religii i etyki w szkole. Przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej u Arcybiskupa Warszawskiego

2026-06-24 15:00

[ TEMATY ]

etyka

religia w szkole

Redakcja

W ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”. Rozmawiano o sytuacji katechetów, przyszłości lekcji religii oraz potrzebie większego zaangażowania świeckich w życie Kościoła.

Ponad 500 tysięcy podpisów złożonych pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą to głos ludzi zatroskanych o miejsce religii i etyki w polskiej szkole. O dalszych działaniach oraz aktualnej sytuacji nauczycieli religii rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się w ogrodach Domu Arcybiskupów Warszawskich. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich oraz Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla religii i etyki w szkole”: Dorota Chmielewska, Dariusz Kwiecień oraz Andrzej Sosnowski.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: nie można oddzielać liturgii Słowa od liturgii eucharystycznej

2026-06-24 18:55

[ TEMATY ]

liturgia

Adobe Stock

„Nie można dowolnie dzielić uprawnień kapłańskich i zlecać ich podmiotom zewnętrznym w oparciu o kryteria funkcjonalne” - stwierdza w swoim komentarzu opublikowanym na portalu kath.net kard. Gerhard Müller.

Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary nawiązuje do opublikowanego wczoraj komunikatu Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, przypominającego, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję