Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Aktywni seniorzy w Sosnowcu

Choć projekt „Aktywny Senior 60+” rozpocznie się dopiero w styczniu przyszłego roku, już teraz zgłosiło w nim swój udział ponad 800 uczestników. Projekt oferuje seniorom szereg zniżek w instytucjach kulturalnych i sportowych oraz punktach usługowo-handlowych. Na chwilę obecną ponad 30 firm i instytucji zgłosiło akces do programu.

Reklama

– Nie zmniejszymy kolejek do lekarza ani nie zwiększymy kwot rent i emerytur, ale możemy choć trochę odciążyć kieszeń naszych emerytów i rencistów i trochę ułatwić im życie, by wyszli ze swoich czterech ścian – tłumaczy Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Nie jest żadną tajemnicą, że żyjemy coraz dłużej i że rodzi się coraz mniej dzieci. Nie jest to tylko i wyłącznie przypadłość Sosnowca. W stolicy Zagłębia w wieku 60+ jest już jedna piąta obywateli miasta. Na jakie zniżki będą więc mogli liczyć sosnowieccy seniorzy w ramach programu „Aktywny Senior 60+”? To rabaty m.in. w sklepach, u optyka, w muzeum, Teatrze Zagłębia czy w obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Partnerami programu są także placówki spoza Sosnowca – park wodny w Dąbrowie Górniczej, ogród zoologiczny w Chorzowie, a nawet sanatoria w Ustroniu czy Rabce. Pełna lista placówek i instytucji jest dostępna na specjalnej stronie internetowej: www.senior60.sosnowiec.pl.

– Ważne jest tworzenie w naszym mieście klimatu przyjaznego seniorom. Pragniemy zaktywizować ludzi starszych, którzy jeszcze do niedawna pracowali, a dzisiaj czują się marginalizowani. Istotne jest więc wykorzystanie ich potencjału – podkreśla Małgorzata Ochęduszko-Ludwik. Program „Aktywny Senior 60+” jest adresowany do mieszkańców Sosnowca, którzy ukończyli 60 lat. Senior chętny do udziału w programie powinien zgłosić się do punktu informacyjnego Wydziału Polityki Społecznej UM w Sosnowcu (ul. 3 Maja 33) z dokumentem tożsamości potwierdzającym datę jego urodzenia. Po wypełnieniu odpowiedniego wniosku każdy uczestnik programu otrzyma imienną Kartę Seniora, uprawniającą do ulg i rabatów. Nie obowiązują żadne kryteria dochodowe. Program „Aktywny Senior 60+” rusza od 1 stycznia 2014 r., natomiast o Kartę Seniora można ubiegać się już teraz.

„Aktywny Senior 60+” to nie jedyny projekt społeczny realizowany przez Urząd Miejski w Sosnowcu. Od roku działa podobny program: „Miej więcej”, skierowany do rodzin wielodzietnych i rodzin zastępczych. Programem są objęci rodzice i dzieci do 18 roku życia lub do 24 roku życia, jeśli się uczą lub studiują. Dochód jaki uzyskuje rodzina nie ma znaczenia w uczestnictwie w programie. Program umożliwia rodzinom korzystanie z pakietu ulg oferowanych przez miejskie jednostki w dziedzinie kultury, sportu i rekreacji oraz dodatkowo przez inne podmioty niepubliczne. Założeniem programu jest kształtowanie pozytywnych postaw społecznych, eliminowanie negatywnych stereotypów związanych z liczną rodziną i propagowanie pomocniczości wśród mieszkańców Sosnowca.

2013-11-13 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie przespać tematu

Media aż kipią od tematów związanych z „demograficzną bombą zegarową”. Najczęściej tematem jest szkoła i szkolnictwo wyższe. Prognozy straszą, że zabraknie niebawem kandydatów do szkolnej ławy i indeksu. Czy w równej mierze zastanawiamy się nad tematem seniorów?

Niedawno pojawiła się analiza związana z przyszłością uniwersytetów. Rzekomo już w 2020 r. zabraknie kandydatów na studia zaoczne, co przełoży się, oczywiście, na niebyt wielu prywatnych uczelni, które w ogromnej mierze utrzymują się dzięki studentom zaocznym.

CZYTAJ DALEJ

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu oddana

2021-08-04 17:58

PAP

Anita Włodarczyk po raz trzeci z rzędu zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. Po odebraniu najcenniejszego krążka powiedziała, że jest ambitna i jeśli zdrowie pozwoli, to za trzy lata wystartuje też w Paryżu. W przeszłości Włodarczyk przyznawała, że po każdym sezonie pojawia się na Jasnej Górze, by – jak mówiła – przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej podziękować Panu Bogu i Jego Matce.

Anita Włodarczyk przechodzi do historii światowego sportu. W Japonii wywalczyła złoto i trzeci raz z rzędu została mistrzynią olimpijską.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki: Duszpasterstwo po pandemii

2021-08-05 09:14

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

W okresie wychodzenia z pandemii niezbędne jest „solidne zaangażowanie w nową ewangelizację, czyli w odnowioną misyjność wszystkich podmiotów kościelnych, rozwój katechezy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a zwłaszcza odważniejszą promocję wspólnot, ruchów i stowarzyszeń podejmujących formację wiernych - pisze abp Stanisław Gądecki w artykule dla KAI. Z niepokojem stwierdza, że okres pandemii odsłonił źródła poważnego kryzysu w Kościele, co wymaga dziś przezwyciężenia.

Jednocześnie Przewodniczący Episkopatu krytycznie ocenia jednostronne narzucanie radykalnych ograniczeń w kościołach przez władzę świecką, bez należytej konsultacji, wobec czego stawia pytanie: Czy takie działania nie pozostają w sprzeczności z Konstytucją RP oraz Konkordatem? Jego zdaniem, „mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany przez państwo gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe; jako dziedzina niekonieczna do życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję