Reklama

Niedziela Wrocławska

Wydobywani z mroków niepamięci

Niedziela wrocławska 45/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

historia

Barbara Misiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

BARBARA MISIEWICZ: – Hieronim Dekutowski „Zapora”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Władysław Borowiec „Żbik”, Henryk Borowy-Borowski „Trzmiel”, Zygfryd Kuliński, Józef Łukaszewicz, Henryk Pawłowski, Wacław Walicki i Ryszard Widelski – to dziewięć ofiar komunistycznego terroru, których szczątki zidentyfikowano podczas ostatnich prac na tzw. Łączce w Warszawie. To historyczna chwila dla naszego narodu...

Reklama

PROF. KRZYSZTOF SZWAGRZYK: – To był wyjątkowy dzień, udało nam się ogłosić imiona i nazwiska kolejnych ludzi, których stracono w latach 40. i 50. a następnie usiłowano ukryć ich szczątki. To święto dla wszystkich Polaków, którzy interesują się historią naszej ojczyzny. Musimy pamiętać, że przez wiele lat komuniści robili wszystko, by zatrzeć ślady po miejscach pochówku. Najpierw w połowie lat 50. cała „Łączka” i sąsiednie kwatery zostały przysypane warstwą ziemi i gruzu, osiągającego nawet półtora metra wysokości. W latach 80. uznano, że „Łączka” idealnie nadaje się do pochówku osób związanych i zasłużonych dla władzy komunistycznej. W niektórych przypadkach kat położył się na swojej ofierze. Bardzo często podczas prac spotykamy się z tzw. bolszewicką metodą postępowania ze zwłokami. Nie wystarczyło tylko człowieka zabić, należało jeszcze spowodować poprzez zabiegi propagandowe, by bohaterów zohydzić w oczach społeczeństwa, przypisując im np. współpracę z hitlerowcami. Na koniec trzeba było zatrzeć ślady po miejscach pochówku, tak by już nikt nie mógł ich odnaleźć.

– Znamy postaci mjr. „Zapory” i mjr. „Łupaszki”, ale o pozostałych bohaterach wciąż wiemy niewiele...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Wśród tej ostatniej zidentyfikowanej dziewiątki znaleźli się partyzanci, którzy z bronią w ręku do roku 1948 walczyli z systemem komunistycznym, jeden z emisariuszy rządu londyńskiego, oficerowie okręgu wileńskiego AK. Za swoją walkę ponieśli największą ofiarę. Dlatego zasłużyli na naszą wyjątkową pamięć i wdzięczność. Oni podjęli i kontynuowali walkę w warunkach skrajnych, które nie dawały jakiejkolwiek szansy na powodzenie. Trzeba pamiętać, że walczyli i liczyli na wybuch III wojny światowej. Trwali w walce, będąc wierni swoim przekonaniom i przysięgom, które złożyli. Dziś, gdy próbuje nam się wmówić, że brak nam wiary w wyższe wartości, przed oczami powinni nam stanąć właśnie Żołnierze Wyklęci, to o nich powinnyśmy uczyć na lekcjach historii, nawet tych w ograniczonym zakresie. Cieszę się, że informacje medialne o przebiegu identyfikacji obiegły cały kraj, ale także przebiły się za granicę. Niektórzy dziennikarze z państw byłego bloku wschodniego są zaskoczeni, pytają: po co to robicie? dlaczego nie możecie pozostać przy grobach masowych? Wtedy odpowiadamy, że nasi bohaterowie nie walczyli jako bezimienna masa, oni walczyli pod konkretnymi nazwiskami. W naszej polskiej i chrześcijańskiej tradycji prawo do własnego grobu jest czymś oczywistym. Dziś dzięki wielu możliwościom i nowoczesnym technikom powinniśmy dążyć to tego, by szczątki tych osób odnaleźć i zidentyfikować, po to, żeby zbudować pojedyncze mogiły z krzyżami, zdjęciami, imionami i nazwiskami. Jesteśmy im to po prostu winni.

– Skąd takie zainteresowanie Żołnierzami Wyklętymi szczególnie wśród ludzi młodych?

– Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony 1 marca staję się wielkim świętem o niesamowitej atmosferze, szczególnie dla małych wspólnot, wyjątkowego znaczenia nabierają inicjatywy lokalne oddające hołd naszym bohaterom. Wpływa na to wiele okoliczności. Przede wszystkim żołnierze ponosili śmierć zadawaną „ręką bratnią”, zabijali ich komuniści, którzy byli Polakami. Robili to z wielką nienawiścią, bardzo często bezcześcili ciała i na koniec miała miejsce masowa państwowa akcja zacierania miejsc pochówku. Młodzież potrzebuje autorytetów, osób które były wierne swoim przekonaniom do końca. Wierzymy, że kolejny, trzeci etap prac na „Łączce” pozwoli nam przywrócić Polsce kolejnych bohaterów.

* * *

Patriotyzm we Wrocławiu

9 XI 2013 (sobota)

Reklama

9.30 Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego
Konferencja: Jak dziś kochać Ojczyznę? Patriotyzm XXI wieku
Prowadzenie konferencji: red. Marek Zając
Przywitanie gości i słowo wprowadzające: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski
Wystąpienie gościa honorowego: kard. Henryk Gulbinowicz „Wileńszczyzna – moja mała Ojczyzna”
Wystąpienie programowe: „Patriotyzm XXI wieku” prof. Jadwiga Staniszkis UW
Panel dyskusyjny: „Czy jestem patriotą XXI wieku?” – prof. Jadwiga Staniszkis UW, red. Jacek Karnowski,
Panel dyskusyjny: „Polska – tu jest moje miejsce” Jose Tores, Conrado Moreno, Anna Szarycz – wiceprezydent Wrocławia
Prowadzenie red. Marek Zając
Podsumowanie konferencji: ks. dr Marian Biskup

19.00 – Kościół Świętego Krzyża
Jan Pietrzak – program patriotyczny: „Żeby Polska była Polską”



10 XI 2013 (niedziela)

18.00 – Kościół pw. NMP na Piasku
„Imiona Niepodległości” – poetycko-muzyczna, historyczna impresja Romana Kołakowskiego w 95. rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.
Udział biorą: Krystyna Kozanecka, Beata Lerach, Ewa Serwa, Paweł Lipnicki, Roman Kołakowski, Leszek Zduń.
Scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski.



11 XI 2013 (poniedziałek)

11.00 – Bazylika garnizonowa pw. św. Elżbiety. Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem władz samorządowych i wojska.
Mszy przewodniczy abp Józef Kupny, metropolita wrocławski

19.15 – Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
Wykład „Patriotyzm i miłość Ojczyzny. Wczoraj i dziś” – ks. prof. Józef Pater
Koncert patriotyczny pieśni religijnych, patriotycznych, wojskowych i powstańczych z różnych okresów historycznych, sławiących dzieje polskiego oręża i walkę narodu o niepodległość.

2013-11-07 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak budowała się wolna Polska

Niedziela Ogólnopolska 15/2019, str. 34-35

[ TEMATY ]

historia

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Przegląd wojska przez Józefa Piłsudskiego po zajęciu Wilna – 1919 r.

Przegląd wojska przez Józefa Piłsudskiego po zajęciu Wilna – 1919 r.
Wojska polskie 16 kwietnia rozpoczęły ofensywę, której głównym celem było przejęcie Wilna z rąk bolszewików. Główne zadanie realizowała kawaleryjska grupa uderzeniowa płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego oraz 2. Dywizja Piechoty Legionów gen. Edwarda Rydza-Śmigłego. Równocześnie na Lidę uderzyły oddziały gen. Zygmunta Lasockiego. Bolszewicy, wspomagani przez jednostki wojskowe polskich komunistów oraz miejscową ludność żydowską, odpierali kolejne natarcia. Dochodziło do licznych bezpośrednich starć na bagnety. 17 kwietnia, po ciężkich walkach, Lida została zdobyta, następnego dnia zajęto Nowogródek, a 19 kwietnia – Baranowicze.
CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Jubileusz 2025

Jubileusz Chorych

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

„Oto Ja dokonuję rzeczy nowej; pojawia się właśnie. Czyż jej nie poznajecie?” (Iz 43, 19). Są to słowa, które Bóg, za pośrednictwem proroka Izajasza, kieruje do ludu Izraela będącego na wygnaniu w Babilonie. Dla Izraelitów jest to trudny okres, wydaje się, że wszystko zostało stracone. Jerozolima została zdobyta i spustoszona przez żołnierzy króla Nabuchodonozora II, a wygnanemu ludowi nic nie pozostało. Perspektywa wydaje się być zamknięta, przyszłość mroczna, wszelka nadzieja zniweczona. Wszystko może skłaniać wygnańców do załamania się, do gorzkiej rezygnacji, do poczucia, że nie są już błogosławieni przez Boga.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję