Reklama

Franciszek

Abp Galbas przy grobie św. Jana Pawła II: Chrystus wchodzi w nasze burze

Chrystus nie przyszedł na świat po to, żeby „zlikwidować wszystkie możliwe burze, tylko po to, żeby w nie wejść” - wskazał metropolita warszawski abp Adrian Galbas, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Homilię wygłosił administrator kościoła św. Stanisława BM w Rzymie ks. Tomasz Jarosz.

[ TEMATY ]

Watykan

Abp Adrian Galbas

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W nawiązaniu do Ewangelii dnia i przeżywanego okresu Bożego Narodzenia, na zakończenie Mszy św. abp Adrian Galbas podkreślił, że „kiedy patrzymy na nowonarodzone Dziecię w różnych ilustracjach bożonarodzeniowych, to miejmy w sercu i głowie to zdanie z dzisiejszej Ewangelii: odwagi, nie bój się, ja jestem z tobą”.

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

Dzięki modlitwie stajemy się bardziej wrażliwi

Ks. Tomasz Jarosz w homilii wskazał na modlitwę Jezusa, w trakcie której „zauważył rzecz niepokojącą, która dotknęła Jego uczniów. Nie mogli sobie poradzić w łodzi, która była na jeziorze”. Chrystus postanowił im pomóc, dodać otuchy. „Myślę, że dla nas wszystkich jest to bardzo piękne przesłanie, czym jest modlitwa, co dokonuje się z człowiekiem podczas modlitwy. Jak bardzo w czasie modlitwy może wyostrzyć się nasz wzrok, możemy stać się jeszcze bardziej wrażliwi” - mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL

W czasie modlitwy dokonuje się „przewrót kopernikański”. „Uświadamiam sobie, ja jako człowiek, że nie jestem w centrum wszechświata, a inni ludzie, włącznie z Panem Bogiem, mają krążyć wokół mnie. To Bóg jest w centrum” - zaznaczył ks. Jarosz i dodał, że taka postawa serca „otwiera mnie tak naprawdę dopiero na moją wrażliwość wobec siebie, ale także wobec drugiego człowieka”.

Obecność Jezusa źródłem odwagi

Reklama

Administrator kościoła św. Stanisława BM w Rzymie podkreślił, że obecność Jezusa w łodzi, w której uczniowie zmagali się z burzą, „ma dać im odwagę, ma dać im siłę w zmierzeniu się z trudnością”. Podobnie jest nieraz w naszym życiu, ale „nigdy nie jesteśmy sami. Pan Bóg to widzi, Pan Bóg to dostrzega i w odpowiednim momencie naszego życia wie, w jaki sposób i kiedy zareagować”.

Postawa Jezusa jest wzorem dla chrześcijan w wychodzeniu do innych z pomocą, którzy często nie potrzebuję „deklaracji słownej, ale konkretnej postawy naszego życia”, przejawiającej się w zapewnieniu, że ja „niezależnie, co się będzie działo, zawsze będę obok ciebie. Nigdy nie pozostawię ciebie samego. Możesz zawsze liczyć na moją obecność”.

Pokój oznacza obecność Boga

„Pokój nie oznacza braku problemów w naszym życiu - podsumował ks. Tomasz Jarosz. - Prawdziwe zmierzenie się z trudnościami, zachowanie pokoju jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki Panu Bogu i z Panem Bogiem”.

Jak w każdy czwartek, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II zgromadziła wielu uczestników. W koncelebrze znalazło się około 30 kapłanów. Koncelebrował również jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski. Podczas Eucharystii śpiewała schola polskich sióstr w Rzymie im. św. Jana Pawła II.

2025-01-09 10:52

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy ingres nowego metropolity?

[ TEMATY ]

Warszawa

ingres

Abp Adrian Galbas

metropolita warszawski

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

Nie jest wykluczone, że ingres nowego metropolity warszawskiego odbędzie się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia - przekazał KAI ks. Przemysław Śliwiński pytany o spodziewany termin tego wydarzenia. Podkreślił jednocześnie, że decyzja należy wyłącznie do nowego arcybiskupa Warszawy. Dziś mianowany nim został dotychczasowy metropolita katowicki, 56-letni Adrian Galbas SAC.

Jak wyjaśnił ks. Śliwiński, dziś w południe odbyła się tzw. prekonizacja, czyli uroczyste ogłoszenie decyzji Ojca Świętego w dwóch diecezjach, których bezpośrednio ona dotyczy: a więc w archidiecezji warszawskiej oraz archidiecezji katowickiej. Oznacza to także, że Franciszek przyjął złożoną w listopadzie ub. roku rezygnację kardynała Kazimierza Nycza z funkcji metropolity warszawskiego.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja radomska: nowe fakty ws. tragicznej śmierci ks. Jarosława Wypchły

2025-02-10 15:27

[ TEMATY ]

diecezja radomska

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. Jarosław Wypchło

Ks. Jarosław Wypchło

Prokuratura Rejonowa w Radomiu przedstawiła dzisiaj nowe informacje w sprawie tragicznej śmierci ks. Jarosława Wypchły, proboszcza z Domaszna.

Audi, którym podróżowało dwóch mężczyzn, wjechało w samochód kierowany przez duchownego. Po zdarzeniu obaj twierdzili, że nie pamiętają całego zdarzenia i nie wiedzą, kto kierował. Z zebranych materiałów dowodowych wynika natomiast, że śledczy wiedzą już, kto kierował autem w chwili wypadku.
CZYTAJ DALEJ

Kanada: próba zamachu na życie księdza podczas Mszy św.

2025-02-11 08:12

[ TEMATY ]

Kanada

Screen x.com

Po nieudanej próbie zamachu na życie księdza w Kanadzie policja z Winnipegu ujawniła jego dane - informuje TV Republika.

Do niespodziewanego ataku na życie księdza (misjonarza ze zgromadzenia oblatów, OMI) doszło podczas niedzielnej, wieczornej Mszy świętej w kościele parafialnym Ducha Świętego w Winnipegu. Dzięki przytomności organisty i błyskawicznej reakcji księdza, udało mu się ujść z życiem. Napastnik, który miał przy sobie nóż, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa zabiłby księdza na ołtarzu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję