Reklama

Świat

Kard. Schönborn: przesłanie Jana Pawła II z Łagiewnik „gwiazda przewodnią” krzewienia Bożego miłosierdzia

O rozpoczynającym się 15 sierpnia w Bogocie III Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia mówi w rozmowie z KAI jego inicjator, kard. Christoph Schönborn. Arcybiskup Wiednia podkreśla, że obradom będzie przyświecało przesłanie św. Jana Pawła II z Łagiewnik o tym, że na wszystkie dramaty świata odpowiedzią może być tylko miłosierdzie.

[ TEMATY ]

wywiad

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KAI: Już za kilka dni rozpocznie się w Bogocie kolejny, III Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia. Z jaką misją udaje się Ksiądz Kardynał na kontynent latynoamerykański? - Apostolski Kongres Bożego Miłosierdzia w Bogocie przypada w szczególnym czasie, gdy świat jest pełen niepokoju, krwawych konfliktów – regionalnych i lokalnych, pełen przemocy i ludzkich dramatów. Od konfliktów nie są wolne również rodziny. Stąd naszym założeniem jest przypomnienie przesłania świętego papieża Jana Pawła II, który przed 12 laty, 17 sierpnia 2002 roku wypowiedział swój duchowy testament – słowa, które powinny stać się „gwiazdą przewodnią” tego kilkudniowego kongresu. Jan Paweł II podkreślił wówczas, że na te wszystkie dramaty świata odpowiedzią może być tylko miłosierdzie. Także i jego całe życie było świadectwem zaufania Bożemu miłosierdziu. „Jak bardzo dzisiejszy świat potrzebuje Bożego miłosierdzia! Na wszystkich kontynentach z głębin ludzkiego cierpienia zdaje się wznosić wołanie o miłosierdzie. Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które koi ludzkie umysły i serca, i rodzi pokój. Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy”. To przesłanie będzie przyświecało misji obecnego kongresu i dalszym naszym działaniom.

KAI: A zatem: „bądźmy świadkami miłosierdzia” jest misją dla nas wszystkich?

- Tak. Ten apel wielkiego papieża Jana Pawła nie może pozostać bez echa – i nie pozostaje. Zdumiewająco szybko rośnie na całym świecie zainteresowanie kultem Jezusa Miłosiernego. Adoracja obrazu, namalowanego według wskazań św. Faustyny Kowalskiej, szerzy się w niesamowitym tempie, a Godzina Miłosierdzia, czy Koronka do Bożego Miłosierdzia weszły już do kanonu naszych codziennych modlitw. Ciągle się wzruszam, gdy kiedykolwiek w „mojej” katedrze św. Szczepana przechodzę koło bocznych ołtarzy, bo zawsze widzę ludzi zatopionych w modlitwie przed kopią obrazu „Jezu, ufam Tobie!”. I w tych dniach, gdy wspominaliśmy bolesną, 100. rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej, również przychodzą mi na pamięć słowa Jana Pawła, który przypominał, że na orędzie św. Faustyny należy patrzeć również w kontekście dramatycznej historii pierwszej połowy XX wieku – „historii bez miłosierdzia”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Jednak Jan Paweł nie żądał od nas tylko „dewocji”, ćwiczeń pobożności do Boskiego miłosierdzia. On pragnął także, aby miłosierdzie Boże dotarło do ludzi, do ich życia i cierpień i aby je odmieniło. Chciał, aby miłosierdzie Boże otworzyło drogę pojednania i pokoju w tym świecie pełnym niesprawiedliwości, wojen, nienawiści i cierpień. On miał nadzieję, że w głoszeniu miłosierdzia i w życiu miłosierdziem tkwi jedyna szansa na pokój i pojednanie. To przekonanie widać także w jego ostatnich, opublikowanych na krótko przed śmiercią, medytacjach „Pamięć i tożsamość”. Ujmując to krótko: „Granice złu może postawić tylko litościwy Bóg”. Te słowa swego poprzednika powtarzał często Benedykt XVI, a również papież Franciszek nie ustaje w wysiłkach, by głosić miłosierdzie Boże jako wielką siłę pojednania.

- Ale jak miłosierdzie może zwyciężyć zło?

- Oczywiście, u progu Bogoty powinienem mówić przede wszystkim o trudno rodzącym się procesie pokojowym w Kolumbii, ale to nie leży w moich kompetencjach. Dam tu przykład z Europy: otóż papież Franciszek jako cel swojej pierwszej podróży na terenie Włoch nie wybrał sanktuarium, np. Loreto czy Asyżu, ale udał się na niewielką wyspę Lampedusa, która funkcjonuje już dla nas jako symbol dramatu uchodźców z północy Afryki. Jak wiemy, dziesiątki tysięcy ludzi poniosło śmierć, co pewien czas docierają do nas wiadomości o kolejnych dramatach. Nasuwa się więc pytanie: czy Europa w dostatecznym stopniu otwiera się na uchodźców? Jeśli będzie się starała otoczyć murem, pochłonie to jeszcze więcej ofiar. Co więc oznacza tu praktycznie miłosierdzie i jak ma się do nieodłącznie z nim związanej sprawiedliwości? Fakt, że uchodźcy starają się przez Lampedusę znaleźć bezpieczną przystań w Europie, to także kwestia sprawiedliwości, bo to Europa odebrała im życiową szansę, która pozwoliłaby im wieść dobre życie w ich własnym kraju. Tak, pole dla praktycznych czynów miłosierdzia jest ogromne, trzeba tylko spróbować tym żyć, rozejrzeć się wokół siebie, zacząć od własnej rodziny.

- . „Miłosierdzie – nasza misja w zjednoczonym sercu”. Patrząc na tematykę obecnego, trzeciego już, kongresu – jest ona niezwykle szeroka.

- Tak, jedno z podstawowych pytań brzmi: co oznacza miłosierdzie w świecie, w którym każdy człowiek musi się wiele natrudzić, aby przeżyć. Wysłuchamy licznych świadectw osób, które „na własnej skórze” doświadczyły miłosierdzia Bożego, zastanowimy się, czy miłosierdzie może być realizowane tylko jako „cnota słabych”. Jedna z grup roboczych poświęcona jest tematyce „miłosierdzie a prawda”. Sądzę, że tu dojdą do głosu sprawy wykorzystywania seksualnego w Kościele i społeczeństwie. Bardzo ważne będą dyskusje wokół wielkich konfliktów na świecie, na Bliskim Wschodzie i Ukrainie, gdzie panuje język nienawiści. Chodzi o to, aby szukać alternatywy, ale jako pierwszy krok – posłuchać, co mówi Biblia, co mówi Ewangelia o tym, gdy sytuacja wydaje się być bez wyjścia. Miłosierdzie nie jest łatwą sprawą. Często trzeba wiele odwagi, by pójść drogą miłosierdzia – drogą, którą szedł Bóg w stosunku do nas, gdy kierowany miłosierdziem stał się człowiekiem i gdy z jeszcze większego miłosierdzia poniósł śmierć na krzyżu.
KAI. A skoro już jesteśmy przy konfliktach, to czy kongres w Bogocie stanie się „platformą dla uzdrawiania ran” zbrojnego konfliktu w Kolumbii?

- Tematyka kongresów ogniskuje się wokół największych problemów, jakie przeżywa kraj-gospodarz. Ten konflikt kolumbijski, przepełniona nienawiścią wojna domowa między rządem a partyzantami FARC, trwa już od 56 lat i kosztowała życie pięciu milionów ludzi. To wielka, bolesna rana, podobnie jak ubóstwo wielu mieszkańców tego kraju. Dlatego o tym, co w obecnych realiach latynoamerykańskich oznacza miłosierdzie Boże, czym ono jest dla życia państwa od tylu lat ogarniętego wojną domową, będą mówili główni uczestnicy procesu pokojowego, wśród nich arcybiskup stolicy, kard. Rubén Salazar Gómez, adwokat z komisji pojednawczej zaangażowany w prace z ofiarami wojny oraz przedstawicielka organizacji ofiar.

- Obecnie wszyscy czekają na efekt trwających w Hawanie rozmów pokojowych między przedstawicielami FARC i rządu. Dla mnie wstrząsający jest fakt, że ofiary i sprawcy są w niemal każdej kolumbijskiej rodzinie. Dlatego kongres organizowany przez WACOM w tym kraju ma wielkie znaczenie, również ewangelizacyjne: Kolumbijczycy oczekują od niego konkretnych impulsów dla swojej sytuacji.

- Kongres Miłosierdzia Bożego, to także „nowa energia” dla ewangelizacji Ameryki Łacińskiej. To temat także bliski Księdzu Kardynałowi z racji członkostwa w watykańskich gremiach nowej ewangelizacji.

- Tak, nowa ewangelizacja jest nieodłącznie związana z Bożym miłosierdziem. Jest to też jeden z powodów, dla których każdy kolejny Światowy Kongres Miłosierdzia odbywa się na innym kontynencie. O tym, byśmy nie przestawali być miłosierni, powtarza nam często papież Franciszek. Zachęca całą wspólnotę kościelną, aby ewangelizowała i nie lękała się „wyjścia poza siebie”. Także w tym kontekście papieskiego nauczania ufamy w Bożą pomoc, że „ziarno miłosierdzia” zaowocuje większym ożywieniem życia kościelnego i społecznego w Kolumbii, ale i na całym kontynencie latynoamerykańskim. To będzie także owoc ewangelizacji.
Rozmawiała Teresa Sotowska

2014-08-10 09:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólna droga

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2019, str. II

[ TEMATY ]

wywiad

Ks. Krzysztof Hawro

Autorka rozważań podczas nabożeństwa w zamojskiej katedrze

Autorka rozważań podczas nabożeństwa w zamojskiej katedrze

Zamojska katedra stała się skarbcem Kościoła za sprawą obecnych w niej niepełnosprawnych osób i nabożeństwa Drogi Krzyżowej, w którym uczestniczyli. Droga Krzyżowa była prowadzona przy udziale osób z niepełnosprawnością, ich opiekunów, a także osób znanych z działalności na rzecz Zamojszczyzny. Z Joanną Pąk – poetką ze Świdnika, niepełnosprawną, autorką rozważań Drogi Krzyżowej – rozmawiał ks. Krzysztof Hawro

Ks. Krzysztof Hawro: – Krzyż Chrystusa jest znakiem zbawienia dla chrześcijan. Dla niektórych znakiem odrazy. Czym jest dla Ciebie?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Drogi miłości

2024-05-03 20:56

ks. Jakub Nagi

Brat

Brat

Jak podkreśla ks. Krystian Winiarski, prefekt WSD w Rzeszowie, film rzeszowskich alumnów ma służyć najpierw refleksji nad życiowym powołaniem, które dla chrześcijan jest przede wszystkim powołaniem do świętości. W życie każdego człowieka wpisane jest także powołanie szczegółowe: do małżeństwa, kapłaństwa, życia konsekrowanego, a może do samotności, które też wymaga rozeznania, odkrycia i decyzji, by tą konkretną drogą iść przez życie.

„Pytania, emocje, rozterki, lęk przed podjęciem decyzji. To wszystko towarzyszy młodemu człowiekowi, który zastanawia się jaką życiową drogę wybrać, czy odpowiedzieć na powołanie, także to do kapłaństwa. O tym chcieli opowiedzieć swoim kolegom klerycy, którzy rozpoczynają swoją formację w seminarium” – wyjaśnia ks. Krystian Winiarski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję