Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pod opieką miłosiernego Zbawiciela

W dniu 23 września minęło 10 lat od chwili, kiedy kościół parafialny w Przegini otrzymał tytuł sanktuarium Najświętszego Zbawiciela. Pierwszy biskup naszej diecezji Adam Śmigielski SDB ustanowił sanktuarium, uznając wielowiekowy kult obrazu Jezusa Miłosiernego w tym miejscu (świadczą o tym dokumenty wizytacyjne i tablica fundacyjna kościoła z 1662 r.). Jubileusz ustanowienia sanktuarium świętowano w Przegini razem z pasterzem diecezji, biskupem Grzegorzem Kaszakiem

Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Przegini miała okazję do podwójnego świętowania - 28 i 29 września. W tych dniach w parafii przeżywany był odpust, a także jubileusz ustanowienia sanktuarium. Sobotniej Eucharystii przewodniczył pasterz naszej diecezji, biskup Grzegorz Kaszak, a niedzielnej Sumie odpustowej - ks. dr Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Podczas uroczystości proszono Pana Boga o zdrowie dla przebywającego w szpitalu proboszcza parafii, ks. Marka Turlejskiego.

Historia obrazu Jezusa Miłosiernego w kościele w Przegini łączy się, według legendy, z walkami Polaków z kozactwem na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Niegdyś rycerz z dworu królewskiego na Sienicznie, który brał udział w walce z kozactwem na Kresach, wkroczył do płonącego kościoła, obrabowanego przez Tatarów. Zauważył tam piękny wizerunek Zbawiciela. Oczarowany wyrazem jego oczu, rozbił szybę i wyciął szablą obraz z ramy, ratując go od ognia. Podczas walk z Kozakami opasany był płótnem obrazu. Ponieważ wszyscy jego towarzysze odnieśli rany bądź polegli, rycerz swoje ocalenie przypisał cudownemu wizerunkowi. W dowód wdzięczności zawiesił wizerunek w kaplicy w swojej rodzinnej wsi Sieniczno. Kiedy sława cudownego obrazu rozeszła się po okolicy, wówczas na polecenie biskupa krakowskiego przeniesiono obraz w uroczystej procesji międzynarodowym gościńcem przez Zederman do kościoła parafialnego w Przegini. Data jego przeniesienia nie jest znana.

Reklama

W materiałach archiwalnych odnajdujemy kilka wzmianek o łaskami słynącym obrazie. Z 1874 r. pochodzą informacje, iż kościół przegiński cieszył się cudownym obrazem Pana Jezusa. W 1888 r. odnotowano, że kościół posiadał słynący cudami wizerunek Chrystusa. Podobną wzmiankę o przegińskim obrazie zawiera także wydana w 1911 r. monografia kościołów diecezji kieleckiej.

Wielkość obrazu to 131 x 80 cm. Jest on malowany na płótnie, w typie Ecce Homo: Jezus jest ukazany w cierniowej koronie, ma związane ręce i trzyma w nich trzcinę. Na płótno obrazu nałożona jest metalowa szata koloru srebrnego i metalowa korona koloru złotego. Obraz został niedawno całkowicie odnowiony i umieszczony w ołtarzu z zasłoną. Na zasłonie jest namalowany obraz św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Ołtarz zdobią wota pozostawione przez wiernych w dowód wdzięczności za otrzymane łaski. Obok ołtarza, na ścianie są dwie gabloty z wotami.

W sanktuarium z okresu baroku, oprócz ołtarza z cudownym obrazem w kaplicy bocznej, znajdują się jeszcze dwa ołtarze boczne w nawie głównej i jeden ołtarz w drugiej kaplicy bocznej. W prezbiterium znajduje się ołtarz główny neogotycki, a w nim rzeźby tzw. grupy ukrzyżowania z obrazem Matki Bożej, które pochodzą z XVII lub XVIII wieku. Obraz św. Jana Nepomucena pochodzi z XVII wieku. Z okresu baroku pochodzą również kartusze z herbem Radwan, fundatora świątyni, miecznika koronnego Michała Zebrzydowskiego.

Reklama

Wota w kaplicy Jezusa Miłosiernego i dawne zapiski oraz wciąż nowe świadectwa mówią o wielu łaskach, które ludzie za pośrednictwem cudownego obrazu otrzymywali i wciąż otrzymują. Wiele z nich dotyczy nagłych uzdrowień z nieuleczalnych chorób i ocaleń z nieszczęśliwych wypadków. Są też i takie, które mówią o nagłej przemianie życia moralnego.

Pamiętając o szczególnym kulcie obrazu, w ciągu wieków i wymodlonych tu łaskach, z tym głębszą świadomością dobroci naszego Zbawiciela stawajmy i dziś przed Jego Najświętszym Obliczem z naszymi prośbami, szukając Jego miłosiernego wejrzenia.

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powiat bolesławiecki uczcił jubileusz Chrztu Polski

[ TEMATY ]

rocznica

Chrzest Polski

Kacper Gąsiorowski

Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski stał się wyjątkową okazją, by Starostwo Powiatowe w Bolesławcu zaangażowało instytucje edukacji powiatowej w przygotowanie uroczystości jubileuszowych dla mieszkańców Bolesławca i Gmin Powiatu Bolesławieckiego.

Z tej okazji w piątek 4 listopada 2016 o godz. 10 w Teatrze Starym w Bolesławcu odbyła się sesja, której adresatami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Bolesławieckiego. Gościem był muzyk, kompozytor, ks. Jakub Bartczak z Wrocławia, który nawiązując do przeżywanego jubileuszu 1050. rocznicy chrztu naszej ojczyzny, wprowadzał młodych słowem mówionym i śpiewanym w świat chrześcijańskiej kultury, której fundamentem jest sakrament chrztu. Ks. Kuba licznie zaprezentował takie utwory, jak: Po prostu wierzę, Wolność, Panów Pan, Wiem że jesteś, i wiele innych. Kapłan – raper zachęcił młodych, aby wraz z nim śpiewali proste, porywające i z jasno określonym przesłaniem refreny, które sprawiały, że Teatr Stary rozbrzmiewał wspólnym śpiewem.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję