Niebawem rusza kolejna edycja Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo”. Kęcki festiwal rozpocznie się 17 października i potrwa cztery dni. Podczas festiwalu zaprezentują się polscy i zagraniczni twórcy i wykonawcy reprezentujący amatorski ruch artystyczny.
Wartością festiwalu jest również spotkanie Polaków mieszkających w kraju i poza jego granicami. Integracja artystyczna i społeczna młodzieży, ale także występy na wysokim poziomie oraz przegląd ambitnego kina, czynią z wydarzenia jakim jest „Psallite Deo” duże przedsięwzięcie kulturalne o ponadregionalnym charakterze - tłumaczą organizatorzy festiwalu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tej edycji kontynuowana będzie formuła festiwalu nakierowana na pogłębienie dialogu międzykulturowego i postaw ekumenicznych, z uwzględnieniem chrześcijańskich wartości duchowych. Organizatorzy podkreślają, że na festiwalu twórczość religijna prezentowana jest nie tylko poprzez muzykę, lecz również m.in. w filmie i sztukach plastycznych. Festiwalowi towarzyszy Przegląd Filmowy „Oikumene” oraz pokonkursowa wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży o św. Janie Kantym.
Reklama
Uroczyste spotkanie i otwarcie festiwalu, z udziałem Biskupów - patronów honorowych, odbędzie się w piątek 18 października. Dzień wcześniej swoje umiejętności muzyczne zaprezentują lokalne zespoły działające na terenie dekanatu kęckiego. Głównym wydarzeniem festiwalu będzie konkurs muzyczny (19 października) o charakterze ekumenicznym. Wystąpią zespoły działające na co dzień przy parafiach, szkołach, ośrodkach kultury, stowarzyszeniach i innych instytucjach, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Występy oceni profesjonalne jury, które przyzna nagrody.
W ramach przeglądu filmowego prezentowane będą cztery filmy: amerykański obraz „October baby”, zainspirowany życiem Gianny Jessen, która cudem przeżyła zabieg aborcji; drugi film to opowieść o ks. Józefie Tischnerze pt. „Jego oczami”; w ostatnim dniu imprezy widzowie będą mogli obejrzeć filmy: „Chrzest” i „Meteory”.
Kęcki festiwal „Psallite Deo” po raz pierwszy odbył się w 1998 r. Jego początki sięgają „Wieczorów z piosenką religijną”, podczas których prezentowały się zespoły młodzieżowe działające przy okolicznych parafiach. Impreza ta przekształciła się w konkurs otwarty, adresowany do zespołów dziecięcych i młodzieżowych wykonujących pieśni i piosenki religijne. Obecnie projekt został wpisany do strategii rozwoju regionalnego i jest wspierany przez Gminę Kęty. Odbywa się w ramach obchodów święta patrona miasta, św. Jana Kantego. Festiwal należy do największych tego rodzaju przedsięwzięć na Podbeskidziu (w 2012 r. wzięło w nim udział ponad 500 osób, 38 zespołów i solistów, w tym 11 zagranicznych).