Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Siedemset lat minęło

Niewiele miejscowości diecezji sosnowieckiej może poszczycić się takim rodowodem jak Kosmolów, który obchodził jubileusz 700-lecia istnienia. Miejscowość usytuowana jest na Szlaku Orlich Gniazd

Kosmolów nie posiada wielu zabytków, ale może poszczycić się m.in. słupem milowym z 1642 r., który za czasów króla Jana III Sobieskiego wyznaczał trakt królewski do Krakowa, czyli jedną milę polską (7 km) liczoną od rynku w Olkuszu. Nie sposób nie wspomnieć o kapliczce poświęconej św. Florianowi, wybudowanej w 1799 r., która służyła niegdyś mieszkańcom jako miejsce wspólnych modlitw oraz o krzyżu polnym z 1892 r. stojącym przy zielonym szlaku Racławki. Obiekty te świadczą nie tylko o działalności twórczej człowieka, ale są świadectwem życia religijnego ludzi tu zamieszkujących.

Jak czytamy w Jubileuszowym Informatorze Diecezji Sosnowieckiej, parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Kosmolowie została ustanowiona 11 maja 1977 r. przez biskupa kieleckiego Jana Jaroszewicza. Pierwszym proboszczem został ks. Janusz Chwast. Przybył on do Kosmolowa w 1970 r. jako rektor kaplicy, w której prowadzono życie religijne i sprawowano kult. Po przeniesieniu ks. Chwasta w 1982 r. na stanowisko ojca duchownego Seminarium Kieleckiego, kolejnym proboszczem został ks. Tadeusz Maj. Obecnie posługę duszpasterską sprawuje ks. Maciej Foryś. Kościół, wybudowany w latach 1975-84, został uroczyście poświęcony (konsekrowany) 9 września 1984 r. przez biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego.

Reklama

Jak powiedziała mama dwóch kapłanów, Stanisława Bigaj, parafia w Kosmolowie jest niewielka, bo liczy ok. tysiąc mieszkańców, ale może się poszczycić imponująca liczbą powołań, zarówno do stanu kapłańskiego, jak i zakonnego. - Z parafii pochodzą: nieżyjący już ks. Marian Bigaj oraz spełniający różne funkcje ks. Marek Czarnota, ks. Sławomir Bigaj, ks. Norbert Woszczek, ks. Karol Banasik, ks. Dariusz Nowak, ks. Paweł Tracz i moi synowie - ks. Zbigniew i ks. Marek Bigaj. Są też i siostry zakonne: s. Maria Nowak, s. Teresa Czarnul, s. Elżbieta Bigaj, s. Renata Pietruszka, s. Agata Mirek, s. Dorota Kocjan i s. Sylwia Bigaj - dopowiada pani Stanisława.

Jubileusz 700-lecia Kosmolowa świętowano 7 września wraz z dożynkami gminnymi. Rozpoczęły się one uroczystą Mszą św. dziękczynną sprawowaną przez księży rodaków, licznie przybyłych kół gospodyń wiejskich i zaproszonych gości. Po modlitwie korowód dożynkowy prowadzony przez Lajkonika przeszedł przed Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej, gdzie nastąpiła dalsza część spotkania, czyli tzw. obrzęd dożynkowy. Starostami dożynek byli Aneta i Adam Woszczykowie. Oprawę muzyczną zapewniła Krakowska Grupa Folklorystyczna z Mydlnik. Wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej oraz Ognisko Muzyczne „Żaczek”.

Ciekawą inicjatywą dla upamiętnienia jubileuszu 700-lecia Kosmolowa było odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowego głazu w pobliżu kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Ten monumentalny głaz będzie przypominał wszystkim przemierzającym Szlak Orlich Gniazd, że jest to ziemia pełna historii ludzkich losów. Kosmolów to nie tylko wieś, ale gościnny dom dla każdego, kto pragnie zatrzymać się choć na chwilę - tłumaczy sołtys Małgorzata Bień. - Nasza miejscowość może być przykładem dla innych, że możemy tworzyć jedność i wspierać razem różne inicjatywy. O trosce i hojności mieszkańców niech świadczą wystawione piękne obiekty użyteczności publicznej, jak szkoła czy remiza, a także sakralnej z naszą świątynią i nowym dachem, plebanią i odnowioną zabytkową kapliczką z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej - dodaje proboszcz, ks. Maciej Foryś.

2013-09-25 13:28

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszystkim wytrwałym w wierze – „ad maiorem Dei gloriam”

Niedziela podlaska 8/2014, str. 5

[ TEMATY ]

jubileusz

Grzegorz Konopacki

We wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy, parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach przeżywała 25-lecie konsekracji pierwszego drewnianego kościoła

W tym szczególnym dniu odbyła się Msza św. Bogu dziękowaliśmy za 25 lat istnienia parafii, za dobrodziejów, a szczególnie modliliśmy się za Księdza Proboszcza. Homilię wygłosił ks. Bogusław Wasilewski, pierwszy wikariusz parafii (8.02-25.08.1989 r.), obecnie proboszcz parafii Pobikry. Przypomniał wiernym początki – jak z pola na skraju miasta, wokół którego był las, powstała za przyczyną Boga jedna z najpiękniejszych parafii w diecezji drohiczyńskiej. Okrągła rocznica skłania, aby przypatrzyć się parafii bliżej.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji!

2021-09-18 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia po za, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję