Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pielgrzymka kapłanów

Z racji Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów prezbiterzy diecezji sosnowieckiej pielgrzymowali 14 września pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Grzegorza Kaszaka do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, w którym znajdują się relikwie patrona diecezji św. Rafała Kalinowskiego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wygłosił konferencję ascetyczną - świadectwo o błogosławionym Janie Pawle II.

W tym dniu kapłani naszej diecezji złożyli dar dla swoich współbraci - kapłanów starszych, chorych i potrzebujących. Ofiary przeznaczono na pomoc dla księży pracujących w trudnych warunkach na terenie archidiecezji lwowskiej.

Reklama

W homilii arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podkreślił, że błogosławiony Ojciec Święty Jan Paweł II był człowiekiem wielkiej modlitwy - nigdy nie żałował czasu na modlitwę, a ten czas był dla niego najważniejszy, nie rozpoczynał nigdy dnia ani też pracy jeżeli się nie pomodlił. - Można powiedzieć, że jego życie było modlitwą. Z samego rana kładł się krzyżem w swojej sypialni, odmawiając cząstkę Różańca św. Później szedł do kaplicy, modlił się. Codziennie też śpiewał Godzinki - mówił m.in. Metropolita Lwowski. - Wśród wielu form pobożności szczególnie bliskie sercu Błogosławionego było pielgrzymowanie do maryjnych sanktuariów, które zaczęło się już w latach dziecięcych - przypomniał arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Dodał, że Jan Paweł II nauczył go prostej modlitwy o świętość: „Panie, przyjmij mnie takim, jakim jestem, z moimi wadami, z moimi słabościami, ale spraw, bym stał się takim, jak tego pragniesz”.

Metropolita Lwowski zaprosił także kapłanów do Lwowa. - Przyjeżdżajcie sami, przyjeżdżajcie z wiernymi. Myślę, że warto odwiedzić Kresy, by odnowić swoją wiarę, a jeśli ktoś z was miałby pragnienie pozostać i służyć sakramentami, to zapewniam, że pracy jest u nas dużo - powiedział Ksiądz Arcybiskup.

Podsumowując tegoroczną pielgrzymkę kapłanów do Czernej, biskup Grzegorz Kaszak zaznaczył, że usłyszane świadectwo jest wezwaniem, by prezbiterzy Kościoła sosnowieckiego podążali śladami błogosławionego Jana Pawła II i pozostali wierni Panu Bogu we wszystkich sytuacjach życia i pracy duszpasterskiej.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: kolejarze z całej Polski pielgrzymowali do Łagiewnik

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kolejarze

Wojciech Mścichowski

Przedstawiciele ponad 80 tysięcznej rzeszy polskich kolejarzy, ich kapelani, rodziny, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich z prezesem Józefem Dąbrowskim, związkowcy, prezesi i dyrektorzy spółek branżowych, parlamentarzyści, przedstawiciele organów rządowych i samorządowych przybyli 9 września b. r. do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, by podczas jubileuszowej XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki, całkowicie zawierzyć się Bożemu Miłosierdziu, powierzyć Bogu sprawy Ojczyzny, transportu kolejowego, tych którzy podróżują i tych którzy czynią te podróże bezpiecznymi.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało „Idźcie i głoście” i właśnie te słowa od ponad 150 lat, w czasach sukcesów i klęsk wprowadzają w czyn polscy kolejarze, służąc Bogu i drugiemu człowiekowi na chwałę Boga. Uroczystej Eucharystii z udziałem biskupa Jana Zająca, Krajowego Duszpasterza Kolejarzy, ks. Eugeniusza Zarębińskiego, Krajowego Moderatora, ks. Ryszarda Marciniaka oraz licznie przybyłych kapelanów przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. W słowie do wiernych kaznodzieja zwrócił uwagę na fakt, że w etos kolejarskiej służby, jako patronka wpisana została św. Katarzyna Aleksandryjska, postać, która wg zapisów Kościoła, do kończ trwała przy Chrystusie, będąc wierna aż do męczeńskiej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję