Reklama

Niedziela Legnicka

Z cierpieniem, modlitwą i nadzieją u Pani Krzeszowskiej

Pierwsza sobota września jest w diecezji legnickiej dniem Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do diecezjalnego sanktuarium maryjnego w Krzeszowie. W sobotę 7 września w gronie prawie 3 tys. pielgrzymów, wspólnej modlitwie przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy

Niedziela legnicka 39/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gromadzimy się tutaj w przeżywanym Roku Wiary, aby najpierw dziękować Bogu za łaskę wiary. By dziękować Matce Bożej, że nas podtrzymuje na drodze wiary. Chcemy też prosić, aby nas umacniała na tej drodze, byśmy coraz głębiej i mocniej wierzyli i dawali świadectwo o naszej wierze w życiu - mówił, witając pielgrzymów Biskup legnicki.

Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych jest jednym z owoców Kongresu Osób Niepełnosprawnych, jaki po raz pierwszy odbył się w diecezji legnickiej w 1999 r. i został powtórzony 10 lat później w 2009 r. Na pielgrzymkę przybywają wraz z opiekunami głównie osoby ze schorzeniami fizycznymi, a także osoby niepełnosprawne umysłowo oraz w pełni lub częściowo niesłyszący i niewidzący. Te grupy - w miarę swoich możliwości - angażują się w przygotowanie Liturgii, a także okolicznościowych wystaw, kiermaszy czy programów artystycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W gronie prawie 3 tys. uczestników znalazła się ponad 50-osobowa grupa pielgrzymów, która przybyła do Krzeszowa po czterodniowej pieszej pielgrzymce z Legnicy.

W homilii biskup legnicki Stefan Cichy nawiązał do podejmowanych w Roku Wiary w diecezji różnych inicjatyw, w tym do odbywających się pielgrzymek środowiskowych, m.in. do Krzeszowa. Nawiązał też do swoich osobistych doświadczeń związanych z chorobą z ostatnich miesięcy, kiedy przebywał w szpitalu. - Trzeba było długo czekać, żebym mógł opuścić szpital i dojść do pełni sił. Nawet jeszcze dzisiaj nie jestem w pełni sprawny. Dlatego przed pielgrzymką mówiłem do swoich współpracowników, że będę tutaj z wami jako człowiek nie w pełni sprawny - mówił, wspominając czas swojej choroby. Ksiądz Biskup podzielił się swoimi odczuciami, kiedy sprawował Mszę św. na wózku inwalidzkim. Stwierdził, że odtąd łatwiej rozumie dolę osób, które poruszają się na wózkach. Wskazywał też na Maryję jako naszą Orędowniczkę, Wspomożycielkę, a także Nauczycielkę na drodze wiary. Odwołał się tutaj do słów papieża Franciszka z ostatniej encykliki, w której Ojciec Święty przypomina m.in. o szczególnej roli Maryi w dziele zbawienia i naszym życiu. - Jesteśmy słabymi ludźmi. Dlatego potrzebujemy pomocy naszej najlepszej Matki - mówił bp Cichy - którą Papież dwukrotnie przyzywa, by przyszła nam z pomocą w drodze do Jezusa („Lumen fidei” nr 60)”. Te słowa z papieskiej encykliki bp Stefan Cichy skierował do pielgrzymów jako swoje życzenia.

Reklama

Każdego roku pielgrzymka jest okazją do wręczenia przez Diecezjalne Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych tytułu „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”. Kapituła, której przewodniczy legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, w tym roku przyznała 6 takich tytułów. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Józef Bogdaszewski, Jarosław Duda, Władysław Kłyz, Lidia Świątek, Stowarzyszenie „Równe Szanse” ze Ścinawy oraz Lilia Walasek.

* * *

Honorowy tytuł „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych” za rok 2013 otrzymali:

JÓZEF BOGDASZEWSKI - od 30 lat działa społecznie w środowisku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, głównie w strukturach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Dał się poznać niemal w całym kraju jako człowiek ogromnej wiedzy i doświadczenia w staraniach o poprawę życia osób niepełnosprawnych. To m.in. z jego inicjatywy powstał 30 lat temu Krajowy Komitet Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo przy Zarządzie Głównym Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Z jego inicjatywy odbyło się wiele szkoleń, spotkań i turnusów, dzięki którym rodzice mogli zdobyć nową wiedzę w zakresie niepełnosprawności ich dzieci. Dzięki jego bezpośredniemu zaangażowaniu powstało odznaczenie i statuetka komitetu „Serce na dłoni”, które jako pierwszy otrzymał bł. Jan Paweł II.

JAROSŁAW DUDA - sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz prezes Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, senator VIII kadencji Senatu RP. Dał się poznać środowisku osób niepełnosprawnych jako osoba niezwykle otwarta, wrażliwa i bardzo życzliwa. Pełniąc ważne funkcje sam inicjował pomoc ludziom zagrożonym wykluczeniem społecznym ze względu na niepełnosprawność. Jednak jego zaangażowanie w organizowanie pomocy często wykraczało poza ramy obowiązków z racji zajmowanego urzędu. Patronuje i osobiście uczestniczy we wdrażaniu w życie inicjatyw podejmowanych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Reklama

WŁADYSŁAW KŁYZ - właściciel firmy „Polfarmer” ze Zgorzelca. Od lat wspiera działania Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Życzliwych. Dzięki jego zaangażowaniu organizowane są spotkania integracyjne, zwłaszcza wspólna wigilia z udziałem osób niepełnosprawnych i starszych nie tylko ze środowiska zgorzeleckiego, ale także gości z Niemiec i Czech.

LIDIA ŚWIĄTEK - prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej. Od wielu lat wspiera swoją pomocą wszystkie inicjatywy podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych. Ci, którzy znają panią Lidię wiedzą, że jest ona osobą ciepłą, otwartą, pełną miłości i wrażliwego serca. Każdego roku koordynuje i bezinteresownie pomaga przy organizacji diecezjalnych spotkań z udziałem niepełnosprawnych, przygotowując wraz z innymi słodki poczęstunek.

STOWARZYSZENIE „RÓWNE SZANSE” w Ścinawie - od początku istnienia bardzo aktywnie włącza się w działania na rzecz osób niepełnosprawnych, angażując do tych działań młodych wolontariuszy. Na szczególną uwagę zasługuje zarówno praca z niepełnosprawnymi, jak i praca wychowawcza z młodymi ludźmi poprzez angażowanie i włączanie ich do wszystkich inicjatyw związanych ze służbą na rzecz osób niepełnosprawnych i starszych. Stowarzyszenie bardzo aktywnie współpracuje z Duszpasterstwem Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej.

LILIA WALASEK - wicestarosta legnicki. Od wielu lat związana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, inicjator i koordynator spotkań integracyjno-społecznych. Jest to osoba bardzo ciepła i wrażliwa na potrzeby niepełnosprawnych. Zna i rozumie ich problemy. Wspólnota osób niepełnosprawnych z Chojnowa mówi o niej, że posiada wrodzony talent służenia drugiemu człowiekowi.

2013-09-25 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezjalne spotkanie osób niepełnosprawnych

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Wrocław

Bożena Sztajner/Niedziela

Ponad tysiąc uczestników spodziewają się organizatorzy V Pielgrzymki osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół do Henrykowa. Głównym celem tej inicjatywy jest aktywizacja osób niepełnosprawnych

Od pięciu lat w ostatnich dniach sierpnia pocysterskie opactwo, leżące w oddalonym zaledwie 60 km od Wrocławia Henrykowie odwiedzają osoby niepełnosprawne, ich rodziny, opiekunowie i przyjaciele. Każdego roku przybywa uczestników i wolontariuszy. W ubiegłym roku przyjechało ponad tysiąc pielgrzymów, wśród których posługiwało 120 młodych ludzi, w większości członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.30 uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. W programie przewidziano także wspólne zabawy, prezentacje prac wykonanych przez niepełnosprawnych, występy artystyczne oraz piknik. Jak podkreślają przedstawiciele organizatorów: Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Dolnośląskiego Forum Integracyjnego i Caritas Archidiecezji Wrocławskiej głównym celem inicjatywy jest aktywizacja osób niepełnosprawnych. – Dla wielu z nich to jedna z niewielu okazji, by opuścić swoje domy i spotkać się z innymi – mówią, dodając, że pielgrzymka jest kroplą w morzu potrzeb. – Na całym Dolnym Śląsku mamy ok. 450 tys. osób niepełnosprawnych, z czego w samym Wrocławiu ok. 60 tys. Świetnie by było, gdyby jak najwięcej z nich udało się tutaj zaprosić – podkreślają. Radość z faktu dużego zainteresowania każdego roku spotkaniem w Henrykowie wyrażał zawsze ich stały uczestnik poseł Sławomir Piechota. – Moja radość jest tym większa, że widzę ilu młodych ludzi jest zaangażowanych w to dzieło – tłumaczył. Jego zdaniem, dla osób niepełnosprawnych bardzo ważna jest możliwość doświadczenia tego, że w swoich problemach nie są osamotnieni. – Okazuje się, że pomimo tak wielu ograniczeń ci ludzie potrafią być szczęśliwi i uśmiechnięci. Ta radość może zarażać innych, dlatego można powiedzieć, że fenomenem takich spotkań jest to, że tu wszyscy zostają obdarowani: niepełnosprawni, którzy mogą wyjść z domów, być razem, modlić się oraz ci, którzy się nimi opiekują i doświadczają tej atmosfery – wyznał poseł.

CZYTAJ DALEJ

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję