Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Rzymski Dziedziniec Pogan będzie poświęcony dziennikarzom

Rzymska edycja Dziedzińca Pogan będzie poświęcona dziennikarzom. Za najważniejszy punkt spotkania, które odbędzie się 25 września w świątyni Hadriana, uważa się dyskusję przewodniczącego Rady, kard. Gianfranco Ravasiego, z założycielem dziennika „La Repubblica”, Eugenio Scalfarim. Odbędą się też dwie inne debaty z udziałem m.in. szefów najważniejszych włoskich dzienników. Obecni będą: Ferruccio de Bortoli z „Corriere della Sera”, Mario Calabresi z „La Stampa”, Ezio Mauro z „La Repubblica” i Roberto Napoletano z „Il Sole 24 ORE”.

Podczas Dziedzińca Pogan zostaną poruszone następujące tematy: „Etyka społeczna i etyka mediów”, „Wolność i odpowiedzialność informacji: bezstronność i prawda”, „Dziennikarstwo, kultura i wiara. Wierzyć i przekazywać”. Rzymska edycja Dziedzińca Pogan ma na celu „podjęcie dialogu między znaczącymi osobistościami środków przekazu - wierzącymi i niewierzącymi” - zapowiadają organizatorzy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziedziniec Pogan jest strukturą w łonie Papieskiej Rady ds. Kultury. Stworzył ją kard. Ravasi z inspiracji Benedykta XVI. Kieruje nią ks. Laurent Mazas. Jej celem jest promowanie dialogu wierzących, agnostyków i ateistów przez dyskusje na ważne tematy kulturowe i społeczne.

Egipt

Prześladowania nie słabną

Reklama

Nadal trwają ataki na obiekty chrześcijańskie w Egipcie. - Islamiści spalili i zburzyli wszystko. Ich celem było usunięcie wszelkich śladów chrześcijan w tym mieście, łącznie z sierocińcami - powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews jeden z mieszkańców miasta Al-Minja w środkowym Egipcie. Według miejscowych źródeł, uzbrojeni napastnicy po zaatakowaniu kościoła udali się do położonych obok niego dwóch obiektów dla dzieci niepełnosprawnych. Najpierw rozkradli wszystkie pieniądze, ubrania i zabawki dziecięce, a następnie podpalili cały budynek. Atak i pożar trwały 5 godzin. - Na szczęście dzieci zabrano stamtąd jeszcze przed atakiem islamistów - oświadczył informator agencji. Dodał, że podobnie jak inne miejsca należące do chrześcijan, obie instytucje dla sierot zostały niemal całkowicie zrównane z ziemią. Podkreślił, że sprawcy nie ograniczyli się do zburzenia budynków, ale zniszczyli także niewielką galerię, gdzie dzieci wystawiały wykonane przez siebie prace, za które sierociniec dostawał pieniądze, oraz mieszkania kilku rodzin, pracujących w tej placówce.

Białoruś

Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Przez 88 dni, od 1 czerwca 2013 r. - trwała peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux na Białorusi. Samochód z relikwiami przejechał po drogach Białorusi 8684 km. Podczas peregrynacji setki tysięcy wiernych różnych wyznań spotkały się z doczesnymi szczątkami św. Teresy.

Relikwie odwiedziły wszystkie katedry diecezji na Białorusi; nawiedziły prawie wszystkie sanktuaria, w tym narodowe sanktuarium Białorusi w Budsławiu. Relikwie św. Teresy były obecne również podczas międzydiecezjalnego spotkania młodzieży w Iwieńcu, które odbywało się w łączności z Rio.

Uroczyste ogólnokrajowe zakończenie peregrynacji relikwii odbyło się 27 sierpnia br. w katedrze witebskiej, a po Mszy św. relikwie powróciły do Lisieux we Francji.

Ks. Jerzy Martinowicz

Więcej informacji: www.catholic.by/2/home/news/belarus/34-belarus/118065-dzennik.html

Ludzie

Bp Antoine Audo

Chaldejski biskup Aleppo Antoine Audo, odnosząc się do słów Ojca Świętego na temat sytuacji w Syrii, powiedział: - „Głos Franciszka wstawiającego się za cierpiącymi mieszkańcami Syrii przywrócił nam wszystkim promyk nadziei na pokój. Wspólnota międzynarodowa powinna nam pomóc wznowić dialog, a nie kolejną wojnę - podkreślił chaldejski duchowny. - Bardzo mnie ucieszyła ta bliskość Papieża - powiedział bp Audo Radiu Watykańskiemu. - Jeśli doszłoby teraz do interwencji zbrojnej, to - według mnie - oznaczałaby ona wybuch wojny światowej. Istnieje takie zagrożenie. Sytuacja wcale nie jest prosta. Wojna ogarnęła już cały kraj. Miejmy nadzieję, że papieski apel zostanie wysłuchany - powiedział bp Antoine Audo.

Cudzysłów

Cały Bliski Wschód przypomina jeden wielki wulkan. Również u nas daje się odczuć reperkusje konfliktu w Syrii i Egipcie.
Abp Louis Sako, chaldejski patriarcha Babilonii

Krótko

Orzekania o legalności uderzenia na Syrię odmówiły dwie główne organizacje obrony praw człowieka - Amnesty International i Human Rights Watch, w związku z rozważaną przez wiele krajów zachodnich możliwością reakcji na domniemane użycie broni chemicznej przez syryjski reżim.

Brytyjska Izba Gmin (niższa izba parlamentu) sprzeciwiła się wnioskowi premiera Davida Camerona o interwencję wojskową w Syrii w celu ukarania reżimu Baszara al-Asada za użycie broni chemicznej przeciw ludności cywilnej.

Amerykanie protestowali przeciw atakowi na Syrię. Kilkaset osób zgromadziło się w tym celu na Times Square w Nowym Jorku.

Rosja wysyła na wschodnią część Morza Śródziemnego krążownik rakietowy i niszczyciel w związku z tamtejszą, dobrze znaną sytuacją - poinformowała agencja Interfax, odnosząc się do obecnego kryzysu w Syrii.

Wywiad USA podsłuchiwał agendy ONZ - wynika z dokumentów ujawnionych przez Edwarda Snowdena. Podsłuch prowadzony był mimo porozumienia, w którym Stany Zjednoczone zobowiązały się do unikania działalności wywiadowczej w stosunku do ONZ.

W Iraku w dwóch zamachach bombowych - w Samarze i Abu Ghraib - 24 osoby zginęły, a 47 zostało rannych.

USA w połowie października osiągną ustawowy limit zadłużenia. Podniesiono go w styczniu br. do 16,7 bln dolarów.

Rząd kanadyjskiej prowincji Quebec chce zakazać eksponowania symboli religijnych w urzędach. Zakaz ma dotyczyć wszystkich religii.

Fitch - agencja ratingowa wystawiła Polsce żółtą kartkę za pogorszenie się stanu finansów publicznych i zawieszenie pierwszego progu ostrożnościowego.

Henryk Piotrowski, 43-letni Polak, zginął zgnieciony w śmieciarce. Bezdomny mężczyzna schronił się w pojemniku na śmieci przed deszczem.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-09-02 13:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tymi słowami kard. Ratzinger żegnał się z Janem Pawłem II

2025-04-02 06:50

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Benedykt XVI

Adam Bujak

Pójdź za Mną – ten lapidarny zwrot Chrystusa można uznać za klucz do zrozumienia Jana Pawła II – mówił przed 20 laty na jego pogrzebie kard. Joseph Ratzinger. Jego homilia to nie tylko pożegnanie z polskim Papieżem, ale również podsumowanie całego jego życia, z pozycji wybitnego teologa i znawcy ludzkiej duszy, a zarazem bliskiego i wieloletniego współpracownika Jana Pawła II, naocznego świadka jego posługi. Przytaczamy integralne nagranie tej homilii z tłumaczeniem na język polski.

Kard. Ratzinger ukazał, jak na różnych etapach swego życia Karol Wojtyła wciąż na nowo odpowiadał na wezwanie Chrystusa „Pójdź za mną”. Zawsze wiązało się to z jakąś ofiarą, z koniecznością wyrzeczenia się samego siebie, własnych planów i aspiracji. „Nasz Papież, wiemy to wszyscy - mówił kard. Ratzinger - nigdy nie pragnął ocalić swego życia, zachować go dla siebie; chciał ofiarować samego siebie bez reszty, aż do ostatniej chwili, dla Chrystusa i także dla nas. Dzięki temu właśnie mógł doświadczyć, jak to wszystko, co złożył w ręce Pana, powróciło w nowy sposób: umiłowanie słowa, poezji, literatury stało się istotną częścią Jego pasterskiej misji i nadało Jego głoszeniu Ewangelii nową świeżość, aktualność i moc przyciągania — i to właśnie w czasach, gdy jest ona znakiem sprzeciwu”.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: bp W. Krywycki uważa, iż św. Jan Paweł II był "obrazem dobrego pasterza"

2025-04-01 20:10

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

nauczanie

commons.wikimedia.org

Dla mnie św. Jan Paweł II stał się "obrazem naprawdę cudownego, dobrego pasterza na wzór Pana Jezusa, który mocno trzyma się podstaw wiary, który śmiało głosi i niezmordowanie prowadzi owce do Królestwa Niebieskiego - powiedział łaciński biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki SDB. W rozmowie z ukraińskim portalem rzymskokatolickim podzielił się on swymi przemyśleniami na temat papieża-Polaka w przededniu 20. rocznicy jego śmierci, przypadającej 2 kwietnia.

Na początku krótkiego wywiadu niespełna 53-letni hierarcha przyznał, że nie miał okazji do osobistego kontaktu z Janem Pawłem II, ale uczestniczył w kilku spotkaniach z nim wraz z tysiącami innych osob w latach 1991 roku: najpierw w Białymstoku w czerwcu, a następnie w sierpniu w Częstochowie w ramach Światowego Dnia Młodzieży, oraz w czerwcu 2001 na Ukrainie. "I za każdym razem był on dla mnie człowiekiem, który łączy milliony ludzi a zarazem prowadził ich do Pana" - tłumaczył rozmówca portalu. Zaznaczył przy tym, iż Ojciec Święty stał się dla niego "obrazem prawdziwie cudownego, dobrego pasterza na wzór Pana Jezusa, mocno trzymającego się fundamentów wiary, który śmiało przepowiada i niestrudzenie prowadzi swe owce do Królestwa Niebieskiego".
CZYTAJ DALEJ

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie kościoła

2025-04-02 10:08

[ TEMATY ]

Niemcy

profanacja

edomor/fotolia.com

Nieznani ludzie oddają mocz za ołtarzem, załatwiają swoje „potrzeby” w kościele lub na jego terenie np. w chrzcielnicach. W Moguncji (Niemcy) wiele kościołów zmaga się z problemem wandalizmu.

Kapłan Thomas Winter, jest przerażony: „Naprawdę denerwuje mnie sposób, w jaki traktowane są kościoły w Moguncji!” 51-latek opiekuje się pięcioma parafiami w Moguncji: św. Ignacego, św. Piotra, św. Stefana, św. Kwintyna i parafią katedralną św. Marcina. Twierdzi, że wolałby całkowicie zamknąć kościoły na dwa tygodnie i otworzyć je wyłącznie na czas nabożeństw.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję