Reklama

Jasna Góra

Dziś wiara wymaga odwagi

W Roku Wiary jasnogórscy pielgrzymi zostali wyjątkowo doświadczeni. Tym razem, utrudzeni, trzymając się Różańca, w tropikalnym skwarze wydeptywali ścieżki między ziemią a niebem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biuro Prasowe Jasnej Góry odnotowało 55 pieszych pielgrzymek, w których do sanktuarium Królowej Polski z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przybyło w sumie ponad 75 tys. osób. Jedną z intencji ostatniego etapu 302. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej była prośba o przybycie papieża Franciszka na Jasną Górę w 2016 r. - Nieważne czy z Krakowa, czy z Warszawy, jak wy, przybędzie tu Ojciec Święty, czekamy na niego i proszę was, byście o jego obecność się modlili - mówił do warszawskich pielgrzymów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podczas Mszy św., którą sprawował dla nich we Mstowie.

Trzymać się Różańca w drodze do nieba

Jak co roku, 15 sierpnia rano na Szczycie Jasnogórskim dla uczestników 302. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej została odprawiona Msza św., poprzedzająca główne obchody odpustowe z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a kazanie wygłosił o. Roman Majewski, przeor jasnogórskiego klasztoru. - Nasz egoizm osobisty i narodowy jest bardzo wielki - mówił przeor Jasnej Góry i przywołał słowa Cypriana Kamila Norwida: „Polak jest jak olbrzym, a człowiek w Polaku jak karzeł”. - Niestety, to nie tylko słowa wyrażające ideały polskiego romantyzmu, to smutna prawda o nas, Polakach - wyznał o. Majewski. Za Henrykiem Sienkiewiczem z kolei wskazał, że „szydzi z nas i pogardza nami nieprzyjaciel, pytając, co nam z dawnych cnót pozostało”. A odpowiedź jest jedna: „choćby wszystkie zginęły, to pozostała wiara i cześć dla Najświętszej Panny, na którym to fundamencie reszta odbudowana być może”. Przeor Jasnej Góry przywołał też przykład papieża Franciszka, który swą wiarę buduje na czci do Maryi i codziennym odmawianiu całego Różańca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestniczyć w radości nieba

Centralnym punktem uroczystości była Suma pontyfikalna, celebrowana na Szczycie Jasnogórskim z udziałem ponad 100 tys. wiernych. Mszy św.przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, a homilię wygłosił abp Wacław Depo.

Reklama

Zgromadzonych powitał o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. Zwrócił uwagę, że pielgrzymi są świadkami Boga w naszym życiu, na wzór Maryi, która przekazuje swoje doświadczenie wiary i przekonuje swoje dzieci o możliwości życia wiarą w realiach naszej codzienności. - Matka Wniebowzięta chce, abyśmy uczestniczyli w Jej radości nieba, Ona tą radością chce się z nami dzielić. Ojciec Generał zachęcał, aby pielgrzymi, wracając do swoich domów, szli jako świadkowie wiary, jako ziemscy posłańcy dobroci i przemieniającej mocy, szczególnie do tych ludzi, którzy zagubili się na drogach wiary.

Zwycięstwo życia nad śmiercią

W wygłoszonej homilii abp Depo wymowę uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Dziewicy Maryi wyjaśniał w świetle biblijnego objawienia i tradycji wiary Kościoła, mówiąc, że wiara Maryi jest potężniejsza od zła i śmierci. - Jaką odwagą wiary wykazała się młoda dziewczyna z Nazaretu, kiedy odpowiedziała posłuszeństwem wiary wobec Boga, który objawił swój tajemniczy, a zarazem trudny do zrozumienia w wymiarach natury kobiecej plan zbawienia ludzi przez Jej Boże macierzyństwo - zastanawiał się Metropolita Częstochowski. - Maryja jest również obrazem Kościoła, który na ziemi rodzi wierzących w Chrystusa i staje do bezlitosnej walki przeciwko siłom kłamstwa, zła i śmierci.

Nie dać się kusić smokom współczesności

W dalszej części homilii abp Depo podkreślił, że nie wolno nam wątpić w przyszłe zmartwychwstanie w Jezusie Chrystusie, „bo wówczas wiara traci swój testament, a dar zbawienia w Jezusie Chrystusie staje się złudny i niepotrzebny”. - Czyż nie doświadczamy tej rzeczywistości, skoro po raz kolejny proponuje się nam na ziemi polskiej wolność od Chrystusa i Jego krzyża przez spychanie religii chrześcijańskiej do spraw prywatnych, a rzekomo Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, zapewniając neutralność światopoglądową państwa, zabrania uzewnętrzniać przekonania religijne w życiu publicznym? - pytał abp Depo, nawiązując do głośnego ostatnio faktu zdjęcia krzyża w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu.

Reklama

Metropolita Częstochowski przypomniał najnowsze wyniki badań CBOS, według których - 90 proc. Polaków wobec zapłodnienia in vitro mówi swoje „nie”, a 75 proc. Polaków uznaje aborcję za zbrodnię. - Ten wynik jest o 6 proc. wyższy niż w ostatnich latach. Dziękujemy dzisiaj Bogu przez Maryję, że będąc kuszeni przez różne samowystarczalne smoki, za bł. Janem Pawłem II, opowiadamy się przeciwko kulturze i cywilizacji śmierci - zaznaczył.

W rocznicę Cudu nad Wisłą

Abp Depo mówił też o 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej, „zatajanej przez długie dziesiątki lat”. Przyznał, że na maturze zadano mu pytanie o sens określenia: Cud nad Wisłą. Pytano go, „czy to nie jest dewocja polskiego narodu” i „czy miała sens wojna polsko-bolszewicka”. - Ta wojna nie zaczęła się na polskiej ziemi. Trzeba było bronić Ojczyzny, wiary i Kościoła - podkreślił abp Depo. I przypomniał, że wówczas w stolicy pozostał tylko nuncjusz apostolski Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI, i przedstawiciel Turcji. To właśnie Achille Ratti, jako papież Pius XI, sprawił, że na ścianach kaplicy papieskiej w Castel Gandolfo znalazły się malowidła przedstawiające Cud nad Wisłą z 1920 r. i obronę Jasnej Góry przed Szwedami z 1655 r.

Eucharystię na Szczycie Jasnogórskim koncelebrowali m.in.: arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej Stanisław Nowak i bp Andrzej Wypych z Chicago oraz księża przewodnicy pieszych pielgrzymek. Obecni byli przedstawiciele Parlamentu RP i Europarlamentu, a także Karolina Kaczorowska, wdowa po śp. Ryszardzie Kaczorowskim, prezydencie RP na Uchodźstwie, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Wśród pielgrzymów zgromadzonych na jasnogórskich błoniach wyróżniały się grupy z Węgier, Słowacji, Chorwacji, Ukrainy, Włoch, Francji, Białorusi i Łotwy.

Reklama

Rodzice, przyszła w Polsce wasza godzina!

Wieczorem na Jasnogórskim Szczycie została odprawiona Msza św. w intencji Częstochowy i jej mieszkańców. Eucharystii przewodniczył abp Depo, który powiedział w homilii, że wchodzimy na Szczyt Jasnej Góry, aby być blisko Wniebowziętej Matki Chrystusa. Przypomniał za kard. Wyszyńskim, iż „Jasna Góra na przestrzeni dziejów jest stanicą, wieżą, twierdzą, gdzie dochodzimy do spokoju i równowagi”.

„Jesteśmy w tak trudnym położeniu, że często nie wiemy, jak ubezpieczać nasz byt narodowy, jakich sił szukać, na jakiej skale się oprzeć. Jesteśmy wśród lotnych piasków zmieniających się sytuacji i koniunktur i nie znajdziemy ani dla naszego bytu narodowego, ani dla kultury chrześcijańskiej innego oparcia, jak tylko zdrową rodzinę. Rodzice, pamiętajcie! Przyszła w Polsce wasza godzina!” - mówił za kard. Wyszyńskim. Te słowa, jako testament Prymasa Tysiąclecia, musimy usłyszeć również dzisiaj.

Trzeba najpierw odnowić człowieka

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jeden z głównych odpustów w sanktuarium, zakończył Apel Jasnogórski. Z okazji Dnia Wojska Polskiego, obchodzonego właśnie 15 sierpnia, modlitwie apelowej - z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego - przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek. Przybyło liczne grono generałów, oficerów i podoficerów wojskowych. Apel Jasnogórski rozpoczął się odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Bogurodzicy”. W towarzyszącym modlitwie apelowej rozważaniu bp Guzdek przypomniał, że zwycięstwo w 1920 r. określone zostało mianem Cudu nad Wisłą, gdyż nie mogło być wytłumaczone w sposób naturalny. Dodał, że poprzedzone było szturmem żarliwej modlitwy narodu i dokonało się dzięki wstawiennictwu Matki Bożej. Nawiązując do bieżącej sytuacji, podkreślił, że nie można zbudować nowego porządku w Ojczyźnie i w świecie bez odnowionego człowieka.

Bp Guzdek zawierzył opiece Matki Bożej żołnierzy, a także ich rodziny. Razem z bp. Guzdkiem modlił się abp Depo. Biskupi wspólnie udzielili żołnierzom i pracownikom wojska oraz wszystkim zgromadzonym na modlitwie apelowej pasterskiego błogosławieństwa.

2013-08-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przed maturą znaleźli czas dla Boga

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

pielgrzymka maturzystów

ks. Rafał Główczyński

ks. Mirosław Benedyk

Podczas Drogi Krzyżowej maturzystom towarzyszył wizerunek św. Jana Pawła II.

Podczas Drogi Krzyżowej maturzystom towarzyszył wizerunek św. Jana Pawła II.

Rokrocznie w duchowej stolicy Polski maturzyści zawierzają Matce Bożej zbliżające się egzaminy i modlą się o właściwe rozeznanie swojego powołania.

W tę pielgrzymkową tradycję już po raz 19. włączyli się maturzyści z terenu diecezji świdnickiej. Blisko 400 młodych w towarzystwie duszpasterzy i katechetów stanęło 17 marca przed obliczem Jasnogórskiej Pani. Doroczną pielgrzymkę rozpoczęła Eucharystia w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył bp Marek Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Na początku Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Wiktor, przypomniał historię powstania tej wspólnoty i świątyni. - Dwa pokolenia chrześcijan wyrosły z tej świątyni. I w tej niewielkiej wspólnocie, która, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, „Trwa na modlitwie, Eucharystii, łamaniu chleba i w nauce apostołów” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję