W kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie abp Wacław Depo przewodniczył 1 grudnia br. Mszy św. z obrzędem błogosławieństwa 170 lektorów z 62 parafii naszej archidiecezji.
– Bardzo się cieszę, że dzisiaj z nowymi lektorami są ich rodzice i bliscy. Rodzina to podstawowa wspólnota, w której wychowujemy się przez dar życia i wiarę. W tym roku modlimy się, aby Maryja ocaliła miłość i życie w naszych rodzinach – powiedział Niedzieli abp Depo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wzrastać w słowie Bożym
Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa św. Grzegorza Wielkiego: „Słowa Boże wzrastają w tym, kto je czyta”. – Czas poświęcony na czytanie Biblii nigdy nie będzie stracony – wskazał nowym lektorom.
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
W homilii abp Depo wskazał na wymiar piękna w życiu nowych lektorów. – Pierwszym wymiarem tego piękna jest wasze życie. Drugim wymiarem jest wasze zanurzenie w życie Boże przez sakrament chrztu. Piękne jest to, że wzrastacie w świetle Ewangelii i tajemnicy Ewangelii. Do tej tajemnicy zostaliście posłani – powiedział.
Reklama
Po homilii miał miejsce obrzęd błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym oraz wręczenie nowo ustanowionym lektorom Pisma Świętego Nowego Testamentu. Lektorzy otrzymali również książkę abp Wacława Depo pt. „Radość służby” z nauczaniem metropolity częstochowskiego skierowanym do Liturgicznej Służby Ołtarza.
– Cieszę się, że tylu młodych chłopców będzie odczytywać słowo Boże i zapewne głosić je swoim życiem – powiedział nam ks. Olejnik.
Radość i wyróżnienie
Karol Musialik z parafii Narodzenia NMP w Myszkowie cieszy się, że będą mógł czytać słowo Boże podczas Mszy św. – Pismo Święte jest tak ważną księgą, że powinno się ją przeczytać – podkreślił.
– Kiedy syn został ministrantem to zrozumiałam, że chce służyć dla Boga. W naszym domu jest każdego dnia modlitwa – dodał p. Marta mama Karola. – Sam byłem ministrantem i syn poszedł w moje ślady. Z tego bardzo się cieszę – przyznał p. Paweł.
Franciszek Buchwald jest z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzietrznikach. – Zostałem ministrantem, a teraz lektorem, żeby być jeszcze bliżej Pana Boga. Kiedy odczytuje się słowo Boże podczas Mszy św. to ważne jest wcześniejsze przygotowanie. Trzeba wiedzieć i rozumieć co się czyta. Słowo Boże to jest list od Boga do ludzi. Moim ulubionym bohaterem biblijnym jest św. Piotr, bo był gotowy oddać życie dla Jezusa. Wiara mówi mi, że Bóg jest przy mnie i wiara pomaga lepiej żyć – przyznał Franciszek. – Kiedy widzę syna przy ołtarzu to jestem szczęśliwy, bo wartości które ma przekazane w domu teraz owocują – dodał tata Przemysław.
Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
Reklama
– Czuję radość wewnętrzną, że syn z grona ministrantów został wybrany, aby zostać lektorem – powiedziała Ewelina Dziewońska – Chudy, mama Jakuba z z parafii Najświętszego Zbawiciela w Blachowni. Z drogi syna dumny jest również tata p. Juliusz.
Jakub Chudy już od dwóch lat czyta słowo Boże w kościele. – Zaczęło się wszystko od czytania Męki Pańskiej w Wielki Piątek. – podkreślił Jakub.
Nowi lektorzy archidiecezji częstochowskiej przygotowywali się do przyjęcia tej funkcji przez udział w kursach organizowanych w poszczególnych dekanatach oraz przez uczestnictwo w dwudniowych rekolekcjach.
Relacja również w wersji drukowanej edycji częstochowskiej i na stronie NiedzielaTV