Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2013, str. 16

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Ad multos annos!”

Jasnogórskie urodziny Wojciecha Kilara

Wojciech Kilar, wybitny polski kompozytor, który urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie, w dniu swoich 81. urodzin modlił się na Jasnej Górze. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem kompozytora. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Sebastian Matecki - podprzeor. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Długosz z Częstochowy. Prof. Kilar jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, napisał muzykę do ponad 160 filmów, współpracował z takimi reżyserami, jak: Andrzej Wajda, Kazimierz Kuc, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, a światową sławę przyniosła mu muzyka napisana w 1992 r. do filmu „Drakula” w reżyserii Francisa Forda Coppoli - przypominał w homilii bp Długosz. - Panie Profesorze, cieszymy się bardzo, że możemy obchodzić 81. urodziny Pana Profesora. Brakuje tutaj Pańskiej żony, ale ją wspominamy, by z okna Nieba cieszyła się wielkimi możliwościami Pana Profesora, którego nazywamy kompozytorem z powołania. Nie tylko bowiem służy Pan ludziom swoją twórczością, ale przede wszystkim wielbi Boga i Maryję wspaniałymi, wiekopomnymi utworami. I za to składamy serdeczne, staropolskie „Bóg zapłać”. Niech Chrystus obdarza zdrowiem i potrzebnymi darami, by jak najdłużej mógł Pan służyć naszemu Kościołowi, naszemu narodowi. „Ad multos annos!” - życzył bp Długosz.

Pielgrzymka nowogródzian

Uczcili pamięć zamordowanych nazaretanek

Pamięć 11 sióstr nazaretanek rozstrzelanych przez hitlerowców 70 lat temu - 1 sierpnia 1943 r. w Nowogródku (leżącym do 1939 r. w Polsce, a obecnie na Białorusi) uczcili na Jasnej Górze uczestnicy Pielgrzymki Nowogródzian. Były to: s. Stella Mardosewicz, s. Imelda Żak, s. Kanizja Mackiewicz, s. Rajmunda Kukołowicz, s. Daniela Jóżwik, s. Kanuta Chrobot, s. Sergia Rapiej, s. Gwidona Cierpka, s. Felicyta Borowik, s. Heliodora Matuszewska i s. Boromea Narmontowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zamordowane siostry beatyfikował w marcu 2000 r. papież Jan Paweł II. W 2003 r. rozpoczął się także proces beatyfikacyjny s. Małgorzaty Banaś, nazaretanki, która jako jedyna ocalała, ponieważ w dniu aresztowania, posłuszna poleceniu przełożonej, czuwała przy chorych w szpitalu i gestapo nie uwięziło jej.

Reklama

21 lipca br. w Sanktuarium Jasnogórskim modlili się m.in. potomkowie rodzin ocalonych przez bohaterskie zakonnice, rodziny, znajomi i wychowankowie sióstr nazaretanek oraz ci, których korzenie rodzinne wywodzą się z Nowogródka. Przed Cudownym Obrazem dziękowali Bogu za ocalenie swoje i najbliższych.

Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Jan Adamarczuk, duszpasterz środowiska nowogródzian. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Michał Legan.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa

Różne są drogi do Matki

Rowerzyści z całej Polski 21 lipca po raz 8. przybyli na Jasną Górę. Wśród 1100 pielgrzymów byli m.in. rowerzyści z: Bielska-Białej, Chełma, Domanic, Opola, Siedlec, Włocławka, Wrześni, Ostrowa Wielkopolskiego, Środy Wielkopolskiej, Radomia, Zwolenia, Błotnicy, Poznania, Katowic, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Bytomia, Piaseczna, Siemianowic Śląskich, Głuchołaz, Lublina, Radomska, Gliwic, Rybnika, Szczecina, Wrocławia i wielu innych. Pielgrzymi zgromadzili się pod archikatedrą częstochowską, skąd po krótkiej modlitwie wyruszyli w kierunku Jasnej Góry. W południe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Jerzego Grochowskiego, organizatora pielgrzymki. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Anzelm Frączek.

- Przeminęła droga, ale pozostała pamięć tego wielkiego trudu i zmagania, i dzisiaj z tą pamięcią stajemy przy Jasnogórskiej Pani, żeby także polecić tych, którzy nas po drodze poczęstowali, przyjęli na nocleg, którzy nas zastępują w domu rodzinnym i w miejscu pracy - mówił w homilii ks. Grochowski. - Zostawiacie wspaniałe światło, wspaniały wzorzec: z jednej strony - poniesionego trudu, a z drugiej - otwarcia serca dla Boga. Różne są formy, jak różne są drogi, ale cel jest jeden: Najświętsza w Częstochowie - mówił do pielgrzymów.

Patronem pielgrzymki jest Rada Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, której przewodniczy bp Edward Janiak.

Krótko

12 lipca absolwenci Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie dziękowali za dwa lata edukacji przygotowującej do służby pożarniczej. Przybyło 115 dziennych aspirantów i 126 z systemu przemiennego-zaocznego. Obecni byli: gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, i starszy brygadier Marek Chmiel, komendant CSPSP. Mszy św. przewodniczył ks. Henryk Kuczob, kapelan strażaków.

12 lipca przybyła 30. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Uczestniczyło w niej ponad 130 pątników. Przewodnikiem był ks. Paweł Mydłowski.

12 lipca dotarła 214. Piesza Pielgrzymka Kalwaryjsko-Lanckorońska. Pod hasłem: „Świadkowie wiary” szło 250 osób. Duchowym przewodnikiem był o. Juwenalis Andrzejczak, bernardyn z Krakowa, a świeckim przewodnikiem Stanisław Kiepura.

13 lipca przybyła 4. Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w liczbie 260 rowerzystów, a 14 lipca 22. Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa w liczbie 180 osób.

19 lipca po raz 28. dotarła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka z Wadowic. 310 pątników przez 6 dni wędrowało z rodzinnego miasta bł. Jana Pawła II. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Adam Garlacz. Piesi pielgrzymi z Wadowic, wraz z rodzinami i bliskimi, którzy przyjechali ich powitać, uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył ks. inf. Jakub Gil z Wadowic.

W dniach 19-20 lipca odbyła się 20. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Centralnym punktem modlitewnego spotkania była uroczysta Eucharystia, odprawiona przed Szczytem Jasnogórskim, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich s. Joanna Berłowska oraz o. Marian Jarząbek, przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych wraz z asystentami regionalnymi i wspólnotowymi.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-07-30 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję