Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 17/2013, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Motocykliści

Zlot Gwiaździsty

Z udziałem ok. 15 tys. osób odbył się 14 kwietnia na Jasnej Górze 10. Jubileuszowy Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Tym samym rozpoczęto sezon motocyklowy. Zlot został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński” z prezesem Wiktorem Węgrzynem. Motocykliści wzięli udział we Mszy św. sprawowanej na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem o. Sebastiana Mateckiego, podprzeora Jasnej Góry. Odczytany został także list metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo wyrażający duchową łączność z uczestnikami pielgrzymki.

Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. kan. Wiesław Draguła, kapelan Golgoty Wschodu, przyjaciel śp. ks. Zdzisława Peszkowskiego; ks. Marek Doszko, kapelan motocyklistów z Warszawy; ks. Tomasz Stec, kapelan motocyklistów z Podhala; ks. Wiesław Pęski, pallotyn, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Kijowie, opiekun Rajdu Katyńskiego na terenie Kijowszczyzny, który wygłosił kazanie. W zlocie uczestniczyło ponad 80 motocyklistów z Węgier, którzy przybyli z posługującymi tam paulinami - o. Bátorem Botondem, prowincjałem Paulinów na Węgrzech, i o. Balla Barnabásem. Akt Zawierzenia Polskich Motocyklistów odczytał ks. Marek Doszko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Słowo podziękowania wypowiedział organizator Wiktor Węgrzyn. - I znów razem na Jasnej Górze. Wierzę głęboko, że tak już zostanie, że znów to będzie drugi weekend kwietnia. W czasie pielgrzymki trwała zbiórka ofiar pieniężnych dla rodaków mieszkających na Kresach Rzeczypospolitej; zbierane były także maskotki, dar serca dla dzieci na Wschodzie. Zlot zwieńczyło poświęcenie motocykli.

Nowa Jasnogórska Pielgrzymka

Pielgrzymka karawaningowa

W dniach 13-14 kwietnia odbyła się 1. Pielgrzymka Karawaningowa, z udziałem ponad 200 załóg - użytkowników kamperów i przyczep kempingowych, w sumie przybyło ok. 600 osób. Koordynatorem i organizatorem pielgrzymki był ks. Mariusz Chmura z diecezji kieleckiej, miłośnik karawaningu. Na spotkanie przyjechały całe rodziny - dzieci, osoby młode i starsze. - Ta forma wypoczynku ma przyszłość, to się rozwija, i coraz więcej jest osób, które jeżdżą z przyczepami kempingowymi lub kamperami - tłumaczył organizator pielgrzymki. W ramach spotkania ks. Mariusz Chmura poświęcił wszystkie przybyłe pojazdy.

Wystawa instrumentów muzycznych i historycznych zapisów nutowych

Wystawa pt. „W służbie sacrum. Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku” będzie prezentowana w dniach 1 maja - 31 sierpnia 2013 r. w klasztorze Zakonu Paulinów na Jasnej Górze. Uroczyste otwarcie nastąpi 1 maja o godz. 12 w Arsenale na Jasnej Górze. Główną ideą wystawy jest zaprezentowanie barokowego instrumentarium, na przykładzie dwóch wybitnych zespołów muzycznych tego czasu - kapeli klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze oraz poznańskiej kapeli kościoła św. Marii Magdaleny.

Do wystawowej ekspozycji zostaną włączone instrumenty Kapeli Jasnogórskiej, które były w użyciu muzyków. Na wystawie będą prezentowane także rękopisy muzyczne pochodzące z Archiwum Zakonu Paulinów na Jasnej Górze oraz z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Krótko

12 i 13 kwietnia, w dwóch grupach z diecezji płockiej pielgrzymowało ok. 7 tys. uczniów klas maturalnych. Z młodzieżą modlił się biskup płocki Piotr Libera.

12 kwietnia w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze miał miejsce koncert z cyklu „Koncert przy świecach. Perły muzyki jasnogórskiej”. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej wystąpił Krzysztof Chorzelski, znakomity altowiolista.

Zapowiedzi

1-5 maja - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

3 maja - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

5 maja - transmisja niedzielnej Mszy św. za pośrednictwem TVP Polonia o godz. 13 z Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-04-22 14:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada wprowadza prawo umożliwiające karanie za cytowanie Biblii

2026-06-25 08:01

[ TEMATY ]

Kanada

Karol Porwich/Niedziela

Kara za cytowanie Biblii w Kanadzie. Tamtejszy parlament uchwalił ustawę o zwalczaniu nienawiści zwaną C-9, która będzie kryminalizowała cytowanie Biblii m.in. na temat homoseksualizmu. To budzi poważne obawy o wolność słowa i wolność religijną - informuje Radio Maryja.

Dotychczas Kodeks karny Kanady zezwalał na wyrażanie poglądów religijnych w dobrej wierze, w oparciu o teksty religijne. Ustawa C-9 jest nowelizacją Kodeksu karnego Kanady. Jej celem – według liberalnego rządu – jest skuteczniejsza walka z przestępstwami z nienawiści. Jedną z kluczowych zmian jest usunięcie dotychczasowej klauzuli ochronnej dla wypowiedzi religijnych, w tym cytowania Pisma Świętego. Konserwatywny parlamentarzysta Brad Redekopp po głosowaniu powiedział w mediach społecznościowych, że nastał czarny dzień dla Kanady.
CZYTAJ DALEJ

Wkrótce beatyfikacja arcybiskupa-teleewangelizatora. Pielgrzymi otrzymają 75 tys. różańców

2026-06-28 08:14

[ TEMATY ]

Abp Fulton J. Sheen

teleewangelizator

75 tysięcy różańców

Vatican Media

Abp Fulton J. Sheen

Abp Fulton J. Sheen

W przygotowania do beatyfikacji abp. Fultona J. Sheena, która odbędzie się 24 września w St. Louis w stanie Missouri, włączyły się wspólnoty zakonne z całych Stanów Zjednoczonych. Ich celem jest wykonanie co najmniej 75 tysięcy Różańców Misyjnych, które zostaną rozdane pielgrzymom uczestniczącym w uroczystości.

Abp Fulton J. Sheen (1895–1979) należy do najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego katolicyzmu XX wieku. Jako krajowy dyrektor Stowarzyszenia Rozkrzewiania Wiary – jednego z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych – zainicjował w 1951 roku Różaniec Misyjny. Był również jednym z pierwszych i najbardziej znanych teleewangelizatorów, najpierw w radiu, a następnie w telewizji.
CZYTAJ DALEJ

Meksyk: biskupi zdecydowanie przeciw przestępczości narkotykowej

2026-06-28 19:09

[ TEMATY ]

Meksyk

sprzeciw biskupów

przestępczość narkotykowa

Vatican Media

Biskupi Meksyku wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec przestępczości narkotykowej

Biskupi Meksyku wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec przestępczości narkotykowej

Zło nie ma ostatniego słowa, a pokój nie jest abstrakcyjnym ideałem – przypominają meksykańscy biskupi. Przy okazji obchodzonego 26 czerwca Międzynarodowego Dnia Walki z Nadużywaniem Środków Odurzających i Nielegalnym Handlem Narkotykami, przewodniczący episkopatu przybliża projekt, który staje się realnym antidotum na plagę przestępstw narkotykowych. Nielegalny proceder przynosi zyski w wysokości 11 proc. PKB, a mafijne porachunki z nim związane pochłaniają życie wielu osób.

Meksyk należy dziś do krajów najbardziej dotkniętych przemocą, związaną z działalnością organizacji przestępczych. W kraju odnotowuje się tam nawet 100 zabójstw dziennie a ponad 135 tysięcy osób jest uznanych za zaginione.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję