Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wystawa o powstaniu styczniowym

Muzeum Kresów w Lubaczowie uczciło 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego wystawą, której otwarcie odbyło się 3 marca br. Obecni byli m.in.: dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra, przewodniczący Rady Powiatu Lubaczowskiego Zbigniew Wróbel i radni, starosta lubaczowski Józef Michalik i jego zastępca Krzysztof Szpyt, burmistrz Lubaczowa Maria Magoń, dyrektor Muzeum Zamojskiego Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Kresów senior Zygmunt Kubrak i in. Witając zgromadzonych dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Stanisław Piotr Makara zapowiedział: -Wystawą tą rozpoczynamy cykl imprez i wydarzeń związanych z 150. rocznicą wybuchu powstania styczniowego na terenie pow. lubaczowskiego.

Po wystawie oprowadził zebranych jej komisarz, kustosz Muzeum Kresów Dariusz Sałek. Otwierają ją dwa powstańcze orły oraz obrazy i zdjęcia z filmów poświęconych powstaniu. Wyeksponowano kilim i herb godła Rzeczypospolitej Trzech Narodów (Polaków, Litwinów i Rusinów), do którego odnosili się powstańcy. Większą część wystawy zajmują regionalna: tablica i słup graniczy (przez ziemię cieszanowską przebiegała granica między Królestwem Polskim a Galicją), portrety i zdjęcia dowódców oddziałów powstańczych sformowanych bądź walczących w pow. cieszanowskim i lubaczowskim: płk. Leona Czechowskiego, mjr. Jana Żalplachta-Zapałowicza, Marcina Borelowskiego ps. Lelewel. Obok widoku obozu powstańczego bitew pod Kobylanką znajduje się 10 grafik Artura Grottgera. Można też zobaczyć kajdany ofiarowane do cieszanowskiego kościoła przez zesłańca na Sybir, bluzę i biżuterią noszoną na znak żałoby narodowej oraz zdjęcia pomnika na Kobylance.

- Nasze Muzeum Kresów, obok tej wystawy, organizuje konkurs historyczny dla gimnazjalistów i licealistów, a przed 10 laty dr Zygmunt Kubrak wydał publikację pt. „Powstanie Styczniowe. Pogranicze cieszanowsko-lubaczowskie”. Główne uroczystości będziemy organizować 1 maja pod Kobylanką. Dzięki organizowanym kwestom udało się odnowić lub wznieść nowe pomniki na grobach powstańców, np. Franciszka Knapa w Oleszycach czy Bogdana „Jastrzębiec” Mańkowskiego w Lubaczowie. Są jeszcze miejsca, które tego upamiętnienia wymagają - powiedział starosta J. Michalik.

Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali wykładu dr Jacka Feduszki z Muzeum Zamojskiego nt. „Zwycięskie bitwy pod Kobylanką 1 i 6 maja 1863 r. w relacjach uczestników i świadków”.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o poległych w miejscu ich kaźni

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

Wieluń

Zofia Białas

22 stycznia Wieluń uczcił 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Tradycyjnie przy pomniku upamiętniającym zabitych i pomordowanych powstańców spotkali się przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, kombatanci, członkowie Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń i Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”, harcerze, pracownicy Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „Gloria Victis”, którzy ubrani w mundury z epoki powstania pełnili wartę honorową. Skromnej z powodu pandemii koronawirusa uroczystości towarzyszył tylko poczet sztandarowy z chorągwią powiatu wieluńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję